Prívesky na náramky a náhrdelníky: História, pôvod a zaujímavosti

Prívesky sú krásnym doplnkom, ktoré zvýraznia akýkoľvek náramok
Zdieľaj
LinkedIn

Súčasťou módnych doplnkov sú v dnešnej dobe aj prívesky. Spočiatku boli len akýmsi tajným poznávacím znakom či posvätným predmetom. Dnes sa prívesky nosia na dennej báze. Pripnúť sa môžu na náramok, prípadne na náhrdelník. 

Obsah článku

Čo je to prívesok?

Veľa ľudí nepozná pravý význam prívesku. V skutočnosti ide o typ šperku, ktorý je zavesený na náramku alebo na retiazke. Bižutéria v zmysle príveskov môže mať rôznu podobu. Najobľúbenejšie sú prívesky vyrobené zo zlata, striebra či z nerezovej ocele. Veľkú priazeň si však získali aj medailóny osadené drahými kameňmi alebo diamantmi.

Náš tip: Prívesky si vyberajte na základe ich druhu, tvaru a štýlu. Každý sa totiž vyznačuje niečím iným a má pre každého špecifický význam.

Prívesky a ich bohatá história

Možno by ste neverili, no prívesky majú za sebou dlhú a bohatú históriu. Tá začala približne 600 rokov pred naším letopočtom. Doložené archeologické nálezy dokazujú, že už v tom čase sa prívesky pripínali na náramok okolo zápästia. Tento spôsob nosenia vydržal až do súčasnosti. 

Amulety a talizmany

Amulety a talizmany sa objavili už v prehistorických časoch. Boli v rôznych veľkostiach a tvaroch, pričom sa odlišovali aj použitým materiálom. V tom období sa tieto druhy príveskov vnímali ako talizmany. Ľudia verili, že prívesky na náramky symbolizujú šťastie a zdravie. 

Zaujímavosť: Amulety a talizmany sa v dávnych časoch našli v Európe a Afrike. Išlo o prívesky z kameňa, dreva a kostí. Ľudia ich zväčša nosili na krku alebo v ochrannom vrecúšku.

Posvätný význam

Okrem toho, že sa prívesky vnímali ako talizmany, mali aj iný význam, a to posvätný. Jedny z prvých príveskov sa totiž našli v hrobkách egyptských faraónov. Neskôr sa objavili aj v Babylone, Perzskej ríši a u starovekých Asýrčanov

V tom období prívesok stvárňoval zvieratá. Tie poukazovali na obrazy božstiev a prírodných duchov. Ich význam bol posvätný, pričom za úlohu mali chrániť dušu a život svojho majiteľa. Zaujímavosťou je, že tieto prívesky boli skutočne veľmi drobné.

Prívesky majú svoje miesto aj na náhrdelníkoch

Overenie totožnosti

V minulosti slúžili prívesky u Židov aj na overenie totožnosti. Tento význam sa v stredoveku rozšíril na identifikáciu rodovej totožnosti a spojenectva s politickou silou a vládcom. Prívesky v tom čase nosili aj rytieri pod brnením, a to z poverčivosti. Verili, že ich ochránia v boji proti nepriateľom.

Široký výber príveskov

Špeciálne príležitosti si vyžadujú originálny dar. Prívesky sa tak stávajú tou správnou voľbou. Môžete ich darovať na životné jubileum, narodenie, svadbu alebo za úspechy v škole či v práci

Na trhu nájdete pánske aj dámske prívesky rôznych tvarov. Obľúbené sú napríklad srdiečka, štvorlístky, podkovy, prípadne doplnky, ktoré sú v tvare znamení zverokruhu. 

Záujem po celom svete

Trvalý záujem po celom svete vzbudzujú prívesky v podobe polmesiaca, Dávidovej hviezdy a kríža. Viažu sa k svetovým náboženstvám a dosiaľ si získali veľkú priazeň mnohých ľudí. Obľúbená je aj postava strážneho anjela, ktorá má majiteľa chrániť na jeho životnej ceste. 

Prívesky si prešli naozaj dlhou cestou, pričom stále patria medzi obľúbené šperky. Za ich popularitou stojí aj skutočnosť, že sú vhodné skutočne pre každého.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú šperky tejto jesene

Jesenné šperky: Čo nosiť v roku 2024

Zdieľaj LinkedIn Sezóna jeseň/zima 2024 dáva zbohom tichému luxusu, ktorý nahradí výraznými šperkami. V kolekciách jesenných šperkov hrajú hlavnú úlohu perly, výrazné prívesky a komplikované