- Rubíny patria spolu s diamantmi, zafírmi a smaragdmi k najdrahším drahokamom na svete.
- Cenu rubínov určuje ich farba, čistota a karátová hmotnosť.
- Rubínové šperky nosia i obľúbené celebrity ako Lady Gaga, Jennifer Lopez, Kate Middleton či Rihanna.
Intenzívna krvavočervená farba, vysoká tvrdosť a ohnivý lesk. Rubíny sú svojimi vlastnosťami priam predurčené na využitie v šperkárstve. Symbolizujú vášeň, lásku aj luxus a patria k najvzácnejším drahokamom na svete. Žiaria vsadené v snubných prsteňoch, v šperkoch k rubínovým výročiam svadby, ale aj na červených kobercoch. V nasledujúcich riadkoch si zhrnieme všetko, čo potrebujete vedieť o rubínoch, a pridáme aj niekoľko zaujímavostí navyše.
Obsah článku
Rubín: Jeden zo štvorice najvzácnejších drahokamov
Rubíny majú čestné miesto vedľa diamantov, smaragdov a zafírov. Spolu so zafírmi patria do rodiny minerálov korundov, z ktorej vynikajú svojou silnou červenou farbou. Žiadne dva rubíny nie sú úplne rovnaké. Každý drahokam je výsledkom iných geologických podmienok a chemických reakcií, za ktorých vznikal. Táto jedinečnosť je jedným z dôvodov, prečo sú rubíny také cenné a žiadané. Najväčšie náleziská sa nachádzajú v krajinách ako Mjanmarsko, Thajsko a Srí Lanka.
Zaujímavosť: Rubíny sa vyskytujú aj v extrémnych podmienkach vesmíru. Boli objavené na niektorých planétach, kde sa tvoria v dôsledku obrovských teplôt a tlaku. Tieto vesmírne rubíny môžu byť od tých pozemských trochu odlišné, ale stále sú to vzácne formy tohto drahokamu.
Vlastnosti rubínov
Podobne ako diamanty, aj rubíny sa hodnotia na základe niekoľkých kvalít. Najdôležitejšia zo všetkých je farba.
Farba rubínu
Z chemického hľadiska je rubín tvorený oxidom hlinitým. Za svoju červenú farbu vďačí prímesiam chrómu. Od koncentrácie chrómu sa odvíja aj farba rubínu.
Farba rubínu sa hodnotí tromi kritériami:
- odtieň
- tón
- sýtosť
Odtieň rubínu je sekundárna farba. Zatiaľ čo primárna farba je vždy červená, rubíny môžu byť červeno-hnedé, oranžové, ružové alebo fialové. Fialový odtieň je typický pre rubíny z Mjanmarska.
Tón rubínu hovorí o sile primárnej červenej farby. Väčšina rubínov sa pohybuje v stredných a stredne tmavých tónoch. Ak je tón príliš svetlý, môže byť drahokam považovaný za ružový zafír.
Sýtosť rubínu označuje hĺbku alebo intenzitu farby. Čím je červený odtieň sýtejší, hlbší a intenzívnejší, tým je rubín vzácnejší.
Čistota rubínu
Čistota rubínu vypovedá o počte, veľkosti, farbe a umiestnení nedokonalostí v rubíne, ktoré bývajú označované ako „inklúzie“. Čím vyššia čistota, tým je rubín drahší. Všetky prírodné rubíny obsahujú určité množstvo inklúzií. Ak v rubíne nie sú žiadne viditeľné nedokonalosti, vzbudzuje to podozrenie, že rubín bol upravený alebo je syntetický.
Zaujímavosť: Existujú aj inklúzie, ktoré zvyšujú hodnotu rubínu. Ide o zriedkavý jav nazývaný asterizmus, pri ktorom sú pri dopade svetla na drahokam viditeľné troj alebo šesť cípe hviezdy. Dochádza k nemu, keď sa svetlo odráža od inklúzií a vytvára hviezdny efekt.
Tvar rubínu
Tvar rubínu vychádza zo spôsobu fazetovania drahokamu, jeho rozmerov a celkovej symetrie. Ako u väčšiny drahých kameňov, skutočná krása rubínu sa odhalí až po kvalitnom vybrúsení, ktorým sa maximalizuje odraz svetla a živosť farby.
Karátová hmotnosť rubínu
Čím vyššia je karátová hmotnosť rubínu, tým vyššia je suma na cenovke. Väčšie drahokamy sú v prírode vzácnejšie a tak za ne zaplatíte viac.
Cena rubínov
Cena rubínov závisí od ich kvality. Lacnejšie rubíny sú v ponuke už za 100 – 200 eur za karát, zatiaľ čo ceny tých najkvalitnejších drahokamov sa počítajú v tisícoch až desaťtisícoch za karát.
Zaujímavosť: Najdrahší rubín na svete mal hodnotu 30,3 milióna dolárov. Bol to „The Red Emperor“ a predal sa v klenotníctve Christie’s v Hongkongu v roku 2015.
Šperky s rubínmi
Rubíny sa osádzajú do rôznych typov šperkov. Obľúbené sú rubínové prstene, náhrdelníky i náušnice. Horúcim trendom posledných rokov je nahrádzanie klasického diamantu v zásnubných prsteňoch farebnými drahokamami. Rubíny ako symbol lásky a vášne sú jednou z najobľúbenejších alternatív.
Zaujímavosť: Nádherné rubíny nechýbajú ani v šperkovniciach celebrít. S rubínovými skvostami sa nechali vidieť napríklad Elizabeth Taylor, Jennifer Lopez, Kate Middleton, Rihanna či Lady Gaga.
Životnosť rubínových šperkov
Rubíny sa na Mohsovej stupnici tvrdosti nachádzajú na stupni 9 z 10. Zaostávajú iba za diamantom, ktorý má dokonalých 10. Vysoká tvrdosť rubínov vypovedá o dlhej životnosti rubínových šperkov. Sú preto vhodné na každodenné nosenie. Rubínové prstene, dámske prívesky alebo pár rubínových náušníc môžete nosiť bez obáv z poškodenia kameňa.
Vhodné kovy pre rubínové šperky
Rubíny si farebne rozumejú s rôznymi drahými kovmi od bieleho zlata a platiny až po žlté alebo ružové zlato. Avšak typ kovu, ktorý si vyberiete, bude hrať dôležitú úlohu v celkovom dizajne rubínového šperku.
Biele zlato a platina svojím svetlejším odtieňom viac kontrastujú so sýtou červenou farbou rubínov. Predstavujú skvelú voľbu, ak chcete, aby farba rubínu vynikla a upútala pozornosť. Tieto kovy sú tiež vhodnejšie pre svetlé alebo ružovkasté tóny pleti.
Žlté a ružové zlato sú vhodnou voľbou, ak hľadáte rubínový šperk sálajúci teplo. Oba tieto kovy krásne dopĺňajú rubín. Mimoriadne obľúbené sú kombinácie rubín – žlté zlato pre prstene a prívesky vo vintage štýle.