Biele zlato a jeho popularita v šperkárstve

Prstene z bieleho zlata
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Pri pomyslení na zlato si väčšinu ľudí v prvom momente pravdepodobne predstaví rýdze zlato žiarivej žltej farby. Nielen v šperkárstve, ale aj medzi samotnými zákazníkmi, je však rovnako populárnym aj takzvané biele zlato. Okrem toho, že pôsobí o čosi minimalistickejšie, niekomu môže pripadať aj elegantnejšie. Čo je ale faktom – šperky z bieleho zlata sú v porovnaní s tými zo žltého omnoho univerzálnejšie. Možno práve preto po nich siaha mnoho zákazníkov.

Čo je to vlastne biele zlato?

Pri rýdzom žltom zlate je to bez debát – ide o čisté zlato s 24 karátmi. Čo sa týka bieleho zlata, tam to však také jednoznačné nie je. Väčšinou sa jedná o 14-karátové zlato, no môže ísť aj o jeho 18-karátovú zliatinu. Najčastejšie bieliace zložky predstavujú v týchto prípadoch nikel, paládium, mangán, ródium, zinok, meď či striebro.

Zapamätajte si: Zatiaľ čo podiel zlata v 14-karátovom zlate činí 58,5 %, v tom 18-karátovom je to až 75 %.

Biele zlato v šperkárstve

Pre atribúty a vlastnosti, ktoré sme opisovali hneď v úvodných riadkoch, sa šperky z bieleho zlata tešia v súčasnosti náramnej zákazníckej popularite.

Vedeli ste, že počiatky bieleho zlata v šperkárstve siahajú ešte do 20. storočia? V tom čase sa však používalo v hodinkách – konkrétne v hodinkových strojčekoch.

Dnes sa však biele zlato používa na výrobu viacerých módnych doplnkov. Spomenúť môžeme predovšetkým:

Zásnubné prstene z bieleho zlata

Povestnou jednotkou sú medzi šperkami z bieleho zlata jednoznačne zásnubné prstene. Budúci ženísi po nich siahajú najmä z toho dôvodu, že sú podstatne univerzálnejšie ako tie zo žltého. Ich nastávajúca tak môže nosiť zásnubný prsteň z bieleho zlata prakticky ku všetkému. Na druhej strane, ako zásnubný prsteň, tak aj obrúčka predstavujú znak lásky. Ich farba teda v konečnom dôsledku nie je až taká dôležitá. Je však pravdou, že kombinácia bieleho zlata s diamantmi či zirkóknmi pôsobí naozaj krásne a čisto. Mimochodom, v klenotníctvach nájdete aj dvojfarebné zásnubné prstene, ktoré kombinujú biele zlato so žltým. Ktorá alternatíva je podľa vás najkrajšia?

Tip na článok: Viete, ako správne zmerať a zistiť veľkosť prsteňa?

Zásnubný prsteň z bieleho zlata
Zdroj: freepik.com

Náušnice z bieleho zlata

Náušnice z biele zlata síce nevalcujú rebríčky predajnosti tak ako zásnubné prstene z bieleho zlata, no na trhu majú takisto stabilné a neotrasiteľné miesto. Vďaka elegantným, univerzálnym a žiariacim prevedeniam ide o šperky predurčené na to, aby sa stali fantastickými darčekmi na hocakú príležitosť – či už ide o narodeniny, výročie, alebo iný sviatok. Okrem toho, môžu byť aj výborným doplnkom k svadobnému outfitu nevesty.

Tip na článok: Poradíme vám, aké náušnice na svadbu sú tie najlepšie

Biele zlato sa používa aj pri výrobe náušníc
Zdroj: depositphotos.com

Tip na záver: Ako vyčistiť biele zlato

Bez ohľadu na to, z akého materiálu sú vyrobené náušnice alebo iné šperky, sa musíte o ne náležite starať. Čo sa týka šperkov z bieleho zlata, ich čistenie je mimoriadne jednoduché. Potrebujete roztok teplej vody, čistiaceho prostriedku a amoniaku, v ktorom za pomoci čo najmäkšej kefky alebo handričky vyčistite váš šperk. Následne ho opláchnite vo vlažnej vode a usušte. A nezabudnite si vychutnať ten pohľad, ako bude biele zlato na vašom šperku opätovne žiariť.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Predstavíme si tie najpopulárnejšie typy dámskych náramkov

Najpopulárnejšie typy dámskych náramkov

Náramky sa ako dekoračné doplnky používajú už tisíce rokov. Najobľúbenejšie dámske náramky pre bežné denné nosenie sú retiazkové, korálkové, náramky Charm a viacvrstvové šperky. Do

Scroll to Top