- Existuje viacero spôsobov, ako správne zmerať a zistiť veľkosť prsteňa.
- Mnohé z nich sa dajú zrealizovať aj v pohodlí domova.
- Pomôžu vám totižto aj také domáce pomôcky, ako napríklad papierový pásik, zubná niť, povrázok či pravítko.
Obsah článku
Chystáte sa kúpiť prsteň pre milovanú osobu? Alebo si jednoducho chcete urobiť radosť? Keďže ste sa ocitli na tejto stránke, predpokladáme, že si neviete rady s výberom veľkosti prsteňa. Uisťujeme vás, že môžete zostať v pokoji. Existuje totižto mnoho spôsobov, ako správne zmerať a zistiť veľkosť prsteňa. Áno, aj tajne – pokiaľ má ísť o prekvapenie. Tie, ktoré považujeme za najjednoduchšie a zároveň najefektívnejšie, sme zoskupili do ďalších riadkov.
Tipy, ako správne zmerať a zistiť veľkosť prsteňa
Samozrejme, stávkou na istotu je v tomto prípade návšteva klenotníctva a zmeranie veľkosti prsteňa napríklad klenotníckym tŕňom. Rešpektujeme však, že nie každý má túto možnosť. Napríklad vtedy, ak má ísť o prekvapenie, resp. darček. Okrem toho, mnoho ľudí uprednostňuje online nakupovanie. Našťastie, nasledujúcimi riadkami dokážeme vyhovieť všetkým.
Nachystajte si papierový pásik, zubnú niť alebo povrázok
Veríme, že aspoň jedno z toho budete mať doma aj vy. Práve z toho dôvodu považujeme zisťovanie veľkosti prsteňa týmto spôsobom za jeden z najjednoduchších. Teda, čo sa domácich podmienok týka.
Postup: Vezmite si dostatočne dlhý kus papierového pásika, zubnej nite alebo povrázka – ideálne zhruba 15 cm. Následne si ho omotajte okolo prsta, na ktorom bude nosený nový prsteň. Miesto presahu si vyznačte, napríklad fixou, a po odmotaní zmerajte danú dĺžku. Nameraná hodnota je vami zisťovaná veľkosť prsteňa.
Použite špeciálny merací pásik
Špeciálny merací pásik, resp. prúžok, je možné dostať v rôznych klenotníctvach. Dokonca, niektorí predajcovia ho majú k dispozícii aj na stiahnutie na svojich stránkach. Na to, aby ste ním zmerali a zistili veľkosť prsteňa, vám stačí len jeho vytlačenie a vystrihnutie.
Pozor: V oboch prípadoch, ako pri meraní veľkosti prsteňa špeciálnym meracím prúžkom, tak pri zisťovaní veľkosti papierovým pásikom, zubnou niťou alebo povrázkom, berte do úvahy najširšiu časť prsta. Ak je ňou kĺbik, veľkosť prsteňa by ste mali merať práve na tom mieste. Prsteň vám bude tak síce trochu voľnejší, no inak by ste ho nepretiahli cez spomínaný kĺbik.
Pomôžte si pravítkom
Ďalším mimoriadne jednoduchým spôsobom, ako správne zmerať a zistiť veľkosť prsteňa (aj potajomky) je prosté použitie pravítka. Potrebujete k tomu prsteň osoby, ktorú chcete obdarovať a potešiť. Mali by ste odmerať jeho vnútorný priemer a následne hľadať nameranú hodnotu, resp. jej najbližšie číslo, v tabuľke veľkostí prsteňov. Takúto tabuľku nájdete dokonca aj v tomto článku:
Tabuľka veľkosti prsteňa
Užitočné tipy na meranie a zisťovanie veľkostí prsteňov
Každý skúsený klenotník by vám dozaista potvrdil, že veľkosť prsteňa treba merať vtedy, keď majú prsty optimálnu teplotu. Prečo? Príliš studené prsty sú totižto takpovediac stiahnuté – teda o čosi tenšie. Pravdepodobne by sa tak stalo, že po ich „oteplení“ by bol prsteň priveľmi tesný. Na druhej strane, skoro ráno môžu byť prsty mierne opuchnuté.
No a na záver nezabúdajte ešte na jeden dôležitý fakt. Prsty na dominantnej ruke sú vždy o čosi pevnejšie. Ak teda vyberáte prsteň pre pána, ktorý je ľavák, treba zisťovať veľkosti prstov na jeho ľavej ruke. Na druhej strane, veľkosť prsteňa určeného pre dámu praváčku by mala zodpovedať šírkam prstov na pravej ruke. Samozrejme, len vtedy, ak bude prsteň reálne na nej aj nosiť.