Prestaňte ničiť svoje šperky: Týmito aktivitami ich poškodzujete najviac

Týmito činnosťami si ničíte svoje šperky
Zdieľaj
LinkedIn

Niektoré sú veľmi drahé, iné sú hodnotné spomienkami, ktoré nesú. V každom prípade sú šperky pre väčšinu z nás veľkou vzácnosťou. Napriek tomu si ich ničíme nesprávnou starostlivosťou – niekedy z nevedomosti, inokedy z vlastnej pohodlnosti. Výsledkom je poškriabané zlato, stmavnuté striebro, drahokam bez lesku, krivý prsteň či zlomená retiazka. Ak chcete podobným katastrofám pri svojich obľúbených kúskoch predísť, vyhýbajte sa nasledujúcim chybám. Týmito aktivitami poškodzujete svoje šperky najviac.

Obsah článku

Šport a cvičenie svedčí telu, nie šperkom

Šperky nie sú tou správnou cestou, ako vyzerať dobre pri športe. Fyzické výkony sa zväčša spájajú s množstvom telesného potu, ktorý šperkom rozhodne neprospieva. Náhrdelníky a náramky sú pri športe doslova nebezpečné. Môžu sa zachytiť, zamotať a ohroziť seba aj vás. Prstene sa ohýbajú pri dvíhaní činiek a bremien aj pri úderoch. Subtílne napichovacie náušnice vám nechávame na zváženie.

Tlieskanie rukami poškodzuje prstene

Možno to znie nepravdepodobne, ale k poškodeniu prsteňov najčastejšie dochádza pri potlesku. Keď ľudia tlieskajú a pritom majú na oboch rukách prstene, jednotlivé kúsky sa udierajú o seba, čo neraz spôsobí poškriabanie kovu alebo uvoľnenie kameňa. Najbližšie si dobre rozmyslite, aké šperky si vezmete na koncert či detské vystúpenie.

Plávanie v mori a v bazéne ničí drahé kovy

Skočíte do mora, váš snubný prsteň skĺzne na dno a je nenávratne preč. Predstava, pri ktorej behá mráz po chrbte, sa môže stať skôr než sa nazdáte. V kontakte so studenou vodou sa prsty mierne stiahnu a prstene sú nám prirodzene voľnejšie. Stačí pohyb a nešťastie je na svete. Voda v mori však sama o sebe predstavuje riziko pre šperky. Pôsobením soli sa vaše obľúbené kúsky poškriabu a razom stratia pôvodný lesk. Kovy môžu korodovať, zakaliť sa alebo stmavnúť. Bezpečná nie je ani voda v bazéne obsahujúca množstvo chemikálií.

Práce v záhrade sú hrozbou pre prstene a náramky

Skôr než vezmete do ruky motyku alebo rýľ, zložte si svoje prstene a náramky. Prehrabávaniu pôdy rukami sa pri záhradkárčení spravidla nevyhnete. Hlina, zrniečka piesku a drobné skalky sú nepriateľom kovov. Ľahko ich poškriabu a znehodnotia. Ani rukavice vaše krásne šperky stopercentne neochránia. Dvíhanie bremien a pevné zovretie pracovných nástrojov môže zdeformovať vaše prstene. Náramky sa zas zvyknú pri práci rukami ľahko zachytiť a roztrhnúť.

Čistenie šperkov podľa návodov na TikTok-u

Niektoré tipy na čistenie šperkov domácimi prostriedkami sú bezpochyby užitočné a aj účinné. S inými hackmi však môžete o svoje vzácne kúsky definitívne prísť. V prvom rade sa vyhnite všetkému abrazívnemu aj silným chemikáliám, ktorých reakciu nedokážete predpokladať. Najlepším prostriedkom na domáce čistenie šperkov je obyčajné mydlo. Zubnej paste povedzte veľké NIE. Aj keď po prvom použití nemusíte vidieť žiadne zmeny, opakovaná aplikácia povedie k postupnej zmene farby, rýchlemu opotrebovaniu kovu, prípadne k zmatneniu drahokamu. Rovnako rozumné je vyhnúť sa pri čistení šperkov bielidlám, pleťovej vode a všetkým kyslým prísadám – napríklad citrónu, octu alebo kyseline citrónovej. Vaše kúsky môžu nenávratne poškodiť.

Pobyt v posteli ničí šperky

Ďalšia pre naše telo blahodarná činnosť, ktorá šperkom rozhodne neprospieva. Akokoľvek neuveriteľne to znie, spánok ničí šperky. Najmä náhrdelníky, náramky a náušnice sú náchylné na zachytenie o látku pyžama alebo posteľnej bielizne, prípade na zamotanie do vlasov. Hoci sa môžete so svojimi obľúbenými kúskami zžiť natoľko, že budú pre vás ako druhá koža, pridajte si jeden krok do svojej večernej rutiny a odložte ich na bezpečné miesto. Nezabúdajte, šperky skladujeme oddelene na suchom, a podľa možností tmavom mieste.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY