- Na pláž nepatria pokovované šperky ani niektoré drahé kamene.
- Šperkom s drahokamami môže škodiť voda, priame slnko aj abrazívny piesok.
- V lete je potrebné šperky častejšie čistiť a dbať na ich správne skladovanie aj pri cestovaní.
Leto je ideálnym obdobím pre prezentáciu klenotov vašej šperkovnice. Odhalená, do bronzova opálená pokožka im nechá v žiare slnečných lúčov dokonale vyniknúť. Pamätajte však na to, že horúce letné počasie a dovolenka pri vode vašim šperkom neprospievajú natoľko ako vám. Vyberajte preto šperky na pláž či do bazéna opatrne a venujte svojim obľúbeným kúskom zvýšenú starostlivosť. Odmenia sa vám trvalou krásou.
Obsah článku
Ktoré šperky (nie) sú vhodné na pláž
Ostré slnko, piesok, slaná morská voda alebo chlórovaná voda v bazéne, opaľovacie krémy… Letné nástrahy pre vaše krásne šperky. Niektoré im dokážu odolať, ale iné kúsky by ste mali nechať radšej v šperkovnici.
K vode jedine s drahými kovmi
Zvýšenú vzdušnú vlhkosť, ako aj kúpanie v mori či v bazéne, vo všeobecnosti lepšie znášajú šperky zo žltého zlata, platiny alebo mincového striebra. Naopak opatrnosti nikdy nie je dosť pri pokovovaných šperkoch, ktorých vrchná vrstva sa ľahko poškodí či opotrebuje. Mosadzné šperky znášajú vodu horšie, ale ich výhodou je, že sa dajú pomerne ľahko vyčistiť, čím im prinavrátite zašlú krásu.
Šperky s drahokamami si chráňte
Jednotlivé drahokamy majú rozmanité vlastnosti a na fyzikálne vplyvy môžu preto zareagovať rôzne. Najdôležitejšie je preto poznať drahý kameň, ktorý zdobí váš šperk a na základe jeho odolnosti zvážiť, či si ho vezmete k vode. Niektoré drahé kamene sú citlivé na abrazíva a môže im uškodiť piesok alebo chlór vo vode. Iné horšie znášajú silné svetlo, pod vplyvom ktorého môžu zmeniť farbu. Poréznym kameňom zas uškodí kontakt s pleťovou kozmetikou.
Pre tých, ktorí nepoznajú vlastnosti svojho šperku s drahokamom, nižšie uvádzame najpopulárnejšie drahé kamene s popisom ich citlivosti:
- Opál: porézny drahokam, ktorého poškodenie môže spôsobiť teplo, prípadne vystavenie chemikáliám alebo abrazívam. Opál je navyše citlivý aj na otrasy a nadmerné vibrácie.
- Smaragd: ošetruje sa cédrovým olejom, a preto je mimoriadne citlivý najmä na chemikálie, ktoré ho môžu odstrániť.
- Perla: pórovitý drahokam, jej poškodenie môže spôsobiť nadmerné teplo, vystavenie chemikáliám alebo abrazívam.
- Ametyst: citlivý na svetlo, pri dlhodobom vystavení slnečnému žiareniu môže jeho farba vyblednúť.
- Jantár: veľmi mäkký a citlivý na svetlo, jeho poškodenie môže spôsobiť vystavenie chemikáliám alebo abrazívnym látkam aj dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu.
- Topás: citlivý na svetlo, jeho dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť vyblednutie farby.
Ktoré typy šperkov sú vhodné na pláž
Šperky na pláž si vyberajte podľa toho, akým aktivitám sa chcete pri mori venovať. Ak sa budete prevažne slniť, zabudnite na prstene, náhrdelníky a náramky, ktoré vám môžu zanechať výrazné biele stopy, prípadne spôsobiť popálenie. Vhodné sú nanajvýš menšie náušnice – aj to iba v prípade, ak si budete chrániť hlavu pred priamym slnkom.
Ak budete viac plávať, odložte svoje prstene a náramky, ktoré vám môžu ľahko skĺznuť do vody. Vo všeobecnosti voľte šperky s pevným zapínaním a uprednostnite tenšie náhrdelníky a náramky.
Ako si zbaliť šperky na cestu
Pri balení šperkov do kufra dbajte na to, aby sa navzájom nedotýkali. Predídete tak ich vzájomnému poškriabaniu. Oceníte cestovný organizér na šperky s oddelenými priehradkami alebo špeciálne textilné vrecúška. V nevyhnutnom prípade vám dobre poslúžia aj malé uzatvárateľné plastové vrecká. Pozor, perly by v nich mali byť uskladnené len krátkodobo. Hrozí ich poškodenie! Takisto dajte pozor, aby sa vaše náramky a náhrdelníky nezamotali.
Náš tip: Ak nemáte organizér s vešiačikmi pre retiazky a náhrdelníky, poslúži vám aj obyčajná slamka. Retiazku jednoducho prevlečiete jej vnútrom, zapnete a až potom vložíte do šperkovnice.
Ako sa starať o šperky počas leta
Počas leta platia rovnaké zásady starostlivosti o šperky ako po zvyšok roka. Rozdiel je len v tom, že vaše kúsky si budú vyžadovať častejšie čistenie. V lete sa doplnky prirodzene dostávajú do intenzívnejšieho kontaktu s potom aj s kozmetickými prípravkami, ktorými chránime svoju pokožku pred slnkom. V letných mesiacoch tiež zvykneme tráviť viac času vonku, kde sú šperky vystavené prachu a drobným nečistotám. Ideálne je, ak svoje poklady po každom použití vyčistíte pomocou mydla, vody a mäkkých obrúskov. Pred uskladnením nezabudnite na ich dôkladné vysušenie.
Ďalšie zásady starostlivosti o šperky:
- Šperky skladujte na suchom a chladnom mieste tak, aby boli jednotlivé kúsky od seba oddelené.
- Citlivo zvažuje, či si svoje obľúbené šperky vezmete do vody alebo na šport.
- Nechajte si svoje šperky raz za 6 mesiacov odborne skontrolovať v klenotníctve.