Modrý diamant: Tajomný príbeh najslávnejšieho drahokamu na svete

Modrý diamant - Hope Diamond
Zdieľaj
LinkedIn

Zrodil sa pred miliónmi rokov v indických baniach, aby zdobil brošne najslávnejších francúzskych kráľov 17. storočia a dodnes sa obdivuhodne trblieta v Galérii Harryho Winstona vo Washingtone. Tajomný a legendami opradený príbeh slávneho Hope Diamond potvrdzuje, že diamanty sú večné a ich lesk oprávnene fascinuje ľudstvo už stáročia. Predstavme si dnes jeden z najslávnejších drahých kameňov všetkých čias, modrý diamant, nazývaný aj Francúzska modrá alebo Hope Diamond.

Obsah článku

Čo je modrý diamant?

Slávny Hope Diamond je prírodný diamant, ktorý ohromuje svojou farbou, krásou, veľkosťou aj cenou. Bol vyťažený v 17. storočí v indickej bani Kollur, z ktorej pochádzajú viaceré korunovačné klenoty.

V súčasnosti má modrý diamant 45,52 karátov, čo predstavuje 9,104 g. Veľkosťou sa prirovnáva s vlašskému orechu alebo k holubiemu vajcu. Za svoju históriu však prešiel viacerými úpravami. Pôvodne sa mal vyťažiť s odhadovanou hmotnosťou neuveriteľných 115 karátov (23 g).

Modrý diamant nie je len obrazné pomenovanie. Vzácny kameň má skutočne ojedinelú modrú farbu, za ktorú vďačí stopovému množstvu bóru. Pri ultrafialovom svetle vyžaruje červenú fosforescenciu. Považuje sa za jeden z najkrajších diamantov na svete.

V súčasnosti je Hope Diamond osadený v zlate v prívesku Toison d ‚or. Jeho cena sa odhaduje na 200 – 350 miliónov dolárov. Zaujímavosťou je, že takto drahý šperk daroval Národnému múzeu prírodnej histórie kráľ diamantov, Harry Winston, ktorý ho do inštitúcie poslal poštou v obyčajnej obálke za 2 doláre a 44 centov.

Príbeh modrého diamantu

Diamantová story sa začala písať v roku 1666, keď sa nahrubo opracovaný modrý 115-karátový poklad ocitol v rukách francúzskeho obchodníka Jeana-Baptiste Taverniera.

Z Indie priamo na francúzsky kráľovský dvor

Prešli dva roky, kým sa Tavernierovi podarilo osloviť francúzsky kráľovský dvor a diamant v roku 1668 predal samému Ľudovítovi XIV. Rozmarný kráľ si dal oslňujúci modrý kameň vybrúsiť a osadiť do zlatej brošne, ktorú zvykol nosiť na kravate. Modrý diamant francúzskej koruny mal po spracovaní 69 karátov. História hovorí, že si ho obľúbili aj ďalší príslušníci kráľovského rodu. S obľubou ho nosil Ľudovít XVI. aj jeho manželka Mária Antoineta.

Tajomstvo modrého diamantu

Ďalších 20 rokov príbehu modrého diamantu zostáva pred svetom zakrytých rúškom tajomstva. Počas Veľkej francúzskej revolúcie sa vzácny klenot spolu s inými kráľovskými pokladmi stratil a na dve desaťročia sa po ňom doslova zľahla zem. Po stopách jeho príbehu sa môžeme zas vydať až v roku 1812, kedy sa záhadne objavil v majetku anglického kráľa Juraja IV. Hovorí sa, že o jeho prepašovanie do Anglicka sa zaslúžila kráľova manželka Caroline of Brunswick. Medzičasom však z neznámych dôvodov zmenil svoj tvar i veľkosť a z pôvodného drahého kameňa zostalo už len súčasných 45,52 karátu.

Modrý diamant v rukách klenotníkov a zberateľov

O pár rokov neskôr odkúpil modrý diamant z kráľovského majetku britský bankár a zberateľ diamantov Henry Philip Hope, ktorého meno nosí modrý diamant dodnes (preto Hope Diamond). Klenot potom viackrát zmenil majiteľov, aby sa na začiatku 20. storočia objavil aj v rukách slávnej klenotníckej rodiny Cartier. Až v roku 1949 ho kúpil Harry Winston, ktorý vzácny modrý diamant o 9 rokov neskôr daroval americkému Národnému múzeu prírodnej histórie. Tam je unikátny klenot vystavený dodnes v galérii nesúcej meno štedrého darcu.

Kliatba diamantu alebo šikovný marketingový ťah?

Legenda hovorí, že vzácny modrý diamant je prekliaty a každého, kto sa ho dotkne, postihne ťažký osud. Mnohí z jeho bývalých majiteľov zomreli za krutých okolností, boli popravení, zavraždení, uvrhnutí do žalára alebo tragicky zomrel niekto z ich blízkej rodiny. Takéto osudy a úmrtia však neboli v minulosti ničím výnimočným. Stála teda za nešťastím majiteľov modrého diamantu záhadná kliatba?

Historici sa dnes prikláňajú k tomu, že legenda o kliatbe bola šikovným reklamným ťahom Pierra Cartiera. Legendárna mystika mu pomohla vzbudiť záujem o modrý diamant, čím ho povýšil na jeden z najvzácnejších klenotníckych artefaktov na svete a predal za oveľa vyššiu cenu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY