Radíme, podľa čoho vybrať detské šperky

Pomôžeme vám s výberom detských šperkov
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Detské šperky majú už dlhé desaťročia stabilné miesto na pultoch rôznych predajcov módnych doplnkov. Dôvod? Rodičia, krstní rodičia, starí rodičia či iní rodinní príslušníci po nich totiž s obľubou siahajú, keď dôjde v životoch najmenších členov ich rodiny k významným udalostiam. Aj preto vám poradíme, podľa čoho šperky pre deti vybrať.

Kedy darovať detské šperky?

Prvé šperky zvyknú deti dostávať ešte vo veku, kedy si príliš neuvedomujú ich skutočnú hodnotu. Skvelým príkladom sú detské náušnice, ktoré sa väčšinou dávajú dievčatám buď pri narodení, alebo na krst. Ich najčastejšími darcami bývajú krstní rodičia alebo starí rodičia. Mimochodom, téme, ako vybrať detské náušnice, sme v minulosti venovali aj samostatný článok.

O čosi nejednoznačnejšie to býva s chlapcami. Tí dostávajú ako prvé šperky detské náhrdelníky alebo náramky – väčšinou taktiež k narodeniu, prípadne ku krstu. Dobrou voľbou sú pri chlapcoch aj detské retiazky s príveskom. Čo sa týka príveskov, rodinní príslušníci s obľubou siahajú napríklad po znameniach vo zverokruhu. Takýto šperk nadobúda postupom času v očiach dospievajúcich deti čoraz väčšiu hodnotu.

Vo všeobecnosti však platí, že detské šperky môžete darovať prakticky kedykoľvek. No keď ide o významné udalosti v životoch detí, okrem vyššie zmieňovaného narodenia a krstu môžeme spomenúť napríklad prvé narodeniny, nástup do školy či prvé sväté prijímanie.

Čo zohľadniť, keď sa vyberajú šperky pre deti?

Jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere detských šperkov je ich dizajnové prevedenie. Obzvlášť deti v školskom veku si totiž potrpia na to, ako ich cennosti vyzerajú. Inklinujú najmä k zvieracím motívom či rozprávkovým hrdinom. Z hľadiska užívania je však nemenej dôležitým faktorom pri vyberaní vhodných detských šperkov ich veľkosť a materiál.

Veľkosť detských šperkov

Keď ide o veľkosť, najzradnejšie môžu byť detské retiazky na krk alebo náramky. Stáva sa, že dieťa z nich veľmi rýchlo vyrastie. Preto vám odporúčame vyberať z takzvaných rastúcich šperkov pre deti, na ktorých budete môcť postupom času nastavovať veľkosť.

Materiál šperkov pre deti

Čo sa týka materiálového prevedenia šperkov pre deti, stávkou na istotu je 14 a viac karátové zlato, ktoré je zdravotne neškodné po všetkých smeroch. Dobrou voľbou môžu byť napríklad aj detské retiazky z bieleho zlata. V záujme starostlivosti o najmenších členov vašej rodiny ich však dajte poródiovať. To isté platí aj pre strieborné náušnice pre bábätká, resp. pre všetky šperky vyrobené z bielych kovov. Osobitnú kategóriu ale tvorí chirurgická oceľ. Šperky z nej vyrobené môžu totiž obsahovať železo a nikel. A keďže si veľmi dobre uvedomujeme, aké žiadané sú napríklad detské prstene alebo detské náušnice z chirurgickej ocele, upozorňujeme na túto skutočnosť. No pokiaľ máte istotu, že chirurgická oceľ nespôsobí obdarovanému dieťaťu žiadne kožné ťažkosti, smelo do nej.

Dbajte na vkus a záujmy dieťaťa

Na záver nám nezostáva už nič iné, len dodať, že keď budete vyberať detské šperky, dbajte na vkus a záujmy dieťaťa. Samozrejme, netýka sa to šperkov pre novorodencov, prípadne oslávencov prvých narodenín. Máme skôr na mysli deti v školskom veku. Pamätajte, že to, čo sa páči vám, sa nemusí automaticky páčiť aj im – a naopak. A preto sa zaujímajte o to, aké záujmy a vkus majú najmenší členovia vašej rodiny. Radosť, ktorú im urobíte vhodne zvoleným šperkom, môže byť naozaj úžasná. Nehovoriac o tom, že z detského šperku sa postupom času môže stať cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú nadčasové šperky

5 nadčasových šperkov, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Nadčasové šperky predstavujú klasické doplnky, ktorých popularita prechádza naprieč módnymi sezónami. „Must have“ každej klasickej dámskej šperkovnice pozostáva z perlového náhrdelníka, kruhových náušníc a tenisového