Ako vybrať správnu dĺžku retiazky a náhrdelníka

Dámsky náramok
Zdieľaj
LinkedIn

Štýl šperku, farba a druh kovu, tvar prívesku, cena. Dĺžka retiazky je jedným z mnohých dôležitých parametrov, ktoré stoja za zváženie pri výbere náhrdelníka. Jej správna voľba sa významne podpisuje nielen pod kombinovateľnosť šperku s oblečením, ale aj pod celkový vizuálny efekt náhrdelníka na vašom dekolte. V nasledujúcom článku vás preto prevedieme výberom dĺžky retiazky tak, aby ste si dokázali zvoliť kúsok zodpovedajúci vašim potrebám a predstavám.

Obsah článku

Štandardné dĺžky retiazok pre ženy

Retiazky a náhrdelníky sa predávajú v niekoľkých štandardných dĺžkach. Predtým, ako zájdete do klenotníctva alebo nahliadnete do e-shopu, je užitočné vedieť, do ktorej oblasti siahajú jednotlivé dĺžky retiazok u žien:

 • retiazka s dĺžkou 35 cm: nosí sa ako choker náhrdelník, tesne obopína krk
 • retiazka s dĺžkou 40 cm: obopína krk ako okrúhly golier tesne nad kľúčnou kosťou
 • retiazka s dĺžkou 42 cm: obopína krk na hornej hranici kľúčnej kosti
 • retiazka s dĺžkou 45 cm: končí na úrovni kľúčnej kosti
 • retiazka s dĺžkou 50 cm: padá pod kľúčnu kosť
 • retiazka s dĺžkou 55 cm: končí tesne nad prsiami
 • retiazka s dĺžkou 60 a viac cm: nosí sa ako dlhý náhrdelník končiaci na úrovni pŕs alebo nižšie

V ponuke najčastejšie nájdete dámske retiazky a náhrdelníky s dĺžkou 42 – 55 cm. Pripomíname, že vyššie uvádzané údaje sa vzťahujú na ženy s priemernou postavou. Dámy s väčším obvodom krku by preto mali uprednostniť dlhšie modely.

Štandardné dĺžky retiazok pre mužov

Výber pánskej retiazky je o niečo jednoduchší, keďže v tomto segmente sa nenachádzajú dlhé náhrdelníky ani tesné chokery.

 • retiazka s dĺžkou 45 cm: sedí tesne pri krku, je vhodná skôr pre štíhlejších mužov
 • retiazka s dĺžkou 50 cm: dosahuje kľúčnu kosť (najbežnejší rozmer pre priemernú mužskú postavu)
 • retiazka s dĺžkou 55 cm: padá pod kľúčnu kosť
 • retiazka s dĺžkou 60 cm: dosahuje nad hrudnú kosť

Ako si vybrať najvhodnejšiu dĺžku retiazky

Retiazky a náhrdelníky je samozrejme dôležité vyberať vzhľadom na svoje telesné proporcie a danosti. Len tak môžete dosiahnuť želaný kúzelný efekt šperku na vašom dekolte. Čo všetko je potrebné zvážiť?

Dĺžka retiazky podľa obvodu krku

V zásade sa jedná o najdôležitejší parameter zasahujúci do výberu vhodnej retiazky. Odporúčame vám odmerať si obvod krku krajčírskym metrom. Merajte v jednej rovine tesne popri koži bez nadmerného uťahovania. Ak pridáte k nameranému obvodu 5 cm, získate ideálny rozmer pre choker náhrdelník. Ak si chcete kúpiť retiazku alebo náhrdelník s príveskom, mali by ste k obvodu vášho krku pripočítať približne 10 cm. Retiazka vám tak bude elegantne končiť na úrovni kľúčnej kosti.

Dĺžka retiazky podľa výšky postavy

Od vašej výšky závisí, nakoľko vám bude zvolená dĺžka retiazky lichotiť. Nižšie útlejšie ženy by mali vo všeobecnosti voliť kratšie retiazky a náhrdelníky, siahajúce približne na úroveň kľúčnej kosti. Ak máte do165 cm, uprednostnite retiazky do dĺžky maximálne 50 cm. Dámy s priemernou výškou, teda od 165 do 170 cm, si môžu dovoliť akúkoľvek dĺžku retiazky a vždy budú vyzerať perfektne. Rovnako vyššie ženy, nad 170 cm, majú vo výbere náhrdelníkov voľnú ruku, ale špecificky dlhé náhrdelníky budú na nich vyzerať oveľa lepšie ako na nižších dámach.

Dĺžka retiazky podľa typu postavy

Platí všeobecné pravidlo: kam umiestnite šperk, tam zameriate pozornosť okolia. V prípade náhrdelníkov bude týmto ohniskom miesto, kde sa končí retiazka a začína prívesok. Pamätajte na to pri výbere správnej dĺžky retiazky, aby ste upriamili všetky pohľady na svoje prednosti.

Zatiaľ čo dámy s menšími prsiami môžu uprednostniť dlhšie a tenké retiazky alebo efektne navrstvené náhrdelníky rôznych dĺžok, mohutnejšie ženy s výrazným poprsím by sa mali dlhým náhrdelníkom skôr vyhýbať. Nesadnú im a zapôsobia chaotickým dojmom. Pozornosť na svoje prednosti v oblasti poprsia upriete retiazkou končiacou pod kľúčnou kosťou alebo tesne nad prsiami.

Dĺžka retiazky podľa typu tváre

Hoci vhodne zvolené náušnice sú vzhľadom na proporcie vašej tváre dôležitejšie aj správna dĺžka retiazky môže opticky veľmi efektne zapôsobiť. Pri výbere sa držte nasledujúceho kľúča:

 • okrúhla tvár: vyhnite sa veľmi krátkym retiazkam a chokerom
 • oválna tvár: pri výbere dĺžky retiazky máte voľnú ruku
 • podlhovastá tvár: uprednostnite kratšie modely retiazok a náhrdelníkov
 • srdcová tvár: pristanú vám chokery a krátke náhrdelníky

Tip na záver: Ak si nie ste istý výberom dĺžky retiazky, zvoľte prispôsobiteľný model, ktorý ponúka vôľu v oblasti zapínania. Konečnú dĺžku si tak o pár cm efektne prispôsobíte svojim potrebám.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Scroll to Top