- Manžetové gombíky sa v pánskom šatníku objavili už v polovici 18. storočia.
- Správne zvolené manžetové gombíky môžete použiť do košele s klasickou aj s francúzskou manžetou.
- Pánske manžetové gombíky využijete na formálne a poloformálne príležitosti.
Hoci sú malé, môžu značne ovplyvniť váš vzhľad. Manžetové gombíky patria k najobľúbenejším pánskym módnym doplnkom. Ako jeden z mála šperkov sú mimoriadne vhodné na vysoko formálne a slávnostné príležitosti, ale svoje miesto si postupne hľadajú aj v ležérnejších outfitoch. Nosia ich najmä muži so zmyslom pre detail a štýl, ktorým poslúžia ako ozdoba i funkčný prvok. Poďme sa s nimi zoznámiť trochu bližšie.
Obsah článku
Kde sa vzali manžetové gombíky?
Na začiatku 16. storočia začali muži nosiť košele s výraznými volánovými manžetami, ktoré si zväzovali ozdobnými stužkami alebo šnúrkami. Hoci tento detail sa uchoval na oblečení až do 19. storočia, v priebehu rokov mu začali konkurovať ozdobné retiazky pripevnené k malým skleneným gombíkom. Sklo postupne ustúpilo honosnejším materiálom ako boli drahokamy či diamanty. Udialo sa tak v polovici 18. storočia a toto obdobie sa súčasne považuje za čas zrodu prvých manžetových gombíkov. Až o niekoľko desaťročí neskôr boli reťaze nahradené stĺpikmi so sklopnou sponou.
Zaujímavosť: Hovorí sa, že moderné manžetové gombíky sa stali v spoločnosti populárne vďaka knihe Alexandra Dumasa, Gróf Monte Cristo. Postava v tejto knihe mala na manžetách košele veľké diamanty, ktoré vyvolali závisť v každom, kto ich videl.
Historické vzostupy a pády manžetových gombíkov
Koncom 18. storočia sa manžetové gombíky tešili v pánskej spoločnosti mimoriadnej popularite. Vďaka lacnejším výrobným metódam sa zvýšila ich dostupnosť a s ňou aj predaj spoločenských košieľ. Pánske manžetové gombíky sa nosili prakticky všade.
Situácia sa zmenila koncom 20. storočia, keď sa začali vo veľkom vyrábať košele s gombíkmi prišitými na manžetách. Popularita manžetových gombíkov sa postupne vytrácala a tento vkusný pánsky doplnok si zachoval svoje stabilné miesto len v kombinácii s luxusnými košeľami.
V súčasnosti sú manžetové gombíky pre pánov opäť v stredobode pozornosti módnych tvorcov. V ponuke je neuveriteľná škála farieb, dizajnov a štýlov. Od elegantných kúskov sa postupne prechádza aj k originálnejším prevedeniam, ktoré si nachádzajú uplatnenie v každodennom živote.
Ako nosiť manžetové gombíky
Manžetové gombíky sú vkusnejšou alternatívou klasických gombíkov prišitých na manžetách košieľ. Ide o samostatné ozdobné predmety, pánsku bižutériu alebo šperky, ktoré nie sú s košeľou nijako napevno spojené. Ich najvýraznejšou časťou je väčšia ozdobná hlavička. Plynule prechádza do stĺpika, ktorý sa prevlieka cez otvory na manžete. Gombík sa proti vypadnutiu zaisťuje sponou, ktorá sa vyklopí kolmo k stĺpiku. Samozrejme, existujú aj iné spôsoby upevňovania. Niektoré gombíky sú pevné a jednoducho sa len vsunú do otvorov na manžete bez zaistenia.
Outfity a príležitosti vhodné pre manžetové gombíky
Pánske manžetové gombíky sa nosia s košeľou s jednoduchými alebo francúzskymi manžetami. Jednoduché manžety sa podobajú manžetám na klasickej košeli, ale na oboch stranách sú otvory určené na prevlečenie gombíka. Francúzske manžety sú širšie a na každej strane majú dva otvory. Prekladajú sa, čím sa otvory zarovnajú jeden na druhý a sú pripravené na vloženie gombíka.
Primárne sú manžetové gombíky určené na formálne a poloformálne príležitosti. Hodia sa k obleku a ku kravate. Stále častejšie sa však stretnete aj s ležérnejšími košeľami, ktorých manžety majú na každej strane otvory pre vloženie gombíkov. To vytvára príležitosti pre nápadnejšie originálne kúsky. V súčasnosti nájdete v ponuke už aj farebné, rôzne tvarované či tematicky prepracované šperky. Budete mať odvahu doplniť nimi váš outfit? Pristanú najmä neformálnym príležitostiam a priateľským stretnutiam.
Typy manžetových gombíkov
- Manžetové gombíky z nehrdzavejúcej ocele: pristanú každej košeli, vhodné aj k ležérnejším outfitom.
- Strieborné manžetové gombíky: sú elegantnejšie, vhodné na formálne príležitosti, nosením sa rýchlejšie opotrebujú.
- Titánové manžetové gombíky: majú krásny lesk a sú veľmi odolné.
- Platinové manžetové gombíky: sú drahšie, ale veľmi elegantné, vhodné aj na výnimočné príležitosti.
- Zlaté manžetové gombíky: pôsobia veľmi luxusne, pristanú najmä slávnostným a vysoko formálnym udalostiam.