Kovy v zásnubných prsteňoch: Ktorý bude ten pravý pre vás?

Toto sú tie najznámejšie kovy v zásnubných prsteňoch
Zdieľaj
LinkedIn

Zlato dekorované centrálnym diamantom? Klasika zásnubných prsteňov je nádherná, ale prečo sa obmedzovať? Existuje celý rad iných kovov, ktoré môžu niektorým párom vyhovovať viac. Mnohí muži vyberajú prsteň podľa osobných preferencií a životného štýlu nositeľky. Pre iné páry je rozhodujúca estetika a to, ako bude materiál vyhovovať zvolenému drahokamu a dizajnu prsteňa. Ktorá alternatíva bude najvhodnejšia vo vašom prípade? Pripravili sme prehľad kovov vhodných pre zásnubné prstene spolu s popisom ich vlastností. Stačí si vybrať.

Obsah článku

Výber kovov pre zásnubné prstene

Typ kovu, ktorý si vyberiete pre svoj zásnubný prsteň, ovplyvňuje všetko – od estetiky cez cenu až po životnosť šperku.

Žlté zlato

Väčšina snubných prsteňov je vyrobená práve zo 14- alebo 24-karátového žltého zlata. Ide o módnu klasiku. Zlato je v tomto prípade legované meďou. Zatiaľ čo 14-karátové zlato bude odolnejšie voči poškriabaniu, 24-karátové bude mať o niečo sýtejšiu farbu, a samozrejme vyššiu cenu. Žlté zlato pristane najmä klasickým snubným prsteňom s jedným dominantným drahokamom so šiestimi alebo štyrmi hrotmi.

Ružové zlato

V porovnaní so svojím žltým náprotivkom pôsobí ružové zlato jemnejšie, nežnejšie a romantickejšie. Jeho krásna farba sa dosahuje legovaním meďou, v niektorých prípadoch aj s prímesou striebra. Predstavuje skvelú voľbu pre dámske prstene vo vintage dizajne. Jeho výhodou v porovnaní so žltým a bielym zlatom je o niečo nižšia cena.

Biele zlato

Prstene z bieleho zlata pôsobia sviežo, ľahko a elegantne. Drahý kov býva legovaný meďou, niklom a zikom a na záver pokovovaný ródiom. Prednosťou bieleho zlata je jeho moderný vzhľad ideálny aj pre menej tradičné dizajny prsteňov. Nevýhodou je spomínané pokovovanie, ktoré sa môže časom opotrebovať. Šperk je možné opraviť opätovným ródiovaním.

Platina

Platina je žiadaný a veľmi vzácny kov striebornej farby. Je 30-krát vzácnejšia ako zlato, hypoalergénna a odolná voči poškriabaniu. Má elegantný chladný lesk, ktorý dokonale zvýrazňuje ligot bielych diamantov. Farebné drahokamy môžu v platine pôsobiť svetlejšie. Nevýhodou platiny je vyššia cena a vyššia hmotnosť. Prednosťou platinových prsteňov je dlhá životnosť pri zachovaní pôvodnej krásy. Platinové šperky sú ideálne pre ženy preferujúce aktívny životný štýl.

Striebro

V šperkárstve sa používa tzv. sterlingové striebro, ktoré obsahuje 92,5 % striebra a 7,5 % iného kovu (najčastejšie medi). Z bielych kovov je striebro najbledšie, preto pôsobí veľmi nežne a chladne. Dokonale si rozumie s bielymi i modrými drahokamami. Strieborné snubné prstene vyzerajú moderne a sú cenovo výhodnejšie. Na druhej strane majú kratšiu životnosť, pretože striebro má tendenciu stmavnúť alebo podľahnúť mechanickým vplyvom, najmä poškriabaniu.

Náš tip: Ak sa rozhodnete pre strieborný zásnubný prsteň, zvážte pokovovanie ródiom, ktoré váš šperk ochráni pred poškriabaním aj zafarbením.

Titán

Veľmi nevšednou alternatívou sú titánové zásnubné prstene. Titán je najsilnejší kov na svete. Má sivo-striebornú až čiernu farbu. Častejšie sa používa na výrobu pánskych obrúčok, ale k dispozícii sú už aj netradičné dámske snubné prstene z titánu, obvykle zdobené priehľadným drahokamom alebo kryštálom. Prednosťou tohto kovu je vysoká tvrdosť, menej tradičný vzhľad a nižšia cena. Nevýhodou je, že s titánom sa ťažko pracuje a nie je možné dodatočne meniť veľkosť prsteňa. Niektorým nevestám môže tiež prekážať, že nejde o vzácny kov.

Nerezová oceľ

Nerezová oceľ nie je v šperkárstve žiadnym nováčikom. Vyniká pekným sivo-strieborným vzhľadom a vysokou pevnosťou. Oceľové prstene majú dlhú životnosť pri zachovaní pôvodného vzhľadu. Predstavujú ideálnu voľbu pre ženy vyznávajúce aktívny životný štýl, pre dámy pracujúce rukami, ale napríklad aj pre alergičky. Oceľové zásnubné prstene sú cenovo veľmi výhodné, pričom pôsobia moderne a nenútene. Avšak ako pri titáne, ani v tomto prípade nejde o vzácny kov.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že diamanty nie sú nevyhnutnou voľbou pre zásnubné prstene? Viac o iných drahých kameňoch a polodrahokamoch v zásnubných prsteňoch sa dočítate v samostatnom článku!

 

Užitočné tipy na záver

  • Diamanty s vysokou čistotou krajšie vyniknú v bielych kovoch, napr. biele zlato alebo platina.
  • Diamanty s nižším stupňom čírosti budú pôsobiť krajšie v ružovom alebo žltom zlate.
  • Ružové, modré a tmavé drahokamy si viac rozumejú s bielymi kovmi.
  • Hnedé a žlté drahé kamene budú harmonizovať s teplými tónmi žltého a ružového zlata.
  • Hoci nerezová oceľ a titán nie sú považované za drahé kovy, ide o praktickú voľbu pre zásnubné prstene. Zaručujú totiž dlhú životnosť.
  • Výber kovu odporúčame prispôsobiť aj budúcemu výberu svadobných obrúčok, aby prstene vedľa seba pôsobili vkusne. Pozor najmä na farebné rozdiely medzi jednotlivými bielymi kovmi a rôznymi druhmi žltého zlata v závislosti od karátov. Zásnubný prsteň z 18-karátového zlata nemusí pôsobiť pekne vedľa 14-karátovej obrúčky. To isté platí napr. o kombinácii bieleho zlata a striebra.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú šperky tejto jesene

Jesenné šperky: Čo nosiť v roku 2024

Zdieľaj LinkedIn Sezóna jeseň/zima 2024 dáva zbohom tichému luxusu, ktorý nahradí výraznými šperkami. V kolekciách jesenných šperkov hrajú hlavnú úlohu perly, výrazné prívesky a komplikované