Tajomstvá zlata: Je zlato najlepším materiálom pre šperky?

Zlato je jedným z najobľúbenejších materiálov na šperk
Zdieľaj
LinkedIn

Zlato fascinovalo už staroveké civilizácie. Jeho trblietavý lesk, vzácnosť a odolnosť ho predurčili k tomu, aby sa stalo symbolom bohatstva, moci a nadčasovej krásy. Napriek tomu, že je jedným z najstarších a dodnes najobľúbenejších materiálov pre výrobu šperkov, sa naskytá otázka, či je aj tým najlepším. Aké sú jeho výhody a nevýhody v porovnaní s inými kovmi? A čo o ňom napriek obrovskej popularite väčšina ľudí nevie? V nasledujúcich riadkoch odhalíme tajomstvá zlata a preskúmame, čo robí tento kov tak jedinečným, že sa stále považuje za „kráľa“ medzi materiálmi v šperkárstve.

Obsah článku

Prečo je zlato obľúbený materiál na výrobu šperkov?

Prečo práve zlato? Zlatým šperkom nemožno uprieť príťažlivosť a univerzálnu popularitu. Čím si však práve tento drahý kov vyslúžil miesto číslo jeden medzi materiálmi na výrobu šperkov?

Historická hodnota zlata v šperkárstve

Zlato sa na výrobu šperkov používa už celé stáročia. Zlaté šperky zdobené drahými kameňmi vytvárali už starovekí Egypťania, Gréci a Rimania. Jeden z prvých známych nálezov pochádza zo starovekého mesta Ur v Mezopotámii. Išlo o zbierku zlatých šperkov z obdobia okolo roku 2500 p. n. l. V stredoveku sa zlato používalo na výrobu náboženských predmetov a počas renesancie sa z neho vyrábali zložité ozdobné predmety. Pre svoju krásu a odolnosť je obľúbeným materiálom aj v 21. storočí. Zlaté náušnice, náhrdelníky či prstene nás spájajú s minulosťou a zároveň jasne žiaria do budúcnosti.

Symbolika a kultúrny význam zlata

Zlaté šperky sú považované za veľmi cenné v mnohých spoločnostiach a kultúrach. Považujú sa za symbol bohatstva, postavenia a moci, ale tiež sú vnímané ako vyjadrenie lásky, oddanosti či spirituality. Dokonca aj v mnohých afrických kultúrach sú zlaté šperky považované za znak bohatstva a často sa nosia pri významných životných udalostiach ako sú svadby či obrady dospievania. V západnej Afrike sa používajú aj ako platidlo a v západných spoločnostiach sú šperky zo zlata už celé generácie spájané s luxusom a eleganciou.

Prirodzená hodnota zlata

Zlato je drahý kov, pričom jeho cena je bezpochyby jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ho dostali na vrchol rebríčka obľúbenosti v šperkárstve. Ale v čom tkvie jeho vnútorná hodnota? Kľúčovú úlohu pri zachovávaní a zvyšovaní ceny zlata zohráva jeho nedostatok. Zlato je drahé, pretože ho je málo. Okrem toho nekoroduje ani sa nekazí, vďaka čomu je veľmi odolným a žiadaným kovom. Vysoký dopyt prirodzene zvyšuje jeho cenu.

Fyzikálne vlastnosti zlata

Zlato je ľahko kujný a dobre tvárny kov, vďaka čomu sa dá ľahko formovať do zložitých tvarov a vzorov. Navyše je aj vysoko odolné voči zafarbeniu a korózii. Zlaté šperky neoxidujú a nesčernejú. Krásna žltá farba je ďalším faktorom, ktorý ho robí ideálnym na výrobu šperkov. Jeho teplý odtieň je univerzálne príťažlivý a vhodný pre širokú škálu tónov pleti. Navyše je hypoalergénne, takže väčšine nositeľov nespôsobuje nijaké ťažkosti.

Je zlato najlepším materiálom na výrobu šperkov?

Popri zlate sa dnes tešia veľkej obľube aj strieborné šperky a šperky z chirurgickej ocele či titánu. Luxusnejšiu voľbu predstavuje platina. Pozrime sa preto na jeho vlastnosti v porovnaní s týmito materiálmi.

Zlato

  • Výhody: hypoalergénne, dlhá životnosť, vysoká estetická hodnota
  • Nevýhody: mäkké, vyššia cena

Striebro

  • Výhody: cenovo dostupnejšie, ľahko sa spracováva, hypoalergénne
  • Nevýhody: oxiduje, menej odolné voči poškriabaniu

Platina

  • Výhody: dlhá životnosť, hypoalergénna, neoxiduje
  • Nevýhody: vysoká cena, vyššia hmotnosť

Oceľ

  • Výhody: extrémne odolná, cenovo dostupná
  • Nevýhody: ťažšia, slabší lesk

Titán

  • Výhody: hypoalergénny, extrémne pevný
  • Nevýhody: náročnejší na spracovanie

Ktorý kov je pre výrobu šperkov najlepší?

Každý z týchto kovov má svoje silné stránky. Pri výbere tak záleží najmä na osobných preferenciách, účele a rozpočte. Zlato je vďaka svojej estetickej hodnote a dlhej životnosti ideálne pre luxusné šperky určené na príležitostné nosenie. Striebro je obľúbené pre cenovú dostupnosť, ale môže si vyžadovať väčšiu starostlivosť kvôli oxidácii. Platina je výborná voľba pre luxusné šperky, ale je veľmi drahá. Oceľ a titán sú skvelou voľbou pre moderné, odolné šperky, ktoré sú cenovo dostupnejšie a určené pre každodenné nosenie.

Tajomstvá zlata: Čo ste o zlate nevedeli

  • Zlato je jediný kov, ktorý sa v prírode vyskytuje v takmer čistej forme, čo znamená, že ho nie je potrebné spracovávať alebo rafinovať ako iné kovy.
  • Zlato je ešte vzácnejšie ako si myslíte. Všetky zásoby zlata, ktoré boli kedy vyťažené, by sa zmestili do priestoru vo veľkosti malého tenisového kurtu.
  • Zlato je aj v ľudskom tele – približne 0,2 mg. Väčšinou sa nachádza v krvi a iných tkanivách, kde jeho funkcia nie je úplne známa, ale niektorí vedci tvrdia, že pomáha pri prenose kyslíka.
  • Zlato je najlepším vodičom tepla a elektriny medzi kovmi. Je preto ideálne na výrobu kontaktov a obvodov v elektronických zariadeniach, ktoré musia odolávať extrémnym podmienkam.
  • Zlato sa používa aj v luxusných kozmetických produktoch. Veľmi jemne rozdrvené sa pridáva do pleťových krémov, sér a masiek pre údajné omladzujúce a regeneračné účinky.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vyberiete si žlté, alebo ružové zlato?

Žlté alebo ružové? Ktoré zlato si vybrať?

Šperky zo žltého zlata pôsobia luxusne, nadčasovo a pritom mimoriadne elegantne. Ružové zlato je naopak nežnejšie, ženskejšie a romantickejšie. Klasické zlaté náramky nosí napríklad Beyoncé