Zlaté šperky (šperky zo zlata)

Rýchla navigácia

Zlato a obzvlášť rôzne predmety a výrobky zo zlata, fascinujú ľudstvo už od počiatku vekov. Najstaršie zlaté predmety, ktoré boli objavené, datujú svoj pôvod až do 5. storočia pred naším letopočtom. V dávnych časoch prastarých civilizácií boli zlaté šperky výsostnou ozdobou najväčších králov a vládcova. Zlato je typické svojou nezameniteľnou farbou, relatívnou vzácnosťou ale taktiež svojimi chemickými a fyzikálnymi vlastnosťami.
Od nepamäti preto platí, že práve zlato je jeden z najlepších uchovávateľov hodnoty.

Zlato sa delí podľa svojej rýdzosti, ktorá je vyjadrením jeho čistoty. Nepochybujeme, že ste sa v živote stretli s výrazmi ako 14, 18, či 24 karátové zlato. Práve táto malá číselná hodnota má za úlohu vyjadriť aké je dané zlato “čisté”. To znamená aký vysoký podiel zlata daný zlatý výrobok obsahuje. Podľa svojej rýdzosti sa následne zlaté šperky označujú prislúchajúcimi puncovými značkami.

Zlato a zlaté šperky sú tu s nami od nepamäti

Zlato a puncové značky

V spojitosti s rýdzosťou zlata nesmie zabudnúť vysvetliť význam puncových značiek. Rozlišujeme najmä označenie zlata číslami:

  • 375 – 9 karátové zlato
  • 585 – 14 karátové zlato
  • 750 – 18 karátové zlato
  • 999 – 24 karátové zlato

Viac o rýdzosti zlata nájdete na tomto odkaze.

Zlaté šperky v súčasnosti

Fascinácia ľudstva zlatom pretrvala dodnes a okrem najrôznejších priemyselných využití tohto materiálu, sa nám zlato spája najmä so šperkárskou výrobou. Azda najznámejšími šperkami zo zlata sú zlaté prstene, či už tie zásnubné pre dámy, alebo svadobné obrúčky pre oboch. Portfólio zlatých dámskych šperkov je skutočné široké a patria sem najmä najrozličnejšie zlaté náramky, náhrdelníky, či náušnice a prívesky.

Zlaté zásnubné prstene a obrúčky

Mimoriadne obľúbené sú taktiež šperky vyrobené z ružového zlata a ďalšie variácie farebného zlata. Tieto farby zlatá sú dosiahnuté zliatinou rýdzeho zlata s inými chemickými prvkami. (napr. biele zlato – nikel/mangán/paládium a pod., ružové zlato – meď). Bohatá je taktiež ponuka zlatých šperkov pre pánov. Tí však najčastejšie siahajú po luxusných zlatých retiazkach.

Neprehliadnite aj:

Pánske náramky

panske naramky

Pánske náhrdelníky

panske nahrdelniky 1

Manžetové gombíky

manzetove gombiky 3

Šperky z kože

koza

Dámske náramky

panske naramky

Dámske náhrdelníky

nahrdelniky

Dámske náušnice

nausnice
Viac o šperkoch v našom magazíne:
Návrat hore