Meteority, betón, dinosaurie kosti: Nezvyčajné materiály v šperkárstve

Netradičné materiály pri výrobe šperkov
Zdieľaj
LinkedIn

Zatiaľ čo drahé kovy, drahokamy a perly sú základom dizajnu šperkov už celé stáročia, tvorcovia hľadajú pre svoje kúsky inšpiráciu aj v oveľa kreatívnejších materiáloch. Ich výtvory sú jedinečné a poskytujú novú úroveň, s ktorou sa niektorí nositelia dokonale zhodujú. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko nezvyčajných materiálov v šperkárstve. Možno budú niektoré z nich tou správnou voľbou práve pre vás.

Obsah článku

Šperky z porcelánu

Prednosti porcelánu spočívajú v jeho tvrdosti, tepelnej odolnosti a dlhej životnosti. Svoje uplatnenie našiel v šperkárstve ešte v 19. storočí. Slúžil ako „plátno“ pre miniatúrne portréty, ktoré sa následne vsádzali do šperkov. Maľované a glazované porcelánové aplikácie sú aj dnes obľúbenou súčasťou dámskych príveskov, náušníc či masívnych prsteňov.

Kreatívnym spôsobom využíva porcelán vo svojich kolekciách španielska značka Lladró, ktorá popri svietidlách a domácich dekoráciách ponúka aj porcelánové šperky inšpirované jednoduchosťou prírody.

Šperky z betónu

Betón je chladný, tvrdý, neutrálny a dobre formovateľný materiál, ktorý sa neuplatňuje len v stavebníctve, ale aj v šperkárstve. Vyrába sa ako zmes cementu, piesku alebo hrubšieho kameniva, vody a ďalších prísad, ktorými mu šperkári dodávajú požadované vlastnosti. Následne sa betón tvaruje odlievaním do formy a nanášaním na podklad alebo sa šperky priamo vyrezávajú z čiastočne vytvrdnutých betónových blokov.

Vo svojich kolekciách ho v plnej miere využíva napríklad americká značka Orbit. Kombinácie betónu a kovu sa objavujú v jej obrúčkach, náušniciach, vrstvených dámskych náhrdelníkoch či stohovateľných prsteňoch.

Šperky z dreva

Drevo je ľahký, na dotyk príjemný, teplý materiál. Jeho využitie v šperkárstve má dlhoročnú tradíciu. Podľa archeologických objavov sa drevo pre výrobu šperkov používalo už v staroveku a ďalej naprieč celou históriou šperkárstva. V 21. storočí sú drevené šperky považované za umelecké diela s pridanou hodnotu. Moderní dizajnéri experimentujú so širokou škálou drevín, pričom využívajú trvalo udržateľné postupy. Drevené šperky tak majú svoje miesto aj v tzv. slow fashion. Sú považované za nadčasové a preferované nositeľkami oceňujúcimi príťažlivosť prírodných materiálov.

Inovatívnym spôsobom využíva drevo vo svojich kolekciách napríklad značka Black Balloon. Ručne vyrezávané kúsky kombinuje s 18-karátovým zlatom a vytvára z nich rafinované dámske náhrdelníky. Ich čaru podľahli aj celebrity ako Katrina Kaif či Ananya Panday.

Originálne drahokamy v šperkárstve

Drahé kamene sú tradičnou súčasťou šperkárskeho remesla. Zatiaľ čo diamant, ametyst či rubín nás obzvlášť neprekvapia, niektorí dizajnéri zachádzajú oveľa ďalej a využívajú drahokamy s príbehom, ktorých príťažlivosť ďaleko presahuje ich vzhľad.

Dinosauria kosť

Vyhynuté dinosaury roky fascinujú ľudstvo. Na ich príbeh stavili niektorí šikovní dizajnéri, ktorí brúsením a leštením vyrobili z dinosaurích kostí jedinečný šperkový materiál. Keď sa kosť stáva fosílnou, niektoré jej bunky nahradia minerály, najčastejšie farebný achát. Vznikajú tak fascinujúce prirodzené vzory a z nich potom jedinečné šperky. Vo svojich kolekciách ich ponúkajú prevažne malé, inovatívne šperkárske značky, prípadne bývajú takéto kúsky vyrobené na mieru podľa požiadaviek zákazníka.

Rodochrozit

Menej známy minerál rodochrozit má vo svojej čistej podobe nádhernú ružovú farbu. Ťaží sa prevažne v Amerike, ale aj v Afrike či v Rusku. Ezoterika ho spája s emóciami ako je súcit, láska, radosť a pozitívny prístup k životu. V šperkárstve sa používa v kombinácii s drahými kovmi najčastejšie pri výrobe masívnych pečatných prsteňov. Známa je nimi najmä americká dizajnérska značka Legier.

Meteority

Šperky s meteoritmi majú doslova nadpozemskú hodnotu, čo mnohých fascinuje. Zloženie meteoritov sa môže značne líšiť. V šperkárstve sa najviac využívajú železné meteority, ktoré tvoria približne 6 % všetkých na zem dopadnutých vesmírnych úlomkov. Vyznačujú sa zaujímavou textúrou, ktorá vzniká pomalým ochladzovaním železa vo vesmíre. Klenotníci zvýrazňujú tieto vzory čistením, leštením a kyslými roztokmi. Spracované meteority následne využívajú ako podklady pre ciferníky hodiniek a aplikácie do prsteňov či manžetových gombíkov. Veľkou devízou meteoritov je, že často obsahujú aj minerály, ktoré na zemi nepoznáme. Keďže ide o nedostatkový materiál, šperky s meteoritmi sú väčšinou vyrábané na individuálnu zákazku.

Ďalšie nezvyčajné materiály v šperkárstve

Šperkári sú istým spôsobom umelci a ich kreativite pri výrobe šperkov sa medze nekladú. Pozrite si, čo všetko sa v posledných rokoch objavuje ako súčasť dámskych prsteňov, príveskov, brošní, náramkov či náušníc. Ďalšie nezvyčajné materiály v šperkárstve:

  • vlasy milovanej osoby,
  • popol blízkeho zosnulého,
  • živé sukulenty,
  • láva,
  • recyklované materiály ako plechovky, sklenené fľaše alebo duše z kolies bicykov,
  • ammolity – dúhové schránky vyhynutých morských mäkkýšov,
  • jantár so zvyškami hmyzu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY