Viete, na ktorej ruke sa nosí svadobná obrúčka?

Aj nosenie svadobných obrúčok má svoje pravidlá a zvyky, ktorými sa sa riadi
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Svadobná obrúčka sa stala v priebehu uplynulých desaťročí natoľko neodmysliteľnou súčasťou svadieb a manželstiev, že sa nad jej skutočným významom dnes zamýšľa už len málokto. Za jej zrodom však stoja zaujímavé historky a povery. No a bez ohľadu na to, či im uveríte, alebo nie, majú niečo do seba. Samozrejme, prezrádzajú aj odpoveď na to, na ktorej ruke sa nosí svadobná obrúčka.

Vedeli by ste si v dnešnej dobe predstaviť svadbu bez obrúčky? Predpokladáme, že pravdepodobne nie. Na druhej strane, zamýšľali by ste sa pri jej kúpe nad jej významom? Alebo by ste si skôr všímali jej prevedenie, prípadne materiál, z ktorého je vyrobená? Význam obrúčky by šiel pravdepodobne na druhú koľaj, však? Svadobné obrúčky sú dnes vnímané tak, že ich jednoducho kupujeme ako jednu zo svadobných samozrejmostí. No ukrýva sa za nimi omnoho viac.

To, na ktorej ruke sa nosí svadobná obrúčka, vychádza najmä z historických zvyklostí.

Svadobná obrúčka a jej história

Za históriou svadobných obrúčok by sme sa museli vydať do starovekého Egypta a Ríma. Práve odtiaľ pochádzajú prvé zmienky o obrúčkach. Už vtedajší Egypťania totiž verili, že krúžok na prste predstavuje nehynúcu a večnú lásku. V tom čase sa však nejednalo o také obrúčky, aké poznáme dnes. Šlo o jednoduché prstene vyrobené napríklad z rastlín.

Žila, ktorá vedie priamo do srdca

Starovekí Egypťania spoločne s Rimanmi verili, že cez štvrtý prst na ľavej ruke prechádza žila, ktorá vedie priamo do srdca. Volali ju Vena Amoris. Počiatky toho, na ktorej ruke sa nosí svadobná obrúčka, teda možno hľadať práve v spomínanej domnienke.

Obrúčka - symbol majetku

Prehnané sebavedomie by mohlo viesť k presvedčeniu, že zlatým šperkom, prípadne iným drahým kúskom, sa dá niekto kúpiť, resp. vlastniť. Nuž, kedysi tomu tak skutočne bolo. Napríklad, v Ríme neboli obrúčky vždy symbolom nehynúcej a večnej lásky. Istú dobu slúžili ako symbol majetku. Pokiaľ mala žena na ruke obrúčku, znamenalo to, že je zadaná – že ju niekto vlastní. Najčastejšie šlo o obrúčky z bronzu alebo železa.

Na ktorej ruke sa nosí svadobná obrúčka dnes?

Aj napriek tomu, že pokročilá veda s medicínou vyvrátili akékoľvek povery o takzvanej Vena Amoris, aj dnes pretrváva to, čo kedysi. Keď ide teda o to, na ktorej ruke sa nosí svadobná obrúčka, tak aj v súčasnosti platí, že na ľavej. Nie je to však pravidlo, ktorého sa musíte striktne držať. V mnohých krajinách sa totižto preferuje jej nosenie na pravej ruke. A okrem toho, na pravej ruke ju radšej nosia napríklad aj ľaváci.

Prečo na ľavej ruke?

Odhliadnuc od symboliky zakorenenej vo Vena Amoris možno vysvetliť to, kde sa nosí obrúčka, aj iným spôsobom. Niektorí ľudia totiž vidia odôvodnenie nosenia obrúčky na ľavej ruke v niečom inom. Keďže ľavá ruka je bližšie k srdcu, zastávajú názor, že svadobná obrúčka patrí práve na ľavú ruku.

Obrúčka ako znak nekonečnej lásky a brány do nového života

Názory na to, na ktorej ruke sa nosí svadobná obrúčka, sa teda v konečnom dôsledku rôznia. Čo však v súčasnosti platí, je skutočnosť, že obrúčka by mala byť znakom nekonečnej lásky. Vychádza to z jej tvaru – kruh, ktorý nemá koniec. A navyše, mnohými je považovaná aj za bránu do nového života – čo symbolizuje jej otvor uprostred.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore