Šperky podľa mesiaca narodenia: Ktoré drahokamy s vami harmonizujú?

Zistite, ktoré šperky harmonizujú s vašim znamením
Zdieľaj
LinkedIn

Popularita drahých kameňov siaha až do staroveku a vlastnosti, ktoré sú im prisudzované majú tradičný historický význam. Za svoje miesto v šperkárstve však drahokamy vďačia najmä výnimočným estetickým vlastnostiam. Ich krása spočíva vo farbe, lesku, čistote a stálosti. Drahý kameň sa tak stáva jedinečným prienikom magickej sily prírody a estetickej dokonalosti. Originálny spôsob takéhoto prepojenia predstavujú takzvané drahokamy narodenia. Máte už šperk s drahokamom, ktorý prislúcha k vášmu mesiacu?

Obsah článku

Tradičné vs. moderné drahokamy narodenia

Pôvodný zoznam drahokamov narodenia má svoje korene v Poľsku a jeho vznik sa datuje do obdobia 16. storočia. Následne v roku 1912 vydala Americká asociácia klenotníkov takzvaný zoznam moderných drahokamov, ktorý sa od toho tradičného mierne líši. Predpokladá sa, že klenotníci tak urobili preto, aby si uľahčili vytváranie šperkov podľa moderného vkusu.

Historický význam drahokamu narodenia

Už staré civilizácie verili, že drahokamy majú jedinečnú moc a prinášajú svojim nositeľom mimoriadnu hodnotu. Najčastejšie sa im pripisovala ochrana zdravia, majetku, bohatstva, prínos šťastia či celkovej prosperity. Tradične sa každý mesiac v roku spájal s jedným drahým kameňom. Pôvodne sa im hovorilo „mesačné kamene“ a ľudia ich nosili ako talizmany v konkrétnom mesiaci. Verili, že tým zvyšujú ich magickú silu. Neskôr sa z mesačných kameňov vyvinuli súčasné drahokamy narodenia, ktorým sa pripisuje vyššia sila, ak ich nosí osoba spätá s rovnakým mesiacom.

Šperky s drahokamami podľa mesiaca narodenia: Nájdite si svoj drahokam

Nezáleží na tom, či veríte ich magickej prírodnej sile alebo predstavujú pre vás jedinečnú estetickú príťažlivosť, šperky s drahými kameňmi podľa mesiaca narodenia môžu mať mimoriadnu osobnú hodnotu. Bývajú preto veľmi obľúbené ako darčeky pri príležitosti narodenín, významných životných jubileí a úspechov, ale aj pri krste a narodení dieťaťa.

Január: Šperk s granátom

Hoci tradične sa granát spája s červenou farbou, v šperkárstve sa používajú aj fialové, oranžové, zelené a žlté granáty. Granát je ochranný kameň a zvykne sa symbolizovať aj s lásku a vitalitu. Veľmi príťažlivo pôsobí vsadený do prívesku na zlatom náhrdelníku alebo do jemných zlatých náušníc.

Február: Šperk s ametystom

Typickou farbou ametystu je fialová, ale jednotlivé odtiene prechádzajú od svetlofialovej až po fialovočervenú. Pôvodne sa ametyst spájal s kráľovskou hodnosťou. Dnes sa mu pripisuje aj duchovná a liečivá sila. Jemne a veľmi súčasne pôsobí ametyst vsadený do šperkov z bieleho zlata alebo do strieborných príveskov.

Marec: Šperk s akvamarínom

Akvamarín nesie pomenovanie aj farbu morskej vody. Vo svojich odtieňoch prechádza od svetlo modrej až po modrozelenú. Je to ochranný kameň, ktorý sa súčasne spája s manželským šťastím a s vyšším intelektom. Keďže je vždy svetlý, pôsobí veľmi sviežo a ľahko, pristane najmä strieborným šperkom a šperkom z bieleho zlata.

Apríl: Šperk s diamantom

Drahokam drahokamov, celosvetovo cenený pre svoju krásu a čistotu. Diamanty sú väčšinou bezfarebné, ale existujú aj modré, červené či teplé žlté diamanty. Symbolizujú silu a nekonečnú lásku, čo je tiež dôvod, prečo sú neoddeliteľnou súčasťou snubných prsteňov. Vďaka svojej čistote si výborne rozumejú s drahými kovmi studených aj teplých farieb. Popri diamantových prsteňoch sa snáď najväčšej priazni tešia dámske náhrdelníky s diamantovými príveskami.

Máj: Šperk so smaragdom

Kameň narodenia májových detí je známy svojou nádhernou zelenou farbou a radí sa k najvyhľadávanejším drahokamom. Symbolizuje inteligenciu, podporuje efektívne myslenie a pripisujú sa mu tiež liečivé účinky. Krásne harmonizuje najmä so zlatými šperkmi. Mimoriadne populárne sú smaragdové náušnice, ktoré dokážu tvár svojej nositeľky neobyčajne rozžiariť.

Jún: Perlový šperk

Hoci tradičné biele perly pôsobia čisto, elegantne až luxusne, v súčasnosti už nie sú jedinou voľbou. Stále obľúbenejšie sa stávajú ich farebné varianty, prechádzajúce od odtieňov čiernej a sivej až k pastelovým farbám. Svojou jemnosťou symbolizujú perly nevinnosť, čistotu a múdrosť. Biele perly dokážu dokonale harmonizovať s každým kovom. Obzvlášť nádherne pôsobia vsadené do nežných náhrdelníkov a náušníc.

Júl: Šperk s rubínom

Rubín radíme medzi najobľúbenejšie tradičné drahokamy, spomedzi ktorých vyniká svojou oslňujúcou červenou farbou. Symbolizuje fyzickú silu, výdrž a súčasne rozvahu. Svojimi teplými odleskami krásne harmonizuje so šperkmi zo žltého a ružového zlata. Najčastejšie ho môžete nájsť vsadený v príveskoch, ale veľmi jedinečne pôsobia aj rubínové prstene.

August: Šperk s olivínom

Moderný drahokam s jedinečnou zelenou až žltozelenou farbou patrí narodeným v auguste. Je to ochranný kameň, o ktorom sa verilo, že chráni svojho nositeľa najmä pred nebezpečnými nástrahami noci. V porovnaní so zeleným smaragdom pôsobí olivín ľahšie a jemnejšie, pristane strieborným šperkom a kúskom z bieleho zlata.

September: Šperk so zafírom

Hoci zafíry sa objavujú v rôznych farebných variáciách, narodeným v septembri patrí práve tradičný modrý zafír. Je to ochranný drahokam, ktorému sa tiež pripisujú silné liečivé a duchovné vlastnosti. Vďaka svojej farbe zapôsobí najmä vsadený do strieborných príveskov a šperkov z bieleho zlata.

Október: Šperk s opálom

Opály sú veľmi jemné drahokamy narodenia, z ktorých každý je jedinečný. Vynikajú zmesou farebných zábleskov, ktorá sa mení od kameňa ku kameňu aj podľa svetelných podmienok. Symbolizujú svetlo, mágiu a šťastie a sú im tiež pripisované liečivé účinky pôsobiace najmä na oči a zrak. Opály sú veľmi univerzálne. Zatiaľ čo v šperkoch zo žltého zlata môžu pôsobiť tak trochu retro, vsadené do bielych kovov môžu budiť dojem ľahkosti a modernosti.

November: Šperk s citrínom

Ako už jeho názov napovedá, citrín vyniká krásnou žiarivo žltou až oranžovou farbou. Tento pozitívny kameň je symbolom šťastia, pôsobí proti stresu a sú mu pripisované aj liečivé vlastnosti najmä vo vzťahu k žalúdku a zdravému spánku. Krásne a vznešene pôsobí citrín vsadený do žltého zlata, ale svojou svetlou farbou krásne a ľahko harmonizuje aj s bielymi kovmi. Veľmi obľúbené sú prívesky s citrínom.

December: Šperk s modrým topásom

Ľudia narodení na konci roka majú vo svojom osude vpísaný krásny modrý drahokam, ktorého odtiene prechádzajú od svetlomodrej, cez oceľovomodrú až k modrozelenej. Modrý drahokam symbolizuje bohatstvo a býva mu pripisovaná mystická schopnosť priťahovať zlato. Nádherne pôsobí vsadený do náhrdelníkov z bieleho zlata, ideálne v kombinácii s topásovými náušnicami.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Scroll to Top