Spoznávame drahé kamene – 1. časť: Ich delenie a vplyv podľa znamenia

Toto sú tie najznámejšie drahé kamene
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Vedeli ste, že na svete existujú stovky, ba priam až tisíce rozličných cenných minerálov? Avšak, len hŕstku z nich je možné označiť za drahokamy, resp. polodrahokamy. Tie sa ďalej s obľubou používajú nielen v šperkárstve, ale aj na liečenie rôznych chorôb a neželaných zdravotných stavov. Podľa dávnych povier môžu mať drahé kamene totižto silné liečivé účinky.

Keďže ide o zaujímavú šperkársku tému s ešte zaujímavejším spirituálnym presahom, rozhodli sme sa, že jej venujeme osobitnú sériu článkov. V prvej časti nášho seriálu o drahých kameňoch sa zameriame ako na ich delenie, tak na ich význam a vplyv podľa znamenia zverokruhu.

Drahé kamene a ich základné rozdelenie

Vo všeobecnosti poznáme desiatky cenných minerálov, ktoré môžu niesť označenie drahé kamene. Rozlišujú sa napríklad vo svojej farbe, čistote, tvrdosti alebo aj opracovateľnosti. Ich základné rozdelenie poníma o troch hlavných skupinách:

 1. Diamanty
 2. Rubíny, smaragdy a zafíry
 3. Ďalšie drahé kamene

Vedeli ste, že mimoriadne cenné rubíny, smaragdy a zafíry nájdete spolu s náramne cenenými briliantmi aj na mnohých korunovačných klenotoch?

Medzi najznámejšie drahé kamene patrí jednoznačne rubín
Zdroj: freepik.com

Samostatnou kategóriou sú syntetické drahé kamene

Presne tak, samostatnou kategóriou drahých kameňov sú ich syntetické napodobeniny. Vznikajú v laboratóriách a svojím vzhľadom a zložením, dokonca aj vlastnosťami, výrazne pripomínajú originály. S ich produkciou sa síce začalo už niekedy v 19. storočí, no medzi dámskymi šperkami sa vo väčšom rozšírili až v 20. storočí.

Vplyv a význam drahých kameňov podľa znamenia

Zatiaľ čo niekomu sa to môže zdať, ľudovo povedané, pritiahnuté za vlasy, ďalší tomu bez debaty veria. Narážame na vplyv a význam drahých kameňoch podľa znamenia zverokruhu. Z hľadiska astrológie sú totižto ku každému znameniu pridelené určité cenné minerály, ktoré môžu mať práve vyššie zmieňované silné liečivé účinky. Okrem toho môžu tiež pozitívne vplývať na myslenie a náladu človeka.

Spomínané pridelenie drahých kameňov k jednotlivým znameniam zverokruhu vyzerá nasledovne:

 • Baran – rubín a diamant
 • Býk – smaragd a topás
 • Blíženci – turmalín a achát
 • Rak – adulár a perla
 • Lev – tigrie/mačacie oko a rubín
 • Panna – peridot, resp. olivín, a sardonyx
 • Váhy – zafír a opál
 • Škorpión – topás a malachit
 • Strelec – topás a tyrkys
 • Kozorožec – gagát a ónyx
 • Vodnár – akvamarín a ametyst
 • Ryby – adulár a ametyst
Drahé kamene majú vplyv aj na jednotlivé znamenia zverokruhu
Zdroj: freepik.com

Drahé kamene v šperkárstve

Ako sme už v predošlých riadkoch spomenuli, drahé kamene sa s obľubou využívajú ako vzácna súčasť rôznych šperkov. Módnym doplnkom tak dodávajú doslovne jedinečný charakter s nezameniteľnou originalitou. Samozrejmosťou sú v tomto prípade nielen prstene, ale rovnako aj rôzne náhrdelníky, korálky či dámske náramky.

Zoznam drahých kameňov je taký široký, že si z nich dokážete vyberať či už podľa znamenia, alebo jednoducho na základe tvarovo-vizuálneho prevedenia. Patria niektoré drahé kamene medzi vaše obľúbené? Máte doma nejaké drahé šperky s cennými minerálmi? Alebo sú drahé kamene súčasťou vašej domácnosti kvôli svojim liečivým účinkom a pozitívnym vplyvom na vašu osobnosť?

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Predstavíme si tie najpopulárnejšie typy dámskych náramkov

Najpopulárnejšie typy dámskych náramkov

Náramky sa ako dekoračné doplnky používajú už tisíce rokov. Najobľúbenejšie dámske náramky pre bežné denné nosenie sú retiazkové, korálkové, náramky Charm a viacvrstvové šperky. Do

Scroll to Top