- Trend nakupovania šperkov cez internet je na vzostupe.
- E-shopy so šperkmi a online klenotníctva ponúkajú viac pohodlia, širší výber, lepšie ceny a širšie možnosti porovnávania.
- Šperky nakupujte výlučne od dôveryhodných predajcov a vždy si zistite možnosti vrátenia alebo reklamácie tovaru.
Hoci konzervatívnejší klienti budú vždy preferovať nákup šperkov v kamenných predajniach, online nakupovanie je aj v tomto segmente stále populárnejšie. V roku 2022 predstavoval online predaj šperkov z celkového svetového predaja približne 10 až 12 %, v minulom roku to už bolo 14 až 15 % a pre rok 2024 sa predpokladá nárast o ďalšie 2 až 3 %. Prečo sa oplatí nakupovať šperky cez internet a aká miera obozretnosti je na mieste? Pripravili sme pre vás stručného sprievodcu bezpečným online nakupovaním šperkov.
Obsah článku
Online nakupovanie šperkov je stále populárnejšie
Nákup šperkov cez internet prináša spotrebiteľom množstvo výhod. Okrem bezkonkurenčného pohodlia ponúkajú e-shopy aj širší výber, lepší prístup k podrobným informáciám o produktoch a efektívnejšie nástroje pre porovnávanie vrátane možnosti porovnania cien. Vylepšujúce sa technológie priniesli do online obchodu aj kvalitnejšie alternatívy vizualizácie produktov ako videá či virtuálne nástroje pre vyskúšanie šperkov.
5 tipov pre bezpečné online nákupy šperkov
Najmä nákup luxusných a drahých šperkov cez internet vyvoláva v mnohých spotrebiteľoch obavy. Zachovaním základných odporúčaní pre nakupovanie v online svete však môžete výrazne zvýšiť bezpečnosť svojej investície.
1. Overte si predajcu
Dobrou správou pre spotrebiteľa je, že počet spoľahlivých e-shopov so šperkmi a renomovaných online klenotníctiev neustále stúpa. Opatrnosť je však stále na mieste. Najjednoduchšiu cestu overenia spoľahlivosti online predajcu ponúkajú recenzie a hodnotenia zákazníkov. Urobte si malý prieskum a zistite, či má e-shop povesť etického, férového a spoľahlivého. Okrem hodnotenia zákazníkov zameraných na kvalitu produktov si všímajte aj informácie o tom, či obchodník dodržiava dodacie lehoty a ako komunikuje so zákazníkmi.
2. Zaujímajte sa o detaily šperku
Všímajte si detaily na fotografiách šperku. Uistite sa, že ide o reálne, nie ilustračné zábery. Zamerajte sa tiež na dostupný popis šperkov. Kvalitné e-shopy poskytujú o svojom sortimente podrobné informácie. Dôsledne si prečítajte najmä špecifikáciu materiálového zloženia, rozmerov a hmotnosti šperku, kvality drahokamov alebo kryštálov a povrchových úprav. Ak je šperk vyrobený z drahého kovu, zamerajte sa aj na jeho rýdzosť. Pokiaľ kupujete diamant alebo iný drahokam ako rubín, zafír, smaragd či ametyst, požiadajte predajcu o certifikát pravosti.
3. Skontrolujte si výber veľkosti
Výber veľkosti môže byť náročný najmä v prípade prsteňov, ktoré musia dokonale sedieť. Kvalitný predajca uvádza pri prsteňoch ich priemer a zároveň zvykne zákazníkovi ponúknuť návod, ako zistiť veľkosť prsteňa. V prípade náramkov a náhrdelníkov je dôležitá dĺžka. Nie všetky veľkosti sú univerzálne, takže ak máte špecifické preferencie, overte si, či je daný kúsok dostatočne dlhý. U predajcu sa tiež môžete informovať o tom, či je šperk možné v prípade potreby upraviť, respektíve či takýto servis zabezpečuje alebo sa budete musieť obrátiť na kamenné klenotníctvo.
4. Zistite si podmienky reklamácie a vrátenia tovaru
Overte si, akú má e-shop politiku reklamácie a vrátenia tovaru. Čítajte aj informácie uvedené malými písmenami. Každý predajca by mal mať na webe zverejnené obchodné podmienky aj informácie týkajúce sa vrátenia a reklamácie tovaru. Spravidla ich nájdete v dolných sekciách úvodnej stránky. Ak takéto informácie na stránke predajcu chýbajú, mali by ste spozornieť. Dobré e-shopy ponúkajú bezproblémové vrátenie alebo výmenu tovaru, ak vám šperk nesedí alebo sa rozhodnete, že objednaný kúsok nie je presne to, čo ste chceli.
5. Pozor na platbu a prepravu!
Pri platbe používajte výlučne spoľahlivé platobné metódy (napr. kreditné karty, PayPal, Apple Pay, Google Pay). Rovnako si dávajte pozor na stránky, ktoré od vás vyžadujú neobvyklé informácie, ako sú osobné údaje alebo prístup k účtom. Najmä pri online nákupe šperkov s vysokou hodnotou si overte, či budete mať v rámci prepravy zabezpečené poistenie zásielky. Ak predajca takúto službu štandardne neposkytuje, zvážte možnosť pripoistenia za príplatok. Budete mať istotu, že v prípade problémov s doručením, poškodenia alebo straty zásielky sa vás to v konečnom dôsledku finančne nedotkne.