Šperkársky slovník: Základné šperkárske pojmy s definíciami

To je slovník z najdôležitejšími pojmami zo sveta šperkárstva
Zdieľaj
LinkedIn

Aký je rozdiel medzi briliantom a diamantom? Čo je fasovanie a čo gravírovanie? Ako súvisí karát s rýdzosťou? Bežnému zákazníkovi, ktorý si len chce kúpiť pekný šperk alebo kvalitnú bižutériu, by sa z toho klenotníckeho žargónu mohla poriadne zatočiť hlava. Ako prvú pomoc vám prinášame základný šperkársky slovník a slovník bižutérie.

Obsah článku

Šperkársky slovník…

…vám  poslúži najmä pri vyberaní a nákupe šperkov, aby ste vedeli, čo vlastne vkladáte do vášho košíka.

A

Africký háčik – háčik určený na upevnenia náušníc. Používa sa bez zapínania či zabezpečenia proti vypadnutiu šperku. Najčastejšie býva využívaný pri visiacich náušniciach z kategórie bižutéria.

B

Biele zlato zliatina rýdzeho zlata s inými kovmi, ktoré mu dodávajú pevnosť a výraznú bielu farbu. Najčastejšie sa používa zinok, striebro, paládium alebo nikel. Povrch sa na záver pokrýva vrstvami ródia.

Bižutéria šperk, ktorý nie je vyrobený z drahého kovu. Najčastejšie sa stretávame s bižutériou z kovu, skla, kože, dreva alebo textílií.

Briliant tvar brusu, ktorý má 57 faziet (plôch) rozdelených nasledovne:

  • jedna horná plocha,
  • 32 horných faziet,
  • 24 dolných faziet.

Ide o tvar, do ktorého sa najčastejšie brúsia diamanty.

C

Crystallized šperky, ktoré obsahujú kryštály z dielne Swarovski. Samotnú výrobu šperkov realizuje iný výrobca.

D

Diamant minerál, nerast, drahý kameň. Mimoriadne tvrdý nerast, ktorý sa okrem šperkárstva hojne používa aj v priemysle. V klenotníctve sa najčastejšie objavuje vybrúsený do tvaru briliantu.

Drahý kov ušľachtilý kov, ktorý sa používa v šperkárstve. Za drahé kovy považujeme platinu, zlato, striebro a meď.

Driek náušnice komponent náušnice, kovová tyčka, ktorá sa vkladá do dierky v ušnici.

F

Fasovanie ako šperkársky pojem označuje techniku zasadzovania drahého kameňa do kovu.

Francúzsky uzáver spôsob zapínania náušníc, pri ktorom je celé zapínanie schované v uchu alebo na zadnej strane ušnice.

G

Gravírovanie technológia, ktorá odobratím časti materiálu vytvára nápis alebo obraz na povrchu šperku.

CH

Chirurgická oceľ druh nehrdzavejúcej ocele, ktorá sa najčastejšie používa v zdravotníctve a v šperkárstve. Je antialergická, pevná a odolná voči poškriabaniu. Má svoje uplatnenie pri výrobe kvalitnej bižutérie ako náhrada zlata alebo striebra.

Retiazka z chirurgickej ocele

K

Karát (hmotnosť) jednotka hmotnosti, ktorá sa najčastejšie používa pre diamanty, drahokamy a perly. Jeden karát sa rovná 0,2 g.

Karát (rýdzosť) jednotka rýdzosti drahého kovu. Vyjadruje podiel drahého kovu v zliatine. Jeden karát znamená, že vzácny kov tvorí 1/24 hmotnosti zliatiny. Čisté 24-karátové zlato obsahuje 99,99 % drahého kovu.

Klenot šperk, ozdobný predmet vyrobený z drahých kovov a drahokamov. Spravidla sa nosí na tele alebo na odeve.

M

Meď ušľachtilý kov oranžovočervenej farby. Vyznačuje sa vysokou tepelnou vodivosťou, tvárnosťou a odolnosťou voči korózii. V šperkárstve sa využíva ako súčasť zliatin s inými kovmi vrátane drahých kovov.

Merný tŕň špeciálne meradlo kužeľovitého tvaru pre určenie veľkosti prsteňov.

Mosadz zliatina medi a zinku, prípadne s malou prímesou iných kovov. Používa sa pri výrobe bižutérie ako náhrada drahých kovov.

P

Patentové zapínanie najbežnejší spôsob zapínania náušníc, ktorého súčasťou je zarážka brániaca vypadnutiu šperku.

Perla jediný drahokam vytvorený živočíchom, perlorodkou. Ide o tvrdý, guľatý objekt, ktorý sa v prírode vyskytuje len veľmi vzácne. Väčšina perál používaných v klenotníctve pochádza z umelých chovov ustríc.

Perly sú jediným drahokamom, ktorý je vytvorený živočíchom

Piercing – prepichnutie časti tela z estetických dôvodov s cieľom nosenia šperkov.

Postriebrenie nanesenie tenkej vrstvy striebra na bižutériu vyrobenú z iného kovu alebo zliatiny iných kovov.

Punc úradná značka, ktorá sa aplikuje na predmety vyrobené z drahých kovov:

  • zlato,
  • striebro,
  • platina.

Puzeta najčastejší spôsob zapínania malých náušníc. Uchom sa prevlečie tenká rovná palička, na ktorú sa nasadí puzeta brániaca vypadnutiu šperku z ucha.

R

Rhodiovanie antioxidačná povrchová úprava. Nanášanie veľmi drahého kovu – ródia – na povrch strieborných alebo zlatých šperkov. Slúži na ochranu striebra pred stratou farby a lesku. Rhodiovaním zlata sa vyrába biele zlato.

Ródium najdrahší drahý kov strieborno-bielej farby vyznačujúci sa mimoriadnou tvrdosťou. Používa sa na povrchovú úpravu striebra a na výrobu bieleho zlata.

Rýdzosť miera čistoty drahého kovu (najčastejšie striebra, zlata a platiny). Uvádza sa ako pomerný obsah drahého kovu v zliatine v tisícinách. Čistý kov má teda rýdzosť 1 000/ 1 000.

S

Striebro ušľachtilý kov bielej farby, hojne využívaný v elektronickom a šperkárskom priemysle.

Šperk ozdobný predmet, ktorý sa nosí na tele alebo na odeve. Môže ísť o bižutériu alebo klenot.

T

Titán ľahký, pevný, antialergický kov oceľového vzhľadu, ktorý sa používa pri výrobe náramkových hodiniek a častí bižutérie.

W

Wolfrám pevný, extrémne odolný kov, ktorý sa ako karbid wolfrámu používa na výrobu šperkov, najčastejšie dámskych náhrdelníkov a obrúčok.

Z

Zirkón synteticky vyrobená alternatíva diamantu. Kameň výnimočnej čírosti, vysokej tvrdosti, dlhej životnosti a nízkej ceny, ktorý je jednou z najkvalitnejších náhrad diamantu používaných v bižutérii.

Zlatenie nanesenie tenkej vrstvy zlata na bižutériu vyrobenú z iného kovu alebo zliatiny iných kovov. Technika výroby pozlátených šperkov.

Zlato ušľachtilý, žltý, veľmi kujný, stály kov. Ako šperkársky pojem sa pod označením zlato používa zliatina rýdzeho zlata a iných kovov, pretože samotné zlato je pre výrobu šperkov príliš mäkké.

Žlté zlato zliatina rýdzeho zlata s meďou alebo zinkom.

Používajte šperkársky slovník

Pre výrobcov a predajcov šperkov je ľahké zabudnúť, že bežní používatelia nepoznajú ich rutinný žargón. Používajte šperkársky slovník, aby ste čítali popisy šperkov s porozumením a dokázali sa tak správne rozhodnúť pri nákupe.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top