Tantalové šperky: Moderný vzhľad a dlhá životnosť

Tantal je materiálom budúcnosti
Zdieľaj
LinkedIn

Elegantný, moderný až trochu netradičný, tajomný a čistý. Tantal sa v šperkárstve udomácnil len nedávno, ale už teraz je veľmi obľúbený nielen v pánskom segmente. Tantalové šperky sú vhodnou voľbou pre každého, kto chce vyniknúť a nebojí sa experimentovať. Jeho vysoká odolnosť a dlhá životnosť ho predurčuje ako vzácny kov vhodný pre výrobu svadobných obrúčok. Máte chuť povedať si svoje „áno“ originálnym spôsobom? V tom prípade, nech vaša láska násobne prežije tantal!

Obsah článku

Čo je tantal?

Tantal je v šperkárstve nováčikom a v klenotníctvach sa s ním stretávame zatiaľ len zriedkavo. Dostáva sa mu však lichotivého prívlastku „materiál budúcnosti“. Je to vzácny kov sýtej modrosivej farby, ktorý sa vyznačuje dobrou stabilitou. Pre svoju vysokú odolnosť sa bežne používa v konštrukcii lietadiel a chirurgických nástrojov, ale je nezastupiteľný aj v elektronike. Vyrábajú sa z neho kondenzátory pre smartfóny či počítače. V šperkárstve je mimoriadne obľúbený pri výrobe prsteňov, najmä svadobných obrúčok, od ktorých sa očakáva mimoriadne dlhá životnosť.

Zaujímavosť: Tantal bol objavený v 19. storočí švédskym chemikom a dostal pomenovanie gréckeho mýtického kráľa Tantala. Najviac sa vyskytuje v Austrálii a Južnej Amerike a odhaduje sa, že jeho pridodzené zdroje sa vyčerpajú v priebehu nasledujúcich 50 rokov.

Najdôležitejšie  vlastnosti tantalu

  • vysoká odolnosť voči korózii
  • vysoká tepelná odolnosť
  • vysoká odolnosť voči poškriabaniu a deformáciám
  • vysoká tvrdosť a pevnosť
  • vysoká chemická stabilita (nereaguje na väčšinu chemikálií, nerozpúšťa sa v kyseline)

Tantal v šperkárstve

Ako sme už spomínali, tantal je v šperkárskom odvetví nováčikom a považuje sa za netradičný alebo alternatívny vzácny kov.

Ako vyzerajú tantalové šperky?

Vo svojej prirodzenej podobe je tantal krásne sivý s modrastým odtieňom. V šperkárstve sa ale na povrch väčšinou nanáša keramická glazúra, ktorá mu dodáva matný čierny vzhľad. Tantalové šperky pôsobia elegantne a moderne, evokujú silu a pevnosť. Svoj pôvodný vzhľad si zachovávajú počas dlhých rokov až desaťročí.

Hlavné výhody tantalových šperkov

Tantal je hypoalergénny kov a je vhodný aj pre ľudí s mimoriadne citlivou pokožkou. Je veľmi stály a na svoj povrch prakticky nevylučuje alergény. Alergické reakcie sa preto pri nosení tantalových šperkov prakticky neobjavujú. Vďaka odolnosti, tvrdosti a chemickej stabilite tantalu sú šperky vyrobené z tohto kovu vhodné na každodenné nosenie, pri ktorom si dlhodobo zachovávajú krásny vzhľad. Sú odolné voči poškriabaniu, deformácii aj proti vplyvu vlhkosti či bežných čistiacich prostriedkov. V porovnaní s inými kovmi je dobre cenovo dostupný. Svojou odolnosťou je vhodný aj pre ľudí s aktívnym životným štýlom a pre šperky, od ktorých sa očakáva dlhá životnosť.

Zaujímavosť: Tantal sa vyznačuje tvrdosťou 6,5 na Mohsovej stupnici. Oproti tomu napríklad zlato má tvrdosť 2 – 3 a platina 4 – 4,5 stupňa Mohsovej stupnice.

Starostlivosť o šperky z tantalu

Tantalové šperky si žiadnu zvláštnu starostlivosť nevyžadujú. Nezvyknú meniť svoju farbu, takže náročnejšie leštenie v ich prípade nebýva potrebné. Rovnako ani pravidelné návštevy klenotníka. Stačí im bežné čistenie vlažnou vodou, mäkkou handričkou a prípadne neabrazívnym čistiacim prostriedkom, napríklad mydlom. Komplikovanejšie tvary si môžu z času na čas pýtať dôslednejšie čistenie napríklad s použitím zubnej kefky.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore