Ako vyčistiť bižutériu? Dodajte jej opätovný lesk!

Ukážeme vám tipy na to, ako vyčistiť bižutériu
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Väčšina ľudí si kupuje šperky a módne doplnky kvôli tomu, aby na nich pri nosení žiarili. Koniec koncov, to je aj jeden z ich hlavných údelov. Keď sa na to však pozrieme triezvym pohľadom, dospejeme k záveru, že v podstate každý šperk sa nosením postupne opotrebováva. A to nezáleží na tom, či ide o zlato, striebro, alebo bižutériu. Bohužiaľ, nosenie im príliš neprospieva. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako im dodať opätovný lesk. V tomto prípade sa pozrieme na to, ako vyčistiť bižutériu.

Prečo sa bižutéria opotrebováva?

Keďže bižutéria nie je žiadne zlato, striebro ani iný ušľachtilý kov, nemôžete od nej čakať priveľkú odolnosť voči všemožným vplyvom. Z toho dôvodu sa nemôžete ani priveľmi čudovať, keď vám po čase začne meniť farbu, zachádzať, prípadne až hrdzavieť. Platí to obzvlášť vtedy, keď ju vôbec nešetríte.

Nie je totižto žiadnym tajomstvom, že bižutéria nemá rada vlhkosť, pot či chemikálie. Čo nám z toho vyplýva? Bižutéria sa opotrebováva už len obyčajným umývaním rúk čistou vodou – nehovoriac o používaní mydla. Takisto jej neprospieva umývanie riadov, utieranie prachu či upratovanie rôzneho druhu. Okrem toho, životnosť jej nepredĺžite ani vtedy, keď ju budete mať na sebe pri varení či športovaní. A aby sme nezabudli, bižutéria priam neznáša voňavky a parfumy.

Čo teda môžete urobiť, aby sa vaša bižutéria rýchlo neopotrebovávala?

  • Skladajte si ju pred športovaním, varením, upratovaním aj umývaním rúk.
  • Neskladujte ju v kúpeľni, kde je prirodzene vyššia vlhkosť ako v iných častiach domu.
  • Dávajte si ju až PO aplikovaní voňavky či parfumu.
  • Po príchode domov a pred spaním si bižutériu zložte.
  • Keďže jej neprospieva priame slnečné žiarenie, skladujte ju na tmavších miestach.
  • Po zložení ju zakaždým pretrite aspoň suchou mäkkou handričkou.
Toto sú naše tipy na to, ako vyčistiť bižutériu

Ako vyčistiť bižutériu?

Spôsobov, ako vyčistiť bižutériu, je hneď niekoľko. Bohužiaľ, nedá sa však s istotou určiť, ktorý je ten najefektívnejší, resp. najlepší. Prečo? Každá bižutéria môže byť vyrobená z rozličného materiálu. Keďže môže obsahovať rôzne zmesi, vybrané spôsoby čistenia jej nemusia príliš vyhovovať.

Skvelým príkladom je bižutéria s kamienkami. Pri jej čistení by ste mali postupovať obzvlášť opatrne. Všeobecne sa odporúča, aby sa takáto bižutéria nevystavovala nadmernému kontaktu s vodou, ani pri čistení, pretože čistiace roztoky môžu rozpustiť lepidlo a uvoľniť kamienky.

Dodajte jej opätovný lesk!

Počítajte s tým, že keď je bižutéria zhrdzavená či inak vážnejšie poškodená, opätovný lesk jej už asi nedodáte. Keď však zachytíte jej opotrebovanie sa v skoršom štádiu, môžete očakávať výborné výsledky. Čo by sme vám teda poradili na zájdenú špinu, mastnotu či iné bežné nečistoty?

Jednou z možností je použiť tipy na čistenie striebra. Keď sa rozhodnete pre takéto čistenie, postupujte opatrne nielen pri bižutérii s kamienkami. Najprv si vyskúšajte účinnosť daných prípravkov a roztokov na čo najmenšom a čo najmenej viditeľnom mieste.

Najúčinnejším spôsobom, ako vyčistiť bižutériu, by však malo byť čistenie v miske vystlanej alobalom. Do takto pripravenej nádobky pridajte za lyžicu soli a jedlej sódy. Následne to všetko zalejte zohriatou (nie vriacou) vodou a nechajte aspoň minútku odstáť. Potom vložte bižutériu do roztoku a čakajte na oxidáciu, ktorá môže trvať aj niekoľko minút. Na záver vaše šperky vyberte a dočistite ich napríklad vlhkou handričkou.

Tip na záver: V súvislosti s tým, ako vyčistiť bižutériu, môžete vyskúšať aj jednoduchšie spôsoby – napríklad miska s vodou a jedlou sódou, prípadne miska s vodou, jedlou sódou a octom.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Sú šperky vhodné pre deti?

Šperky pre deti: Áno alebo nie?

Prvé šperky pre deti mali ochrannú funkciu a boli vyrobené z prírodných materiálov ako koža, kamene či pierka. Nosenie šperkov vytvára deťom priestor pre sebavyjadrenie