5 krokov, ako vyčistiť zlato v domácich podmienkach

S našimi tipmi sa naučíte, ako vyčistiť zlato aj doma
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Ak zápolíte s tým, ako vyčistiť zlaté náušnice, hodinky či hocaké iné zlaté šperky v domácich podmienkach, ste na správnej adrese. V nasledujúcich riadkoch totižto prehľadne spisujeme jednotlivé kroky čistenia zlata. Majte však na pamäti, že zlato je mimoriadne mäkký kov, a preto musíte pri jeho čistení vždy postupovať nanajvýš opatrne. Tak, ako vyčistiť zlato?

Čo by ste mali vedieť o zlate

Predtým, než sa pustíte do čistenia vašich zlatých šperkov a módnych doplnkov, by ste mali vedieť niekoľko skutočností o zlate. V prvom rade sa jedná o to, že zlato je, ako sme už vyššie spomenuli, nesmierne mäkký kov. Platí to obzvlášť v prípade čistého 24-karátového zlata.

Vedeli ste, že ak je zlatý šperk vyrobený z menej ako 24- karátového zlata, znamená to, že je zmiešaný aj s inými kovmi, ktoré sa všeobecne označujú ako zliatiny?

Neznamená to však, že ide o falzifikát či necenný kúsok. Zliatiny sa pridávajú do zlatých doplnkov aj kvôli zvýšeniu ich tvrdosti, odolnosti a v neposlednom rade aj životnosti. Menej karátové zlaté kúsky tak logicky ocenia najmä vyznávači aktívneho životného štýlu. No a teraz už môžeme smelo prejsť k čisteniu zlata.

Ako vyčistiť zlato

Najjednoduchší postup, ako vyčistiť zlato v domácich podmienkach, pozostáva z 5 základných krokov:

  1. Rozmiešajte trochu čistiaceho prostriedku na riad v teplej (nie horúcej) vode.
  2. Do pripraveného roztoku pridajte niekoľko kvapiek amoniaku a obsah znova premiešajte.
  3. Zlato opatrne vyčistite novou, čo najmäkšou, zubnou kefkou.
  4. Zlatý šperk opláchnite vo vlažnej vode.
  5. Na záver usušte váš vyčistení doplnok buď prirodzene na vzduchu alebo čo najjemnejšou handričkou.
Pri čistení zlata vám pomôže aj zubná kefka
Zdroj: freepik.com

Ako vyčistiť biele zlato

Čo sa týka čistenia bieleho zlata, môžete bez strachu zvoliť rovnaký postup ako pri čistení šperkov zo žltého zlata.

Čomu sa vyhnúť pri čistení zlata

Pokiaľ sa rozhodnete pre čistenie zlata v domácich podmienkach, musíte si uvedomovať riziko, ktoré podstupujete. Vzhľadom na mäkkosť zlata a možnosť znehodnotenia jeho povrchu či farby musíte toto riziko čo najviac eliminovať. Okrem opatrnosti a používania mäkkej kefky, resp. jemnej handričky, by ste mali tiež vedieť, čomu sa pri čistení zlata úplne vyhnúť. V žiadnom prípade nepoužívajte:

  • agresívne čističe, prípadne mydlá a čistiace prostriedky s neznámym zložením.
  • chlór, ktorý môže trvale poškodiť alebo odfarbiť zlaté šperky najmä pri vysokých teplotách (napríklad aj vo vírivke).

Ako vyčistiť zlatú bižutériu

V podstate podobne vyzerá aj postup čistenia zlatej bižutérie – napríklad pozlátených náušníc. Všetko, čo potrebujete, je teplá, resp. vlažná voda, s pridaným čistiacim prostriedkom. V takomto „mydlovom kúpeli“ nechajte pozlátené šperky odmočiť zhruba 10 až 15 minút a následne ich opláchnite čistou vodou a osušte – opäť buď na vzduchu, alebo čo najjemnejšou handričkou.

Tip na článok: Radíme, ako vyčistiť striebro + tipy na originálne strieborné šperky

Poradíme vám, ako vyčistiť zlato, striebro, ale aj bižutériu
Zdroj: freepik.com

Ako vyčistiť zlato – rady a tipy na záver

Áno, postup, ako vyčistiť zlato, zvládnete aj v domácich podmienkach. Výsledok však pravdepodobne nebude taký jagavý a ligotavý ako od profesionálneho klenotníka. Pred čistením zlata preto pouvažujte aj nad touto alternatívou. Rady, prípadne aj služby, profesionála vám odporúčame využiť aj v tom prípade, ak vaše zlaté šperky obsahujú určité drahé kamene. Pri čistení v domácom prostredí by totižto mohlo dôjsť k ich nechcenému poškodeniu či znehodnoteniu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Sú šperky vhodné pre deti?

Šperky pre deti: Áno alebo nie?

Prvé šperky pre deti mali ochrannú funkciu a boli vyrobené z prírodných materiálov ako koža, kamene či pierka. Nosenie šperkov vytvára deťom priestor pre sebavyjadrenie