Šperky z platiny sú zhmotnením luxusu a najvyššej kvality

Šperky z platiny patria k tým najluxusnejším
Zdieľaj
LinkedIn

Hľadáte šperk, ktorý bude symbolom tej najvyššej kvality, luxusu a zároveň bude dostatočne odolný a nádherný? Potom si vyberte šperky z platiny. Viete, aké majú vlastnosti a prečo sú také vyhľadávané?

Obsah článku

Platina – základná charakteristika

Platina je vzácny kov, ktorý sa v súčasnosti využíva v rôznych odvetviach – napríklad v stomatológii či v chemickom, farmaceutickom alebo automobilovom priemysle. A samozrejme, aj v klenotníctve.

Zapamätajte si: Platina je vysoko odolný striebornobiely rýdzi kov, ktorý je veľmi cenný a v klenotníctve mimoriadne žiadaný.

Platina je v šperkarstve veľmi žiadaná

História platiny

Existuje viacero spisov či písomných zmienok o tom, kedy bola platina prvýkrát nájdená a použitá. Preto nie je možné s istotou povedať, kto a kedy platinu prvýkrát objavil. Našla sa v rôznych predmetoch starých vyše 3000 rokov. Platina je veľmi odolný a pevný kov, a preto bolo dôležité po jej objavení prísť na to, akým spôsobom ju roztaviť.

Zaujímavosťou je, že počas druhej svetovej vojny sa šperky z platiny nemohli vyrábať.

Keďže jej skvelé vlastnosti boli známe už vtedy, Američania ju zakázali používať a využívali ju najmä na výrobu zbraní. Po skončení vojny sa však výroba šperkov z platiny opätovne začala a rozšírila sa do celého sveta. V súčasnosti je platina veľmi obľúbeným kovom, pričom jej najväčšie náleziská sa nachádzajú v Juhoafrickej republike, Rusku a v Kanade.

Využitie platiny v šperkárstve

Využitie platiny v šperkárstve je skutočne široké – a to aj napriek tomu, že v porovnaní s materiálmi ako zlato alebo striebro je náročnejšia na spracovanie. V minulosti sa výrobe platinových šperkov venovali len značky ako Cartier, Tiffany a Faberge.

Šperky z platiny - prsteň Cartier
Zdroj: https://www.xupes.com/

Zaujímavosť: Využitie platiny v šperkárstve sa prvýkrát spomína za čias Ľudovíta XVI., ktorému luxusné šperky z platiny vyrábal jeho dvorný šperkár. Okrem toho, Ľudovít XVI. vyhlásil platinu za jediný kráľovsky hodný kov.

Šperky z platiny

Šperky z platiny sa vyznačujú svojou tvrdosťou, odolnosťou a luxusným vzhľadom. Na výrobu šperkov z platiny sa využíva 90- až 95-percentná platina. To znamená, že módne doplnky z nej vyrobené nevyvolávajú alergické reakcie. Zvyšné percento tvorí ruténium alebo irídium. Využitie veľkého percenta čistej platiny tiež poskytuje záruku odolnosti a dlhej životnosti pri aplikovaní drahých diamantov či iných drahých kameňov do platinových šperkov. Preto sa najčastejšie z platiny vyrábajú snubné prstene, ktoré sa neopotrebujú ani pri každodennom nosení. Okrem toho, šperky z platiny sú charakteristické svojím leskom.

Vedeli ste, že pevnosť zásnubných prsteňov z platiny symbolizuje pevnosť zväzku dvoch ľudí? Preto sa do zásnubných prsteňov z platiny oplatí investovať peniaze.

Starostlivosť o šperky z platiny

Šperky z platiny si nevyžadujú takú starostlivosť ako napríklad šperky vyrobené zo striebra, prípadne z iných materiálov. Platina je materiál, ktorý je odolný voči korózii, a preto potrebuje len minimálnu údržbu. Módne doplnky z platiny sa ale neodporúča používať pri manuálnej práci či cvičení. V prípade, že sa vám šperky poškriabu, je vhodné zájsť za klenotníkom. Napriek vyššej cene a väčšej váhe sa do šperkov z platiny oplatí investovať peniaze. Predstavujú totiž šperky na celý život.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Predstavíme si tie najpopulárnejšie typy dámskych náramkov

Najpopulárnejšie typy dámskych náramkov

Náramky sa ako dekoračné doplnky používajú už tisíce rokov. Najobľúbenejšie dámske náramky pre bežné denné nosenie sú retiazkové, korálkové, náramky Charm a viacvrstvové šperky. Do

Scroll to Top