- Krátky šperkársky slovník vám pomôže zorientovať sa pri nákupe šperkov.
- V kategórii šperkov rozlišujeme klenoty a bižutériu.
- Zlato, s ktorým sa stretávame v šperkárstve, je v skutočnosti zliatinou rýdzeho zlata a iných kovov.
Aký je rozdiel medzi briliantom a diamantom? Čo je fasovanie a čo gravírovanie? Ako súvisí karát s rýdzosťou? Bežnému zákazníkovi, ktorý si len chce kúpiť pekný šperk alebo kvalitnú bižutériu, by sa z toho klenotníckeho žargónu mohla poriadne zatočiť hlava. Ako prvú pomoc vám prinášame základný šperkársky slovník a slovník bižutérie.
Obsah článku
Šperkársky slovník…
…vám poslúži najmä pri vyberaní a nákupe šperkov, aby ste vedeli, čo vlastne vkladáte do vášho košíka.
A
Africký háčik – háčik určený na upevnenia náušníc. Používa sa bez zapínania či zabezpečenia proti vypadnutiu šperku. Najčastejšie býva využívaný pri visiacich náušniciach z kategórie bižutéria.
B
Biele zlato – zliatina rýdzeho zlata s inými kovmi, ktoré mu dodávajú pevnosť a výraznú bielu farbu. Najčastejšie sa používa zinok, striebro, paládium alebo nikel. Povrch sa na záver pokrýva vrstvami ródia.
Bižutéria – šperk, ktorý nie je vyrobený z drahého kovu. Najčastejšie sa stretávame s bižutériou z kovu, skla, kože, dreva alebo textílií.
Briliant – tvar brusu, ktorý má 57 faziet (plôch) rozdelených nasledovne:
- jedna horná plocha,
- 32 horných faziet,
- 24 dolných faziet.
Ide o tvar, do ktorého sa najčastejšie brúsia diamanty.
C
Crystallized – šperky, ktoré obsahujú kryštály z dielne Swarovski. Samotnú výrobu šperkov realizuje iný výrobca.
D
Diamant – minerál, nerast, drahý kameň. Mimoriadne tvrdý nerast, ktorý sa okrem šperkárstva hojne používa aj v priemysle. V klenotníctve sa najčastejšie objavuje vybrúsený do tvaru briliantu.
Drahý kov – ušľachtilý kov, ktorý sa používa v šperkárstve. Za drahé kovy považujeme platinu, zlato, striebro a meď.
Driek náušnice – komponent náušnice, kovová tyčka, ktorá sa vkladá do dierky v ušnici.
F
Fasovanie – ako šperkársky pojem označuje techniku zasadzovania drahého kameňa do kovu.
Francúzsky uzáver – spôsob zapínania náušníc, pri ktorom je celé zapínanie schované v uchu alebo na zadnej strane ušnice.
G
Gravírovanie – technológia, ktorá odobratím časti materiálu vytvára nápis alebo obraz na povrchu šperku.
CH
Chirurgická oceľ – druh nehrdzavejúcej ocele, ktorá sa najčastejšie používa v zdravotníctve a v šperkárstve. Je antialergická, pevná a odolná voči poškriabaniu. Má svoje uplatnenie pri výrobe kvalitnej bižutérie ako náhrada zlata alebo striebra.
K
Karát (hmotnosť) – jednotka hmotnosti, ktorá sa najčastejšie používa pre diamanty, drahokamy a perly. Jeden karát sa rovná 0,2 g.
Karát (rýdzosť) – jednotka rýdzosti drahého kovu. Vyjadruje podiel drahého kovu v zliatine. Jeden karát znamená, že vzácny kov tvorí 1/24 hmotnosti zliatiny. Čisté 24-karátové zlato obsahuje 99,99 % drahého kovu.
Klenot – šperk, ozdobný predmet vyrobený z drahých kovov a drahokamov. Spravidla sa nosí na tele alebo na odeve.
M
Meď – ušľachtilý kov oranžovočervenej farby. Vyznačuje sa vysokou tepelnou vodivosťou, tvárnosťou a odolnosťou voči korózii. V šperkárstve sa využíva ako súčasť zliatin s inými kovmi vrátane drahých kovov.
Merný tŕň – špeciálne meradlo kužeľovitého tvaru pre určenie veľkosti prsteňov.
Mosadz – zliatina medi a zinku, prípadne s malou prímesou iných kovov. Používa sa pri výrobe bižutérie ako náhrada drahých kovov.
P
Patentové zapínanie – najbežnejší spôsob zapínania náušníc, ktorého súčasťou je zarážka brániaca vypadnutiu šperku.
Perla – jediný drahokam vytvorený živočíchom, perlorodkou. Ide o tvrdý, guľatý objekt, ktorý sa v prírode vyskytuje len veľmi vzácne. Väčšina perál používaných v klenotníctve pochádza z umelých chovov ustríc.
Piercing – prepichnutie časti tela z estetických dôvodov s cieľom nosenia šperkov.
Postriebrenie – nanesenie tenkej vrstvy striebra na bižutériu vyrobenú z iného kovu alebo zliatiny iných kovov.
Punc – úradná značka, ktorá sa aplikuje na predmety vyrobené z drahých kovov:
- zlato,
- striebro,
- platina.
Puzeta – najčastejší spôsob zapínania malých náušníc. Uchom sa prevlečie tenká rovná palička, na ktorú sa nasadí puzeta brániaca vypadnutiu šperku z ucha.
R
Rhodiovanie – antioxidačná povrchová úprava. Nanášanie veľmi drahého kovu – ródia – na povrch strieborných alebo zlatých šperkov. Slúži na ochranu striebra pred stratou farby a lesku. Rhodiovaním zlata sa vyrába biele zlato.
Ródium – najdrahší drahý kov strieborno-bielej farby vyznačujúci sa mimoriadnou tvrdosťou. Používa sa na povrchovú úpravu striebra a na výrobu bieleho zlata.
Rýdzosť – miera čistoty drahého kovu (najčastejšie striebra, zlata a platiny). Uvádza sa ako pomerný obsah drahého kovu v zliatine v tisícinách. Čistý kov má teda rýdzosť 1 000/ 1 000.
S
Striebro – ušľachtilý kov bielej farby, hojne využívaný v elektronickom a šperkárskom priemysle.
Šperk – ozdobný predmet, ktorý sa nosí na tele alebo na odeve. Môže ísť o bižutériu alebo klenot.
T
Titán – ľahký, pevný, antialergický kov oceľového vzhľadu, ktorý sa používa pri výrobe náramkových hodiniek a častí bižutérie.
W
Wolfrám – pevný, extrémne odolný kov, ktorý sa ako karbid wolfrámu používa na výrobu šperkov, najčastejšie dámskych náhrdelníkov a obrúčok.
Z
Zirkón – synteticky vyrobená alternatíva diamantu. Kameň výnimočnej čírosti, vysokej tvrdosti, dlhej životnosti a nízkej ceny, ktorý je jednou z najkvalitnejších náhrad diamantu používaných v bižutérii.
Zlatenie – nanesenie tenkej vrstvy zlata na bižutériu vyrobenú z iného kovu alebo zliatiny iných kovov. Technika výroby pozlátených šperkov.
Zlato – ušľachtilý, žltý, veľmi kujný, stály kov. Ako šperkársky pojem sa pod označením zlato používa zliatina rýdzeho zlata a iných kovov, pretože samotné zlato je pre výrobu šperkov príliš mäkké.
Žlté zlato – zliatina rýdzeho zlata s meďou alebo zinkom.
Používajte šperkársky slovník
Pre výrobcov a predajcov šperkov je ľahké zabudnúť, že bežní používatelia nepoznajú ich rutinný žargón. Používajte šperkársky slovník, aby ste čítali popisy šperkov s porozumením a dokázali sa tak správne rozhodnúť pri nákupe.