Náramok na nohu: Jeho história siaha tisícročia dozadu

Zistite, aká história sprevádza náramky na nohu
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Aj napriek tomu, že v súčasnosti sa svet šperkov a módnych doplnkov točí najmä okolo hodiniek, slnečných okuliarov, náhrdelníkov, náušníc či náramkov na ruku, v minulosti sa do popredia tlačili aj iné kúsky. Za mienku stoja napríklad taký náramok na nohu, ktorého zaujímavá história siaha dlhé tisícročia dozadu. Niečo z nej si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

História náramkov na nohu

Môže to síce znieť neuveriteľne, no náramky na nohu, ktoré sú v dnešnej móde pomerne často prehliadané, tu boli s nami ešte skôr ako také podpätky či laky na nechty. Skôr ako doplnky a produkty, bez ktorých si mnoho žien 21. storočia nevie predstaviť svoje každodenné fungovanie.

Vedeli ste, že najstaršie náramky na nohu majú údajne viac ako 8 000 rokov?

Je dôležité spomenúť, že vo svojich počiatkoch predstavovali náramky na nohu viac ako „len“ šperk či módny doplnok. Pred mnohými tisícročiami mohli signalizovať hneď niekoľko skutočností:

  • žena mohla nosením náramku na nohu dávať najavo, že je zadaná.
  • naopak, mohla tiež dávať najavo, že si partnera hľadá.
  • v mnohých prípadoch ženy preukazovali nosením náramku na nohu bohatstvo svojho manžela.
Náramok na nohu

Náramok na nohu v Egypte

V starovekom Egypte znamenalo nosenie náramku na nohu veľkú módnu poctu – najmä svojmu manželovi. Ženy z bohatých vrstiev dávali náramkami na nohu najavo, akí bohatí sú ich manželia. Ich členky boli často zdobené náramkami zo zlata. Naopak, ženy z nižších vrstiev zvykli nosiť nanajvýš náramok na nohu zo striebra, prípadne z iného lacnejšieho kovu. Dokonca, niektoré chudobnejšie ženy si náramky na nohu zhotovovali vlastnoručne. Väčšinou do nich zakomponovávali symboly, ktoré im mali priniesť do života šťastie.

Náramok na nohu v Indii

Samozrejme, v súvislosti s náramkami na nohu by sa dali spomínať mnohé krajiny naprieč celým svetom. Indiu sme si však do nášho článku vybrali z jedného zaujímavého dôvodu – náramok na nohu totižto zohráva dôležitú úlohu v známej indickej básni Shilappadikaram. Táto epická báseň poníma o mužovi, ktorý sa zamiluje do ženy s náramkom na nohe. Čaro básne Shilappadikaram spočíva v tom, že náramok na nohu má magickú silu, v dôsledku ktorej nedokáže zamilovaný muž odolať spomínanej žene.

Náramok na nohu v Amerike

Do Spojených štátov amerických sa náramky na nohu dostali zhruba v 50. rokoch 20. storočia. Počas nasledujúcich rokov sa stali z módneho hľadiska medzi dámskymi šperkmi mimoriadne obľúbenými. Boli však sprevádzané aj zlou povesťou – hovorilo sa, že ich nosia len prostitútky. Práve kvôli tomu ich mnohé matky zakazovali svojim mladým dcéram. Aj napriek tomu si ale do istej miery udržiavali svoju popularitu.

Náramky na nohu v súčasnosti

Síce dnes nie sú také populárne, ako napríklad náramkové hodinky či iné módne doplnky, no stále sa nájdu v portfóliách mnohých fashion značiek. Dokonca, niektoré ženy vsádzajú na ich „doživotnú alternatívu“ v podobe tetovania náramku na nohu. Každopádne, klasický náramok na nohu sa v súčasnosti zvykne používať ako decentný a minimalistický doplnok k ľahkým letným outfitom. S jeho nosením však musí byť jeho majiteľka maximálne stotožnená – nie je to ako s náramkami na ruku. Máme tým na mysli, že náramok nesmie na nohe nijak prekážať. V opačnom prípade by sa totižto mohla jeho nositeľka cítiť nekomfortne.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore