Perly – jedinečné a unikátne drahokamy

Perly sú unikátne drahokamy, ktoré sa už od nepamäti využívajú v šperkárstve
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Áno, každý šperk môže byť do určitej miery a svojím spôsobom jedinečný a unikátny. Avšak, k tým, ktoré sú jedinečné a unikátne v tom pravom slova zmysle, jednoznačne patria perly. Čo sú perly vlastne zač, ako vznikajú a na čo všetko sa dajú používať? Nielen o tom, ale aj o ďalších zaujímavostiach zo sveta perál sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo sú to perly?

Perly sú vzácnym drahokamom, ktorý ako jediný na svete rastie vo vnútri živého organizmu – v lastúre. Práve v nej sa mesiacmi a rokmi formujú, dôsledkom čoho sú vždy unikátne. Z toho dôvodu môžete napríklad na perlových náhrdelníkoch badať odlišnosti jednotlivých perál. Každá je totižto unikátnym originálom, ktorý je doslova nenapodobiteľný. Samozrejme, keď neberieme do úvahy umelé perly, ktoré však ani zďaleka nemajú také čaro ako morské či riečne perly.

Perly a ich delenie

Pri hľadaní perlových módnych doplnkov môžete na trhu natrafiť na rôzne druhy perál v odlišných cenových kategóriách. Zatiaľ čo medzi cenovo najdostupnejšie patria sladkovodné riečne perly, tými najvzácnejšími a najdrahšími sú perly južných morí.

Zaujímavosť: Perly používané v šperkárstve sa v súčasnosti kultivujú. Znamená to, že majú pôvod v umelých odchovoch na perlových farmách. Jedná sa najmä o oblasti Číny, Japonska, Vietnamu, Austrálie, Filipín, Indonézie či Tahiti. Ich výskyt vo voľnej prírode je dnes kvôli znečisteniam výrazne obmedzený.

Perly možno rozdeliť na riečne a morské
Zdroj: freepik.com

Sladkovodné riečne perly

Ako sme už spomenuli o čosi vyššie, sladkovodné riečne perly patria k tým cenovo najdostupnejším, a preto sú medzi zákazníkmi aj mimoriadne obľúbenými a žiadanými. Za pomerne nízku cenu si totižto viete zaobstarať napríklad originálne perlové náušnice s pravými perlami.

Náš tip: Vyberte si zo širokej ponuky perlových šperkov, na ktorých výrobu boli použité práve sladkovodné riečne perly.

Morské perly

Čo sa týka morských perál, poznáme viacero druhov, ktoré pochádzajú z umelých odchovov z rôznych častí sveta. Opomenúť nemôžeme:

  • mimoriadne vzácne a drahé perly južných morí, ktorých farmy sa nachádzajú v juhovýchodnej Ázii.
  • krásne a rovnako vzácne tahitské perly, ktoré môžu dorastať aj do väčších rozmerov – kultivujú sa najmä v oblastiach Polynézie.
  • síce najmenšie z morských druhov, no na druhej strane cenovo najprijateľnejšie a zároveň najdostupnejšie – perly Akoya (kultivujú sa najmä v Japonsku a Číne).

Vedeli ste, že tak ako morské perly, tak aj riečne môžu mať rôznu farbu? Kým biela je prírodná, ďalšie odtiene sú získavané umelým dofarbovaním, v dôsledku ktorého vznikajú krásne ružové, sivé, modré, fialové, hnedé či čierne perly. Okrem toho, perly sa od seba odlišujú aj tvarom a veľkosťou, dokonca aj hrúbkou vrstvy perlete a leskom.

Krásne perlové náušnice
Zdroj: freepik.com

Na čo všetko sa perly používajú?

Morské aj riečne perly sa dnes s obľubou používajú nielen pri realizácii dámskych náušníc a náhrdelníkov, ale takisto v rámci zhotovovania iných módnych doplnkov, ktoré musia disponovať certifikátom pravosti. Skutočnosť, že sú na trhu dostupné v rôznych veľkostiach, farbách a odtieňoch, ich predurčuje k tomu, aby boli skvelým doplnením, oživením a alebo spestrením outfitu na hocaké príležitosti – od každodenného nosenia až po formálne či noblesnejšie udalosti.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top