Striebro vs chirurgická oceľ: Ktorý kov je lepší?

Striebro alebo chirurgická oceľ?
Zdieľaj
LinkedIn

Radia sa k najobľúbenejším kovom v šperkárstve. Vynikajú studenými tónmi a dobrou odolnosťou. Lákajú priaznivou cenou a ľahkým, sviežim vzhľadom. Striebro a chirurgická oceľ majú veľa spoločného a pritom sa od seba zásadne líšia. Premýšľali ste niekedy, ktorý z týchto kovov je lepší? Odpoveď budeme hľadať v nasledujúcom porovnaní.

Obsah článku

Striebro

Rýdze striebro (rýdzosť 999/1 000) je neobyčajne lesklý ušľachtilý kov. V tejto podobe je však pre výrobu šperkov absolútne nevhodné, pretože je príliš mäkké. Pri výbere strieborných šperkov sa väčšinou stretnete s takzvaným sterlingovým striebrom s rýdzosťou 925/1 000. Jedná sa o zliatinu kovov, obsahujúcu 92,5% striebra a 7,5% prímesí. Najčastejšie sa pridáva meď, vďaka ktorej je striebro tvrdšie, ale mierne stráca na lesku a získava jemné zakalenie. Niektoré šperky môžu obsahovať aj zinok, platinu alebo nikel, ktorý sa už v súčasnosti využíva menej, keďže sa jedná o silný alergén. Sterlingové striebro sa označuje puncovou značkou 925.

Vlastnosti striebra

Strieborné šperky vynikajú veľmi pekným svetlým vzhľadom s príjemným leskom. Striebro je veľmi dobre tvárne, čo vytvára nekonečné možnosti pre detailne prepracované strieborné náušnice, prívesky či prstene. Je však tiež náchylnejšie na poškodenie, zdeformovanie, poškriabanie či zafarbenie. V prípade straty svojho pôvodného lesku sa však dá veľmi ľahko vyčistiť.

Náramok z chirurgickej ocele

Chirurgická oceľ

Chirurgická oceľ tak ako sa s ňou väčšinou stretávame v predajniach šperkov a bižutérie je druhom nehrdzavejúcej ocele. Opäť sa jedná o zliatinu viacerých kovov, ktorých pomer sa líši v závislosti od triedy chirurgickej ocele. V šperkárstve sa hojne využíva oceľ triedy 300, konkrétne 316L s prímesou nikla a chrómu. Táto oceľ má najkrajší vzhľad a je jednou z najpevnejších. Okrem šperkárstva sa používa napríklad na výrobu chirurgických skalpelov.

Vlastnosti chirurgickej ocele

Chirurgická oceľ sa napriek obsahu nikla považuje za hypoalergénnu. Nikel je v oceli veľmi pevne viazaný a takmer nepreniká na povrch. Alergické reakcie na šperky z ocele sú preto veľmi výnimočné. Oceľ je mimoriadne pevný, odolný a pomerne ťažký kov. Je veľmi dobre cenovo dostupná, má príjemný vzhľad a je nenáročná na údržbu.

Striebro vs. chirurgická oceľ

Ako to už býva, odpoveď na otázku, ktorý kov je lepší, bude závisieť od vašich osobných preferencií. Aby sme vám výber uľahčili, nižšie prinášame prehľad výhod a nevýhod oboch obľúbených kovov.

Výhody striebra

 • je to drahý kov
 • v porovnaní s inými drahými kovmi je cenovo veľmi dobre dostupné
 • je výborne tvárne a ponúka dizajnovú všestrannosť
 • dá sa ľahko vyčistiť a opraviť
 • považuje sa za elegantný kov

Nevýhody striebra

Výhody chirurgickej ocele

 • odolná voči poškriabaniu a poškodeniu
 • odolná voči korózii
 • dizajnovo vhodná na každodenné nosenie
 • cenovo veľmi dobre dostupná
 • nenáročná na údržbu

Nevýhody chirurgickej ocele

 • v prípade poškodenia sa nedá ľahko opraviť
 • ťažšie tvarovateľná do jemných detailov
 • sivý, matnejší strieborný tón

Záverečné zhrnutie

Každý z kovov má svoje plusy a mínusy a práve rozmanitosť trhu je zárukou naplnenia očakávaní a potrieb každého zákazníka. Chirurgická oceľ sa javí ako vhodná voľba pre každodenné použitie, pretože bez poškodenia vydrží pravidelné nosenie. Na druhej strane striebro ponúka vyššiu hodnotu a vyžaruje viac elegancie.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore