- Šperky Cartier sa objavili vo filmoch Debbina 8, Vznešená spoločnosť, Páni majú radšej blondínky či Kráska a zviera.
- Najvyššia aukčná cena za šperk Cartier bola 30 335 698 dolárov. Išlo o prsteň so vsadeným barmským rubínom.
- Značka Cartier sa zameriava nielen na šperky, ale taktiež na náramkové hodinky či parfumy.
Kreativita, sloboda a dokonalosť. Ústredné hodnoty slávneho klenotníckeho domu súčasne charakterizujú aj štýl produktov tejto značky. Okrem luxusných šperkov sa Cartier orientuje hlavne na náramkové hodinky a parfumy. Vyberajú si ich kráľovské rodiny, celebrity a svetoví magnáti. Šperky Cartier a ikonické červené škatuľky dokonca zahviezdili aj na striebornom plátne. Poďme sa bližšie zoznámiť s príbehom značky, ktorá si vyslúžila prívlastok „Kráľ klenotníkov, klenotník kráľov“.
Obsah článku
Príbeh značky Cartier
História klenotníckeho domu Cartier sa začala písať ešte v roku 1847. Vtedy sa 28-ročný Louis Francois Cartier práve vyučil v klenotníckej dielni a bezprostredne na to rozbehol vlastné podnikanie. Prevzal prevádzku po svojom majstrovi Adolphovi Picardovi v Paríži a začal usilovne pracovať na jej rozvoji. Administratívu firmy si vtedy vzal pod patronát jeho syn Alfred. Hoci už Alfredov otec vyrábal kráľovské návrhy pre francúzskych aristokratov, o celosvetové úspechy značky Cartier sa zaslúžili až traja Alfredovi synovia – Louis, Pierre a Jacques.
Alfred prevzal vedenie spoločnosti Cartier v roku 1874. Keďže úspech v domácich vysokých kruhoch už mal vo vrecku, sníval o globálnom impériu. Jeho synovia teda vycestovali do New Yorku, Londýna a Ruska, aby rozvíjali rodinné podnikanie a vytvorili nové obchodné príležitosti. Klenotnícky dom tak začal vyrábať luxusné šperky pre svetových aristokratov. K jeho priaznivcom patril Rockefeller, Ford či kráľ Edward VII.
Slávne Cartier Santos a ďalšie úspechy Louisa Cartiera
Hodinky Santos sú jedným z najväčších svetových úspechov značky. Išlo totiž o prvé pánske náramkové hodinky v histórii. Navrhol ich v roku 1904 Louise Cartier na podnet svojho priateľa, pilota Alberta Santos-Dumonta. Ten sa Cartierovi posťažoval na ťažkopádnosť vtedy používaných vreckových hodiniek počas pilotovania lietadla. Cartier pre neho navrhol praktické ploché náramkové hodinky, dodnes známe ako Santosky.
Louise bol veľmi kreatívny človek a počas jeho pôsobenia v klenotníckom dome uzrelo svetlo trhu niekoľko slávnych produktov. K tým najpopulárnejším patrí ikonická kolekcia hodiniek Tank či dodnes populárne náramky Cartier Love.
Súčasnosť značky Cartier
Rodina Cartier vlastnila značku do roku 1964. V súčasnosti patrí luxusný klenotnícky dom k najväčším predajcom šperkov na svete a má viac než 300 pobočiek v 125 krajinách sveta. Každé dva roky vydáva novú kolekciu, ktorej uvedenie na trh býva veľkou udalosťou. Spomeňme napríklad kolekciu šperkov Klenoty Nílu, ktorej uvádzacia výstava sa konala v New Yorku. Niesla sa v egyptskej tematike a súčasťou výzdoby bola okrem iného skutočná pyramída či živé pávy.
Najslávnejšie šperky Cartier
Meno Cartier je jedným z najzvučnejších vo sfére zlatníctva a klenotníctva. Luxusná svetová značka sa môže pochváliť vysokokvalitnými šperkmi, ktoré nielen atraktívne vyzerajú, ale niektoré dokonca nesú skrytý príbeh.
Krokodílí náhrdelník Marie Félix
Slávny náhrdelník Felix je vyrobený z dvoch krokodílov, z ktorých jeden tvorí 1 023 žltých diamantov a druhý 1 060 smaragdov. Značka Cartier ho vyrobila v roku 1975 na objednávku slávnej mexickej herečky Marie Félix.
Kolekcia Tutti Frutti
Pestrofarebná kolekcia šperkov Tutti Frutti je inšpirovaná Indiou. Práve tu sa Jacquesovi Cartierovi podarilo výhodne nakúpiť rubíny, zafíry a smaragdy s krásnymi kvetinovými motívmi. Dielne v Paríži ich potom asimilovali do nového štýlu šperkov. Ohromujúcim kúskom bol prekrásny hinduistický náhrdelník, ktorý si v roku 1936 objednala dedička spoločnosti Singer, Daisy Fellowes.
Cartier Trinity Ring
Slávny Cartierov prsteň, ktorý tvoria tri prepojené obrúčky, symbolizuje nekonečnosť lásky. Prvýkrát bol vyrobený v roku 1924. Odvtedy ho mala na svojom prste nastoknutý aj princezná Diana či Nicole Kidman.
Brošňa Panter
Jeanne Toussaint, jedna z najznámejších dizajnérok Cartier, bola tiež veľkou milovníčkou mačkovitých šeliem. Počas svojho pôsobenia v klenotníckom dome navrhla mnoho šperkov, ktoré zvečnili mačací motív v kontexte dizajnu Cartier. Jedným z nich bola aj slávna brošňa Panter, ktorú nosila Wallis Simpson, manželka Edwarda VII.
Cartier Red Box
Hoci v tomto prípade nejde o šperk, ikonické červené škatuľky patria k podpisom luxusného klenotníka. Šperky Cartier sú do nich balené už od prvých rokov existencie značky. Možno ste ich zaznamenali aj vo filme Páni majú radšej blondínky. Od roku 2009 sú škatuľky vyrábané z ekologických materiálov bez použitia plastov.
Zaujímavosti o značke Cartier
- Alfred Cartier bol prvým klenotníkom, ktorý použil pri výrobe šperkov platinu. Zakomponoval ju do klenotov Garland Style v roku 1847.
- Anglický kráľ Edward VII nazval Louisa Cartiera Klenotníkom kráľov a kráľom klenotníkov.
- Dizajn ikonického náramku Cartier Love bol inšpirovaný stredovekými pásmi cudnosti.
- Nemocnice v New Yorku majú vo svojej výbave skrutkovače Love, ktorými v prípade núdze dokážu odstrániť šperky Cartier, resp. slávny náramok Cartier, zo zápästí pacientov.