Etiketa nosenia šperkov a bižutérie: Vyberáme doplnky podľa príležitosti

Poznáte etiketu nosenia šperkov?
Zdieľaj
LinkedIn

Tak ako existujú pravidlá pre výber oblečenia v závislosti od príležitosti, existujú aj isté nepísané zásady pre vhodné doplnky. Sila šperkov spočíva v tom, že majú posledné slovo pri vytváraní celkového dojmu. A tak ako sa nehodí otáznik tam, kde má byť bodka, nepristane ani najkrajší kryštálový náhrdelník situácii, ktorá si vyžaduje len striedmu zlatú retiazku. Viac o výbere správnych doplnkov napovie etiketa nosenia šperkov. Poďte sa s ňou v skratke zoznámiť.

Obsah článku

Dámy a etiketa nosenia šperkov

Dámska šperkovnica je v porovnaní so zbierkami silnejšieho pohlavia zväčša bohatšia a pestrejšia. O to náročnejší býva výber vhodného šperku pre tú – ktorú príležitosť.

Šperky pre bežné denné nosenie

Každodenné doplnky by mali byť v prvom rade pohodlné a praktické. Musíte sa v nich cítiť komfortne počas celého dňa bez toho, aby vás akýmkoľvek spôsobom obmedzovali alebo obťažovali.

Začnime samozrejmosťou a teda obrúčkami a snubnými prsteňmi. Tie sú bežnou a prirodzenou súčasťou každodenných outfitov. Vhodné sú aj všetky jednoduché a jemné prstene. Denným príležitostiam pristanú aj správne zvolené hodinky a retiazky s decentnými príveskami, prípadne vrstvené náhrdelníky. Môžete zvoliť drahý kov alebo bižutériu.

Čo sa týka náušníc, na bežné denné nosenie vyberajte skôr subtílne kúsky, ktoré vaše ušné lalôčiky príliš nezaťažia. Najbežnejšie sú menšie napichovacie náušnice alebo kruhy. Výber náramkov zvažujte citlivo. Zatiaľ čo do práce sú dosť nepraktickou voľbou, na nákupy alebo na voľný čas sa mimoriadne hodia. Vhodné sú retiazkové náramky s príveskami aj pevné obruče. Trendy je vrstvenie.

Etiketa nosenia dámskych šperkov

Šperky na formálne príležitosti

Formálne udalosti majú prísnu etiketu nosenia šperkov a sú ideálnou príležitosťou pre voľbu elegantných, nadčasových kúskov.  Mimoriadne vhodné sú tiež drahšie a exkluzívnejšie šperky. Na mieste sú drahé kovy, perly, zirkóny či dokonca diamanty. Experimentovanie a prezdobenosť však v tomto prípade nie sú vhodné. Vyberte si jeden či dva kúsky, ktoré vhodne doplnia váš outfit. Obľúbené sú kryštálové alebo perlové náušnice a s nimi zladený náhrdelník.

Šperky na večierky, párty a stretnutia s priateľmi

Konečne sa uvoľňujú zásady nosenia šperkov a nastal čas experimentovať. Párty a neformálne stretnutia s priateľmi nechávajú priestor vašej kreativite a zábavnému kombinovaniu šperkov. Môžete voliť extravagantné šperky rôznych tvarov a farieb. Hodia sa dlhé lustrové náušnice, tematické prívesky, farebné či manžetové náramky aj štýlové prstene. V tomto prípade si môžete dovoliť aj viac kreatívne zladených kúskov.

Etiketa nosenia pánskych šperkov

Páni a etiketa nosenia šperkov

Silnejšie pohlavie je pri výbere doplnkov vo všeobecnosti o niečo striedmejšie. Kombinovanie šperkov pánom veľa nehovorí a väčšina z nich si vystačí s jedným, maximálne dvomi doplnkami.

Šperky pre bežné nosenie

Rovnako ako u dám aj tu platia zásady praktickosti a pohodlia. Obľúbeným doplnkom sú hodinky, ktoré sa samozrejme hodia aj na bežné denné nosenie. Ruku muža vo všedný deň väčšinou zdobí len obrúčka. Vhodné sú ešte retiazky z drahých kovov s príveskami. Niektorí muži volia aj pánske korálikové náhrdelníky či rôzne náramky z výberu pánskej bižutérie. Tieto šperky pre pánov sú vhodné skôr na voľný čas ako na pracovisko.

Šperky pre formálne príležitosti

Pri formálnych udalostiach sa kladie dôraz na eleganciu a vážnosť. Páni by preto mali byť pri výbere doplnkov mimoriadne striedmi a rozvážni. Veľmi vhodné sú manžetové gombíky. Ak si potrpíte na doplnkoch, určite si môžete dovoliť aj vkusný zlatý prsteň alebo masívnejší náramok z drahého kovu, prípadne elegantné hodinky.

Šperky na večierky, párty a stretnutia s priateľmi

V tomto prípade je etiketa nosenia šperkov opäť zhovievavá a ani silnejšie pohlavie sa nemusí báť vkusného experimentovania. Veľmi obľúbené sú rôzne typy náramkov od retiazkových a korálkových až po kožené či drevené. Vhodné je aj vrstvenie. Na túto príležitosť môžete tiež zvoliť retiazku s výraznejším príveskom či kombináciu retiazky a náhrdelníka. Máte priestor experimentovať, ale nezabúdajte, že voľba doplnkov je vašim osobným vyhlásením.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore