Pozlátené šperky: Správnou starostlivosťou predĺžite ich životnosť

Naučte sa starať o pozlátené šperky
Zdieľaj
LinkedIn

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pozlátené šperky sa skutočne ligocú na nerozoznanie od ozajstných klenotov z drahého kovu. Problém je, že sa prestávajú blyšťať o niečo skôr ako ich drahocenné náprotivky a časom pripomínajú skôr suvenír z jarmoku než vzácny šperk. Aby ste zachovali ich jas a celkový krásny vzhľad čo najdlhšie, mali by ste im venovať patričnú starostlivosť. Podľa odborníkov by sa vaša pozlátená bižutéria mala pri náležitom prístupe dožiť bez známok opotrebovania až piatich rokov.

Obsah článku

Proces pozlacovania a zlatenia

V našich zemepisných šírkach sa aj v súvislosti so šperkami či bižutériou zaužíval pojem pozlacovanie. Procesom pozlacovania však v skutočnosti prechádzajú nekovové predmety ako porcelán, keramika či sklo. Kovy a teda aj značková bižutéria sa zlatia.

Zlatenie je nanášanie veľmi tenkej vrstvy zlata na povrch iného materiálu, väčšinou striebra, chirurgickej ocele alebo zliatin rôznych kovov. Pozlacovacie remeslo vzniklo už v staroveku a jeho zrod súvisí s výrobou liturgických a rituálnych predmetov. Vďaka povrchovej vrstve zlata vyzerajú predmety vzácnejšie a luxusnejšie.

Zlatenie je proces nanášania tenkej vrstvy zlata na ďalší materiál

Metódy zlatenia

Samotné zlatenie sa realizuje mechanickou alebo chemickou metódou. Pozlátenie plátkovým zlatom je mechanický proces, pri ktorom sa na základný predmet aplikuje zlatá fólia známa aj ako plátkové zlato. Následne sa vyleští a celý objekt sa potiahne ochranným šelakom.

Pri chemickom zlatení sa využívajú chemické reakcie a fyzikálne procesy. V minulosti sa používalo takzvané ohňové zlatenie, od ktorého sa upustilo kvôli prítomnosti toxickej ortuti. V súčasnosti sa najviac využíva galvanické zlatenie, pri ktorom sa šperk určený na pozlátenie ponorí ako katóda do pozlacovacieho kúpeľa s roztokom kyanidu zlata. Zavedením elektrického prúdu na šperk priľne tenká vrstva čistého zlata.

Prečo pozlátené šperky strácajú na kráse?

Hlavným dôvodom rýchleho opotrebovania pozlátenej bižutérie je veľmi tenká povrchová vrstva zlata. Vrstva drahého kovu nanesená pri zlatení sa meria v mikrónoch (jedna milióntina metra). Je prirodzené, že tenké veci sú náchylnejšie na poškodenie ako tie hrubé. Ľahšie sa poškriabu, stratia na lesku a pôsobia matne a opotrebovane.

Za znehodnotenie pozlátených šperkov v niektorých prípadoch môže aj základný kov, ktorý má tendenciu postupne sa dostať na povrch a znehodnotiť vrstvu zlata. Ako príklad uvádzame mosadz, ktorá je veľmi reaktívna a pri ponorení do slanej vody alebo pri vysokej vzdušnej vlhkosti rýchlo prerazí zlatenie.

Ako sa starať o pozlátené šperky

Navzdory vyššie uvedenému existujú pomerne jednoduché postupy, ako zabrániť poškriabaniu a opotrebovaniu vašich obľúbených módnych doplnkov. Spočívajú v šetrnom prístupe a v správnom skladovaní, nosení a čistení pozlátených šperkov.

Čistenie pozlátených šperkov

Odborníci odporúčajú pozlátené šperky či bižutériu dôkladne vyčistiť minimálne raz za tri mesiace.

Zmiešajte teplú vodu a saponát na riad alebo mydlo (nie antibakteriálne) v malej miske. Doprajte vašej bižutérii niekoľkominútový kúpeľ a následne ju vyčistite mäkkou neabrazívnou handričkou alebo jelenicou, ktorá nepúšťa vlákna.

V žiadnom prípade nepoužívajte leštiacu handričku, ktorá by mohla poškodiť až odstrániť zlatenie. Vyhnite sa tiež papierovým vreckovkám a servítkam, ktoré váš šperk ľahko poškriabu.

gold-plated-photo-1

Nosenie pozlátených šperkov

Zlaté pravidlo nosenia pozlátenej bižutérie hovorí, že šperky by mali byť poslednou vecou, ktorú si obliekate a prvou vecou, ktorú si vyzliekate alebo skladáte.

Aby sa vaše retiazky, prstene či náramky nepoškodili, chráňte ich pred kontaktom s vodou. Odkladajte si ich nielen pred sprchovaním, kúpaním, plávaním, ale aj pred prácou s čistiacimi prostriedkami a so saponátmi.

Vyhnite sa noseniu šperkov pri namáhavej fyzickej práci a športových aktivitách. Okrem hrozby mechanického poškodenia im neprospieva ani kontakt s vaším potom.

Chráňte vaše šperky aj pred bežne používanými kozmetickými prípravkami, pred parfumom, lakom na vlasy, krémom, make-upom či deodorantom.

Skladovanie pozlátených šperkov

Správne skladovanie pozlátených šperkov je minimálne rovnako dôležité ako ich správne čistenie.

Odporúča sa odkladať každý kúsok pozlátenej bižutérie do samostatného vrecúška, puzdra alebo šperkovnice, aby sa nemohli navzájom poškriabať alebo odštiepiť.

Ideálne je skladovanie na tmavom a suchom mieste v bežnej teplote. Vzdušná vlhkosť a vysoké teploty môžu spôsobiť postupné stmavnutie vašich obľúbených pozlátených náušníc, prsteňa alebo iného šperku.

Pri dodržaní zásad správnej starostlivosti zostanú vaše pozlátené šperky žiarivé a lesklé po dlhú dobu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú nadčasové šperky

5 nadčasových šperkov, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Nadčasové šperky predstavujú klasické doplnky, ktorých popularita prechádza naprieč módnymi sezónami. „Must have“ každej klasickej dámskej šperkovnice pozostáva z perlového náhrdelníka, kruhových náušníc a tenisového