Spoznávame drahé kamene – 1. časť: Ich delenie a vplyv podľa znamenia

Toto sú tie najznámejšie drahé kamene
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Vedeli ste, že na svete existujú stovky, ba priam až tisíce rozličných cenných minerálov? Avšak, len hŕstku z nich je možné označiť za drahokamy, resp. polodrahokamy. Tie sa ďalej s obľubou používajú nielen v šperkárstve, ale aj na liečenie rôznych chorôb a neželaných zdravotných stavov. Podľa dávnych povier môžu mať drahé kamene totižto silné liečivé účinky.

Keďže ide o zaujímavú šperkársku tému s ešte zaujímavejším spirituálnym presahom, rozhodli sme sa, že jej venujeme osobitnú sériu článkov. V prvej časti nášho seriálu o drahých kameňoch sa zameriame ako na ich delenie, tak na ich význam a vplyv podľa znamenia zverokruhu.

Drahé kamene a ich základné rozdelenie

Vo všeobecnosti poznáme desiatky cenných minerálov, ktoré môžu niesť označenie drahé kamene. Rozlišujú sa napríklad vo svojej farbe, čistote, tvrdosti alebo aj opracovateľnosti. Ich základné rozdelenie poníma o troch hlavných skupinách:

 1. Diamanty
 2. Rubíny, smaragdy a zafíry
 3. Ďalšie drahé kamene

Vedeli ste, že mimoriadne cenné rubíny, smaragdy a zafíry nájdete spolu s náramne cenenými briliantmi aj na mnohých korunovačných klenotoch?

Medzi najznámejšie drahé kamene patrí jednoznačne rubín
Zdroj: freepik.com

Samostatnou kategóriou sú syntetické drahé kamene

Presne tak, samostatnou kategóriou drahých kameňov sú ich syntetické napodobeniny. Vznikajú v laboratóriách a svojím vzhľadom a zložením, dokonca aj vlastnosťami, výrazne pripomínajú originály. S ich produkciou sa síce začalo už niekedy v 19. storočí, no medzi dámskymi šperkami sa vo väčšom rozšírili až v 20. storočí.

Vplyv a význam drahých kameňov podľa znamenia

Zatiaľ čo niekomu sa to môže zdať, ľudovo povedané, pritiahnuté za vlasy, ďalší tomu bez debaty veria. Narážame na vplyv a význam drahých kameňoch podľa znamenia zverokruhu. Z hľadiska astrológie sú totižto ku každému znameniu pridelené určité cenné minerály, ktoré môžu mať práve vyššie zmieňované silné liečivé účinky. Okrem toho môžu tiež pozitívne vplývať na myslenie a náladu človeka.

Spomínané pridelenie drahých kameňov k jednotlivým znameniam zverokruhu vyzerá nasledovne:

 • Baran – rubín a diamant
 • Býk – smaragd a topás
 • Blíženci – turmalín a achát
 • Rak – adulár a perla
 • Lev – tigrie/mačacie oko a rubín
 • Panna – peridot, resp. olivín, a sardonyx
 • Váhy – zafír a opál
 • Škorpión – topás a malachit
 • Strelec – topás a tyrkys
 • Kozorožec – gagát a ónyx
 • Vodnár – akvamarín a ametyst
 • Ryby – adulár a ametyst
Drahé kamene majú vplyv aj na jednotlivé znamenia zverokruhu
Zdroj: freepik.com

Drahé kamene v šperkárstve

Ako sme už v predošlých riadkoch spomenuli, drahé kamene sa s obľubou využívajú ako vzácna súčasť rôznych šperkov. Módnym doplnkom tak dodávajú doslovne jedinečný charakter s nezameniteľnou originalitou. Samozrejmosťou sú v tomto prípade nielen prstene, ale rovnako aj rôzne náhrdelníky, korálky či dámske náramky.

Zoznam drahých kameňov je taký široký, že si z nich dokážete vyberať či už podľa znamenia, alebo jednoducho na základe tvarovo-vizuálneho prevedenia. Patria niektoré drahé kamene medzi vaše obľúbené? Máte doma nejaké drahé šperky s cennými minerálmi? Alebo sú drahé kamene súčasťou vašej domácnosti kvôli svojim liečivým účinkom a pozitívnym vplyvom na vašu osobnosť?

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Scroll to Top