- Biele zlato nazrelo do šperkárstva už v 20. storočí, pričom dnes sa teší náramnej zákazníckej popularite.
- Keď hovoríme o bielom zlate, tak máme na mysli 14-karátovú alebo 18-karátovú zliatinu zlata s inými bieliacimi zložkami.
- Biele zlato sa v šperkárstve najčastejšie používa na výrobu zásnubných prsteňov a náušníc vhodných na hocaké príležitosti.
Obsah článku
Pri pomyslení na zlato si väčšinu ľudí v prvom momente pravdepodobne predstaví rýdze zlato žiarivej žltej farby. Nielen v šperkárstve, ale aj medzi samotnými zákazníkmi, je však rovnako populárnym aj takzvané biele zlato. Okrem toho, že pôsobí o čosi minimalistickejšie, niekomu môže pripadať aj elegantnejšie. Čo je ale faktom – šperky z bieleho zlata sú v porovnaní s tými zo žltého omnoho univerzálnejšie. Možno práve preto po nich siaha mnoho zákazníkov.
Čo je to vlastne biele zlato?
Pri rýdzom žltom zlate je to bez debát – ide o čisté zlato s 24 karátmi. Čo sa týka bieleho zlata, tam to však také jednoznačné nie je. Väčšinou sa jedná o 14-karátové zlato, no môže ísť aj o jeho 18-karátovú zliatinu. Najčastejšie bieliace zložky predstavujú v týchto prípadoch nikel, paládium, mangán, ródium, zinok, meď či striebro.
Zapamätajte si: Zatiaľ čo podiel zlata v 14-karátovom zlate činí 58,5 %, v tom 18-karátovom je to až 75 %.
Biele zlato v šperkárstve
Pre atribúty a vlastnosti, ktoré sme opisovali hneď v úvodných riadkoch, sa šperky z bieleho zlata tešia v súčasnosti náramnej zákazníckej popularite.
Vedeli ste, že počiatky bieleho zlata v šperkárstve siahajú ešte do 20. storočia? V tom čase sa však používalo v hodinkách – konkrétne v hodinkových strojčekoch.
Dnes sa však biele zlato používa na výrobu viacerých módnych doplnkov. Spomenúť môžeme predovšetkým:
Zásnubné prstene z bieleho zlata
Povestnou jednotkou sú medzi šperkami z bieleho zlata jednoznačne zásnubné prstene. Budúci ženísi po nich siahajú najmä z toho dôvodu, že sú podstatne univerzálnejšie ako tie zo žltého. Ich nastávajúca tak môže nosiť zásnubný prsteň z bieleho zlata prakticky ku všetkému. Na druhej strane, ako zásnubný prsteň, tak aj obrúčka predstavujú znak lásky. Ich farba teda v konečnom dôsledku nie je až taká dôležitá. Je však pravdou, že kombinácia bieleho zlata s diamantmi či zirkóknmi pôsobí naozaj krásne a čisto. Mimochodom, v klenotníctvach nájdete aj dvojfarebné zásnubné prstene, ktoré kombinujú biele zlato so žltým. Ktorá alternatíva je podľa vás najkrajšia?
Tip na článok: Viete, ako správne zmerať a zistiť veľkosť prsteňa?
Náušnice z bieleho zlata
Náušnice z biele zlata síce nevalcujú rebríčky predajnosti tak ako zásnubné prstene z bieleho zlata, no na trhu majú takisto stabilné a neotrasiteľné miesto. Vďaka elegantným, univerzálnym a žiariacim prevedeniam ide o šperky predurčené na to, aby sa stali fantastickými darčekmi na hocakú príležitosť – či už ide o narodeniny, výročie, alebo iný sviatok. Okrem toho, môžu byť aj výborným doplnkom k svadobnému outfitu nevesty.
Tip na článok: Poradíme vám, aké náušnice na svadbu sú tie najlepšie
Tip na záver: Ako vyčistiť biele zlato
Bez ohľadu na to, z akého materiálu sú vyrobené náušnice alebo iné šperky, sa musíte o ne náležite starať. Čo sa týka šperkov z bieleho zlata, ich čistenie je mimoriadne jednoduché. Potrebujete roztok teplej vody, čistiaceho prostriedku a amoniaku, v ktorom za pomoci čo najmäkšej kefky alebo handričky vyčistite váš šperk. Následne ho opláchnite vo vlažnej vode a usušte. A nezabudnite si vychutnať ten pohľad, ako bude biele zlato na vašom šperku opätovne žiariť.