Etiketa doplnkov: Ako kombinovať šperky

Ukážeme vám, ako čo najlepšie kombinovať šperky
Zdieľaj
LinkedIn

Život je vraj príliš krátky na to, aby sme nosili nudné šperky. Kombinovanie šperkov je akousi zábavnou módnou hrou, ktorá však má svoje nepísané pravidlá. Ak ich dodržíte, výsledkom bude vydarený outfit, ktorý upúta nejeden obdivný pohľad. Nevhodne zladené doplnky ale pošlú aj to najvkusnejšie oblečenie do módneho pekla. Aká je teda etiketa nosenia šperkov, ktoré pravidlá sú už prežitkom a aké kombinácie spôsobia módne faux pas? Naučíme vás, ako kombinovať šperky vkusne a jednoducho.

Obsah článku

Kombinovanie šperkov: Fakty a mýty

Pravidlá v móde sa menia ako kabelky v ženskom šatníku. To, čo platilo včera, je dnes už minulosťou a ani takzvané „zlaté zásady“ nemajú večné trvanie. Ujasnime si teda na úvod, ktoré pravidlá kombinovania šperkov platia aj v 21. storočí a čo je už módnou históriou.

Kombinácia zlata a striebra nie je dovolená

Mýtus! Alebo lepšie povedané – módny prežitok. Kombinácie kovov majú aktuálne zelenú a nahrávajú originálnemu štýlu a rebélii. Aj tu však platia isté zásady kombinovania. Kovy rôznej farby by ste mali kombinovať výlučne v jednom type šperkov. Môžete nosiť súčasne retiazky zo žltého, bieleho i ružového kovu. To isté platí aj o náramkoch, náušniciach či prsteňoch. Stylisti však rozhodne neodporúčajú skombinovať zlaté náušnice so striebornou retiazkou.

Drahé kamene sú najlepším priateľom ženy

Fakt! Drahé kamene, ale aj ich napodobeniny, sú stále in. Môžete sa vyhrať v ich variáciách a kombináciách a vždy budete vyzerať vkusne a štýlovo. Mali by ste si však zachovať istý zmysel pre proporcie. Elegantné náušnice, prstene a prívesky s drobnými kamienkami výborne sadnú k dennému biznis a ležérnemu štýlu. Masívny náhrdelník ala Rose z Titanicu je ale lepšie zvoliť k večernému outfitu.

Nebojte sa nosiť drahé kamene, sú stále in!

Dva druhy šperkov sú maximum

Mýtus! Iste ste už počuli o troch zónach pre nosenie šperkov. Tvorí ich oblasť rúk, krku a tváre, pričom sa celé roky odporúčalo vyplniť najviac dve z nich. Na tento mýtus je najvyšší čas zabudnúť. V skutočnosti nie je dôležité množstvo šperkov, ale spôsob, akým sa kombinujú medzi sebou a s oblečením. Aj ten najvkusnejší outfit môže pokaziť jeden nepodarený prsteň.

Pravé šperky a bižutéria k sebe nepatria

Fakt! Nikdy, ale naozaj nikdy nekombinujte očividnú bižutériu s drahými kovmi. V kombinácii so zlatom alebo striebrom vyniknú trblietavé kamene, ale nie masívne farebné koráliky alebo extravagantné kruhové náušnice s rozmanitými aplikáciami.

Jeden výrazný kúsok stačí

Fakt! Snažte sa vždy upriamiť pozornosť len na jedno miesto na vašom tele. Môžete zvoliť masívny prsteň, výrazný prívesok alebo veľké náušnice. No nikdy nie všetko naraz! Pamätajte, menej je zvyčajne viac. Kombináciou viacerých výrazných šperkov dosiahnete „efekt vianočného stromčeka“.

Pri kombinovaní šperkov to s výraznými kúskami nepreháňajte

Ako kombinovať šperky navzájom: Rýchle tipy

 • Aby všetky šperky vo vašom outfite tvorili jeden celok, mali by mať aspoň jeden spojovací prvok. Môže ním byť kov, farba kameňov alebo geometrické tvary.
 • Využívajte vrstvenie náhrdelníkov a náramkov. Môžete nosiť viac náhrdelníkov súčasne a nemusia byť jednej dĺžky ani farby. Čím viac vrstiev sa vám podarí vytvoriť, tým bude výsledný efekt štýlovejší. To isté platí o náramkoch.
 • Masívne náramky kombinujte s jednoduchými úzkymi prsteňmi.
 • Výrazný náhrdelník si bude výborne rozumieť s menej nápadnými náušnicami. Naopak, masívnejšie extravagantné náušnice vyniknú popri jednoduchej retiazke s jemným príveskom.
 • Vytvorte si basic sadu šperkov, ktorá bude obsahovať jednoduché prstene, náušnice, náramky a retiazky v podobnom dizajne. V situáciách, keď si nebudete vedieť rady alebo jednoducho nebudete mať chuť kombinovať šperky, ich spoľahlivo využijete.
 • Výbornou kombináciou sú hodinky a náramky. Pamätajte, hodinky by mali vždy vyniknúť. Hodia sa k nim jednoduchšie, jemnejšie kúsky.

Ako kombinovať šperky s oblečením: Rýchle tipy

 • K biznis štýlu sa výborne hodia menej výrazné doplnky. Vhodne budú vyzerať jemnejšie náušnice, prstene a prívesky. Môžete ale zvoliť aj jeden výrazný kúsok. Popri monochromatickom vzhľade a prísnych siluetách výborne vynikne masívny prsteň alebo široký náramok.
 • Výnimočné večerné príležitosti si žiadajú šperky z drahých kovov. Exkluzívne kúsky výborne doplnia vašu elegantnú róbu. Netreba ju však preťažovať, postačí jeden, maximálne dva, pokojne aj cenovo dostupné šperky.
 • Masívny náhrdelník si najlepšie rozumie s hlbokým V-éčkovým výstrihom. Mal by priliehať na pokožku.
 • Na vrchný diel bez výstrihu aplikujte tenké, dlhšie náhrdelníky a elegantné prívesky.
 • K jednoduchému monochromatickému outfitu si môžete dovoliť kombinovať náhrdelník, náušnice aj prstene či náramky.

Kombinovanie šperkov vám pomôže vyjadriť to, kým ste. Tak s odvahou otvorte vašu šperkovnicu a nechajte sa unášať fantáziou. Iste nájdete množstvo kreatívnych možností, ako kombinovať šperky pre doladenie vašich outfitov. Pamätajte však na jedno – slnko nie je na dovolenke, aby ste svietili namiesto neho – menej je často viac.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore