Šperkársky slovník: Základné šperkárske pojmy s definíciami

To je slovník z najdôležitejšími pojmami zo sveta šperkárstva
Zdieľaj
LinkedIn

Aký je rozdiel medzi briliantom a diamantom? Čo je fasovanie a čo gravírovanie? Ako súvisí karát s rýdzosťou? Bežnému zákazníkovi, ktorý si len chce kúpiť pekný šperk alebo kvalitnú bižutériu, by sa z toho klenotníckeho žargónu mohla poriadne zatočiť hlava. Ako prvú pomoc vám prinášame základný šperkársky slovník a slovník bižutérie.

Obsah článku

Šperkársky slovník…

…vám  poslúži najmä pri vyberaní a nákupe šperkov, aby ste vedeli, čo vlastne vkladáte do vášho košíka.

A

Africký háčik – háčik určený na upevnenia náušníc. Používa sa bez zapínania či zabezpečenia proti vypadnutiu šperku. Najčastejšie býva využívaný pri visiacich náušniciach z kategórie bižutéria.

B

Biele zlato zliatina rýdzeho zlata s inými kovmi, ktoré mu dodávajú pevnosť a výraznú bielu farbu. Najčastejšie sa používa zinok, striebro, paládium alebo nikel. Povrch sa na záver pokrýva vrstvami ródia.

Bižutéria šperk, ktorý nie je vyrobený z drahého kovu. Najčastejšie sa stretávame s bižutériou z kovu, skla, kože, dreva alebo textílií.

Briliant tvar brusu, ktorý má 57 faziet (plôch) rozdelených nasledovne:

  • jedna horná plocha,
  • 32 horných faziet,
  • 24 dolných faziet.

Ide o tvar, do ktorého sa najčastejšie brúsia diamanty.

C

Crystallized šperky, ktoré obsahujú kryštály z dielne Swarovski. Samotnú výrobu šperkov realizuje iný výrobca.

D

Diamant minerál, nerast, drahý kameň. Mimoriadne tvrdý nerast, ktorý sa okrem šperkárstva hojne používa aj v priemysle. V klenotníctve sa najčastejšie objavuje vybrúsený do tvaru briliantu.

Drahý kov ušľachtilý kov, ktorý sa používa v šperkárstve. Za drahé kovy považujeme platinu, zlato, striebro a meď.

Driek náušnice komponent náušnice, kovová tyčka, ktorá sa vkladá do dierky v ušnici.

F

Fasovanie ako šperkársky pojem označuje techniku zasadzovania drahého kameňa do kovu.

Francúzsky uzáver spôsob zapínania náušníc, pri ktorom je celé zapínanie schované v uchu alebo na zadnej strane ušnice.

G

Gravírovanie technológia, ktorá odobratím časti materiálu vytvára nápis alebo obraz na povrchu šperku.

CH

Chirurgická oceľ druh nehrdzavejúcej ocele, ktorá sa najčastejšie používa v zdravotníctve a v šperkárstve. Je antialergická, pevná a odolná voči poškriabaniu. Má svoje uplatnenie pri výrobe kvalitnej bižutérie ako náhrada zlata alebo striebra.

Retiazka z chirurgickej ocele

K

Karát (hmotnosť) jednotka hmotnosti, ktorá sa najčastejšie používa pre diamanty, drahokamy a perly. Jeden karát sa rovná 0,2 g.

Karát (rýdzosť) jednotka rýdzosti drahého kovu. Vyjadruje podiel drahého kovu v zliatine. Jeden karát znamená, že vzácny kov tvorí 1/24 hmotnosti zliatiny. Čisté 24-karátové zlato obsahuje 99,99 % drahého kovu.

Klenot šperk, ozdobný predmet vyrobený z drahých kovov a drahokamov. Spravidla sa nosí na tele alebo na odeve.

M

Meď ušľachtilý kov oranžovočervenej farby. Vyznačuje sa vysokou tepelnou vodivosťou, tvárnosťou a odolnosťou voči korózii. V šperkárstve sa využíva ako súčasť zliatin s inými kovmi vrátane drahých kovov.

Merný tŕň špeciálne meradlo kužeľovitého tvaru pre určenie veľkosti prsteňov.

Mosadz zliatina medi a zinku, prípadne s malou prímesou iných kovov. Používa sa pri výrobe bižutérie ako náhrada drahých kovov.

P

Patentové zapínanie najbežnejší spôsob zapínania náušníc, ktorého súčasťou je zarážka brániaca vypadnutiu šperku.

Perla jediný drahokam vytvorený živočíchom, perlorodkou. Ide o tvrdý, guľatý objekt, ktorý sa v prírode vyskytuje len veľmi vzácne. Väčšina perál používaných v klenotníctve pochádza z umelých chovov ustríc.

Perly sú jediným drahokamom, ktorý je vytvorený živočíchom

Piercing – prepichnutie časti tela z estetických dôvodov s cieľom nosenia šperkov.

Postriebrenie nanesenie tenkej vrstvy striebra na bižutériu vyrobenú z iného kovu alebo zliatiny iných kovov.

Punc úradná značka, ktorá sa aplikuje na predmety vyrobené z drahých kovov:

  • zlato,
  • striebro,
  • platina.

Puzeta najčastejší spôsob zapínania malých náušníc. Uchom sa prevlečie tenká rovná palička, na ktorú sa nasadí puzeta brániaca vypadnutiu šperku z ucha.

R

Rhodiovanie antioxidačná povrchová úprava. Nanášanie veľmi drahého kovu – ródia – na povrch strieborných alebo zlatých šperkov. Slúži na ochranu striebra pred stratou farby a lesku. Rhodiovaním zlata sa vyrába biele zlato.

Ródium najdrahší drahý kov strieborno-bielej farby vyznačujúci sa mimoriadnou tvrdosťou. Používa sa na povrchovú úpravu striebra a na výrobu bieleho zlata.

Rýdzosť miera čistoty drahého kovu (najčastejšie striebra, zlata a platiny). Uvádza sa ako pomerný obsah drahého kovu v zliatine v tisícinách. Čistý kov má teda rýdzosť 1 000/ 1 000.

S

Striebro ušľachtilý kov bielej farby, hojne využívaný v elektronickom a šperkárskom priemysle.

Šperk ozdobný predmet, ktorý sa nosí na tele alebo na odeve. Môže ísť o bižutériu alebo klenot.

T

Titán ľahký, pevný, antialergický kov oceľového vzhľadu, ktorý sa používa pri výrobe náramkových hodiniek a častí bižutérie.

W

Wolfrám pevný, extrémne odolný kov, ktorý sa ako karbid wolfrámu používa na výrobu šperkov, najčastejšie dámskych náhrdelníkov a obrúčok.

Z

Zirkón synteticky vyrobená alternatíva diamantu. Kameň výnimočnej čírosti, vysokej tvrdosti, dlhej životnosti a nízkej ceny, ktorý je jednou z najkvalitnejších náhrad diamantu používaných v bižutérii.

Zlatenie nanesenie tenkej vrstvy zlata na bižutériu vyrobenú z iného kovu alebo zliatiny iných kovov. Technika výroby pozlátených šperkov.

Zlato ušľachtilý, žltý, veľmi kujný, stály kov. Ako šperkársky pojem sa pod označením zlato používa zliatina rýdzeho zlata a iných kovov, pretože samotné zlato je pre výrobu šperkov príliš mäkké.

Žlté zlato zliatina rýdzeho zlata s meďou alebo zinkom.

Používajte šperkársky slovník

Pre výrobcov a predajcov šperkov je ľahké zabudnúť, že bežní používatelia nepoznajú ich rutinný žargón. Používajte šperkársky slovník, aby ste čítali popisy šperkov s porozumením a dokázali sa tak správne rozhodnúť pri nákupe.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Aké budú šperkové trendy na rok 2023?

Poznáte šperkové trendy na rok 2023?

Zdieľaj LinkedIn Farbou roka 2023 je Viva Magenta. Medzi šperkové trendy na rok 2023 môžeme zaradiť striebro, perly aj kombinácie rôznych kovov. Pozadu nebudú napríklad

Scroll to Top