Puncovanie šperkov: Čo sa skrýva za označením punc striebra 925?

Zistite, čo sa skrýva za označením 925
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Faktom je, že drvivá väčšina ľudí sa pri kupovaní šperkov riadi najmä ich vizuálnou stránkou. Popri nej sa však často prehliadajú puncové značky. Viete, čo to vlastne je? Napríklad na takom striebre sa obvykle objavuje malé trojčíslie 925. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame predovšetkým na to, čo je to punc striebra.

Puncovanie šperkov

Dôležitou informáciou je, že punc vypovedá nielen o pravosti šperku, ale tiež o jeho pôvode a rýdzosti. Na základe toho sa aj odlišujú 3 druhy puncových značiek:

  • štátny punc
  • rýdzostný punc
  • identifikačný punc

Pozor! Na vašom šperku nemusia byť automaticky všetky 3 značky. Záleží to aj od toho, aké podmienky má dohodnuté krajina, v ktorej sa šperk predáva, s krajinou jeho dovozu.

Puncovanie striebra - strieborné šperky

Štátny punc

Pod označením štátny punc rozumieme malú značku na šperku, ktorá potvrdzuje jeho pravosť. Ide o obrázkový symbol, ktorého podoba sa líši v závislosti od puncových úradov jednotlivých krajín. Nie každý šperk však musí obsahovať štátny punc. Potreba štátneho puncu sa odvíja nielen od vyššie zmieňovaných dohôd, ale taktiež od toho, akú váhu drahého kovu daný šperk obsahuje. Aj v tomto prípade sa však podmienky môžu pre jednotlivé krajiny líšiť.

Rýdzostný punc

Čo sa týka rýdzostného puncu, resp. rýdzostnej značky, spravidla ide o trojčíslie, ktoré udáva rýdzosť kovu. Pre lepšie pochopenie uvádzame príklad na zlate (punc striebra si totižto osobitne preberieme o čosi nižšie).

Príklad: Pri označeniach zlatých šperkov sa veľmi často môžete stretnúť s trojčíslím 585, resp. kompletnou značkou 585/1000.  Čo to znamená? Toto číslo vypovedá o 58,5 % zlata v zliatine daného šperku. Takémuto zlatu sa inak hovorí aj 14-karátové.

Identifikačný punc

Keď ide o identifikačný punc, ten môže mať dvojakú podobu:

  • výrobný punc
  • zodpovednostný punc

V tomto prípade by ste mali vedieť, že každý klenotník, živnostník či firma, jednoducho subjekt zaoberajúci sa výrobou, dovozom či predajom šperkov, by mal byť registrovaný na príslušnom puncovom úrade. Na základe toho by mal mať pridelenú svoju výrobnú alebo zodpovednostnú značku – podľa toho, či šperky, ktoré predáva, len dováža (zodpovednostný punc) alebo aj vyrába (výrobný punc).

Čo je to punc striebra 925?

Pokiaľ ste nepreskočili vyššie zmieňované slová o rýdzosti zlata, malo by vám byť viac menej jasné, čo sa skrýva za označením slovného spojenia punc striebra 925. Áno, trojčíslie 925 vypovedá o 92,5 % čistého striebra v danom šperku. Čo ale tvorí zvyšných 7,5 %? Zvyčajne ide o meď, ktorá dodáva povrchu šperku na odolnosti a pevnosti. Samotné striebro je totižto pomerne mäkký a ľahko opotrebovateľný kov.

Zaujímavosť: Klenotníckemu striebru s 92,5-percentným obsahom čistého striebra sa inak hovorí aj sterlingové striebro.

Teraz, keď viete, čo sa skrýva za označením punc striebra 925, vám nezostáva už nič iné, len si vybrať váš nový strieborný šperk. V súvislosti s tým vám však odporúčame, aby ste si naštudovali, ako vyčistiť striebro. Aj keď sa do strieborných šperkov pridávajú prímesi na väčšiu odolnosť, bežným nosením sa vaše šperky skôr či neskôr opotrebujú. Hneď, ako k tomu dôjde, naše tipy na ich vyčistenie dozaista oceníte.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top