Starostlivosť o bižutériu spočíva nielen v jej správnom skladovaní

Správna starostlivosť je základom k dosiahnutiu tej najdlhšej životnosti bižutérie a šperkov
Zdieľaj
LinkedIn

Kvalitná bižutéria je pútavá, vkusná a medzi ženami veľmi obľúbená. Ak sa jej však nevenuje náležitá starostlivosť, rýchlo stratí svoj šmrnc. Pôvodný strieborný lesk nahradí tmavosivý tón, na povrchu sa objavia nelichotivé škrabance a niektoré obľúbené kúsky vám dokonca zanechajú nepeknú zelenú značku na pokožke. Rýchlosť opotrebovania vašej bižutérie závisí od viacerých faktorov – typu vašej pleti, vlhkosti ovzdušia, materiálového zloženia a spôsobu starostlivosti. Zatiaľ čo prvé tri ovplyvníte len ťažko, správna starostlivosť o bižutériu môže byť pre životnosť vašich obľúbených kúskov kľúčová.

Obsah článku

Správne skladovanie náušníc

Správne skladovanie bižutérie

Ak by sme chceli praktický návod, ako sa starať o bižutériu, mali by sme začať skladovaním. Aj tá najnosenejšia bižutéria strávi väčšinu svojho života na stojane alebo v šperkovnici. A tak to má byť! Bižutéria nie je určená na každodenné nosenie a už vôbec by ste sa s ňou nemali ukladať na spánok. Ako ju teda správne skladovať?

Odkladajte len čistú a suchú bižutériu

Vaša bižutéria príde počas dňa do kontaktu s prachom, potom, vlhkosťou, kozmetickými prípravkami a s mnohými ďalšími nečistotami. Predtým, ako ju odložíte do šperkovnice, sa presvedčte, či je čistá a suchá. Ideálne je, ak ju vždy jemne pretriete mäkkou handričkou, ktorú môžete mať položenú vedľa šperkovnice.

Na suchom tmavom mieste

Zvýšená vzdušná vlhkosť a priame slnečné svetlo môžu na vašich krásnych šperkoch zanechať nepekné stopy. Niektoré kúsky vám zozelenejú, iné stratia lesk a ďalšie začnú rovno hrdzavieť. Niektoré koráliky pod vplyvom vlhkosti a priameho svetla menia farbu. Zabudnite preto na skladovanie bižutérie v kúpeľni, na parapetnej doske či na toaletnom stolíku v blízkosti okna.

V šperkovnici, vo vrecúškach alebo na stojane

Aby ste predišli vzájomnému poškriabaniu, jednotlivé kúsky bižutérie by ste mali skladovať oddelene. Vhodné sú organizéry, šperkovnice s vnútorným členením a mäkké textilné vrecúška pre jednotlivé kúsky. Pre náhrdelníky, náramky aj prstene sú výborné stojany na bižutériu. Dávajte však pozor, aby ste ich umiestnili na tmavé miesto, mimo dopadu priameho svetla.

Náš tip: Na trhu nájdete špeciálne vrecúška napustené roztokom proti korózii alebo absorpčné prúžky proti zafarbeniu, ktoré jednoducho vložíte do šperkovnice k vašej bižutérii.

Čistenie patrí k základom starostlivosti o bižutériu

Chráňte bižutériu pred vodou a čistiacimi i kozmetickými prípravkami

Na starostlivosť o vašu bižutériu by ste nemali zabúdať ani počas dňa. Ak chcete zachovať lesk bižutérie, chráňte ju pred kontaktom s akýmikoľvek chemickými prostriedkami ako sú saponáty, prášky, oleje, parfumy, krémy, telové mlieka a podobne. Dokonca aj voda je pre vaše šperky škodlivá. Prstene a náramky je vhodné skladať aj pred umývaním rúk, náhrdelníky pred nanesením parfumu. Tým sa spoľahlivo vyhnete nepekným zeleným stopám na pokožke.

Kedy nechať obľúbené šperky radšej doma

Ako sme už spomínali, bižutéria nie je vhodná na každodenné nosenie. Hoci sa vám s obľúbenými kúskami lúči ťažko, existujú situácie, kedy by ste ich rozhodne mali nechať odpočívať v šperkovnici:

  • šport a náročná fyzická práca,
  • wellness – sauna, bazén, masáž, kúpeľné procedúry,
  • upratovanie domácnosti, umývanie riadov,
  • práce v záhrade.

Bižutériu si dávajte ako poslednú a skladajte ako prvú

Bižutéria a šperky sú módne doplnky – mali by teda dopĺňať váš celkový outfit. Dajte si ich, až keď sa oblečiete, urobíte si make-up a účes a aplikujete lak na vlasy, parfum, krém na ruky a akúkoľvek inú kozmetiku. Naopak, skladať by ste ich mali ako prvé, ešte predtým, ako sa začnete po príchode domov prezliekať. Predídete tak ich  zachyteniu do oblečenia a mechanickému poškodeniu. Roztrhnutý náhrdelník alebo poškodené náušnice pri vyzliekaní svetra nie sú ničím nezvyčajným.

Dôležitá starostlivosť o bižutériu: Pravidelné hĺbkové čistenie

Okrem obvyklého rýchleho vyčistenia šperkov pred ich odložením by ste sa mali z času na čas – ideálne jedenkrát za mesiac – povenovať aj precíznemu hĺbkovému čisteniu. Použiť môžete mäkkú handričku namočenú v čistej vode alebo v neabrazívnom mydlovom roztoku. Na vyčistenie ťažko dostupných miest môžete použiť najmäkšiu zubnú kefku. Nezabudnite bižutériu pred odložením dôkladne opláchnuť a vysušiť.

Náš tip: Pre čistenie bižutérie nikdy nepoužívajte prostriedky určené na čistenie šperkov z drahých kovov. Sú veľmi drsné a mohli by spôsobiť zničenie povrchovej úpravy.

Možno si práve hovoríte, že starostlivosť o bižutériu je veľmi náročná a komplikovaná. V skutočnosti vám však tieto činnosti nezaberú viac ako pár minút denne a vašim obľúbeným kúskom predĺžia život o mesiace až roky.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top