Šperky z platiny sú zhmotnením luxusu a najvyššej kvality

Šperky z platiny patria k tým najluxusnejším
Zdieľaj
LinkedIn

Hľadáte šperk, ktorý bude symbolom tej najvyššej kvality, luxusu a zároveň bude dostatočne odolný a nádherný? Potom si vyberte šperky z platiny. Viete, aké majú vlastnosti a prečo sú také vyhľadávané?

Obsah článku

Platina – základná charakteristika

Platina je vzácny kov, ktorý sa v súčasnosti využíva v rôznych odvetviach – napríklad v stomatológii či v chemickom, farmaceutickom alebo automobilovom priemysle. A samozrejme, aj v klenotníctve.

Zapamätajte si: Platina je vysoko odolný striebornobiely rýdzi kov, ktorý je veľmi cenný a v klenotníctve mimoriadne žiadaný.

Platina je v šperkarstve veľmi žiadaná

História platiny

Existuje viacero spisov či písomných zmienok o tom, kedy bola platina prvýkrát nájdená a použitá. Preto nie je možné s istotou povedať, kto a kedy platinu prvýkrát objavil. Našla sa v rôznych predmetoch starých vyše 3000 rokov. Platina je veľmi odolný a pevný kov, a preto bolo dôležité po jej objavení prísť na to, akým spôsobom ju roztaviť.

Zaujímavosťou je, že počas druhej svetovej vojny sa šperky z platiny nemohli vyrábať.

Keďže jej skvelé vlastnosti boli známe už vtedy, Američania ju zakázali používať a využívali ju najmä na výrobu zbraní. Po skončení vojny sa však výroba šperkov z platiny opätovne začala a rozšírila sa do celého sveta. V súčasnosti je platina veľmi obľúbeným kovom, pričom jej najväčšie náleziská sa nachádzajú v Juhoafrickej republike, Rusku a v Kanade.

Využitie platiny v šperkárstve

Využitie platiny v šperkárstve je skutočne široké – a to aj napriek tomu, že v porovnaní s materiálmi ako zlato alebo striebro je náročnejšia na spracovanie. V minulosti sa výrobe platinových šperkov venovali len značky ako Cartier, Tiffany a Faberge.

Šperky z platiny - prsteň Cartier
Zdroj: https://www.xupes.com/

Zaujímavosť: Využitie platiny v šperkárstve sa prvýkrát spomína za čias Ľudovíta XVI., ktorému luxusné šperky z platiny vyrábal jeho dvorný šperkár. Okrem toho, Ľudovít XVI. vyhlásil platinu za jediný kráľovsky hodný kov.

Šperky z platiny

Šperky z platiny sa vyznačujú svojou tvrdosťou, odolnosťou a luxusným vzhľadom. Na výrobu šperkov z platiny sa využíva 90- až 95-percentná platina. To znamená, že módne doplnky z nej vyrobené nevyvolávajú alergické reakcie. Zvyšné percento tvorí ruténium alebo irídium. Využitie veľkého percenta čistej platiny tiež poskytuje záruku odolnosti a dlhej životnosti pri aplikovaní drahých diamantov či iných drahých kameňov do platinových šperkov. Preto sa najčastejšie z platiny vyrábajú snubné prstene, ktoré sa neopotrebujú ani pri každodennom nosení. Okrem toho, šperky z platiny sú charakteristické svojím leskom.

Vedeli ste, že pevnosť zásnubných prsteňov z platiny symbolizuje pevnosť zväzku dvoch ľudí? Preto sa do zásnubných prsteňov z platiny oplatí investovať peniaze.

Starostlivosť o šperky z platiny

Šperky z platiny si nevyžadujú takú starostlivosť ako napríklad šperky vyrobené zo striebra, prípadne z iných materiálov. Platina je materiál, ktorý je odolný voči korózii, a preto potrebuje len minimálnu údržbu. Módne doplnky z platiny sa ale neodporúča používať pri manuálnej práci či cvičení. V prípade, že sa vám šperky poškriabu, je vhodné zájsť za klenotníkom. Napriek vyššej cene a väčšej váhe sa do šperkov z platiny oplatí investovať peniaze. Predstavujú totiž šperky na celý život.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú nadčasové šperky

5 nadčasových šperkov, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Nadčasové šperky predstavujú klasické doplnky, ktorých popularita prechádza naprieč módnymi sezónami. „Must have“ každej klasickej dámskej šperkovnice pozostáva z perlového náhrdelníka, kruhových náušníc a tenisového