Alergia na šperky: Ako sa prejavuje a ako jej predchádzať?

Trápi vás alergia na šperky?
Zdieľaj
LinkedIn

Namiesto želaného skrášlenia nepríjemná dermatitída alebo ekzém? Alergia na šperky nie je ničím neobvyklým. Ak vám váš obľúbený šperk spôsobuje nepohodlie sprevádzané svrbením a začervenaním v mieste kontaktu s kožou, pravdepodobne ňou trpíte aj vy. Nemusí to však nutne znamenať, že by ste sa mali s nosením týchto doplnkov rozlúčiť. Poradíme vám, ako rozpoznať alergickú reakciu, ktoré kovy ju môžu spôsobiť a ako takýmto nepríjemnostiam predchádzať.

Obsah článku

Alergia na šperky: Najčastejšie príznaky

Alergická reakcia sa zvyčajne prejaví na koži v mieste kontaktu so šperkom. Najčastejšie sa jedná o ušné lalôčiky, prsty alebo oblasť krku. Bežné príznaky alergie na šperky sú nasledovné:

  • kožná vyrážka / ekzém
  • svrbenie
  • hrbolčeky na koži
  • začervenanie
  • suché fľaky na koži
  • zvýšená teplota podráždeného miesta
  • pľuzgiere naplnené tekutinou
Svrbenie na postihnutom mieste je častým príznakom alergie na šperky

Ktoré kovy spôsobujú alergiu na šperky?

Nepríjemná kožná reakcia sa často prejavuje ako alergia na bižutériu. Alergiu vám však môže spôsobiť aj váš obľúbený zlatý či strieborný šperk. V drvivej väčšine prípadov za ňou nestojí samotný  drahý kov, ale prímesi, ktoré sú do šperkov pridávané pre ich spevnenie, dosiahnutie želanej rýdzosti alebo farby. Najčastejšie sa jedná o nikel, ktorý sa používa najmä v strieborných šperkoch, ale leguje sa ním aj biele zlato. Alergickú reakciu vám však môže spôsobiť aj prímes kobaltu či chrómu. Ak obľubujete šperky z ružového zlata, mali by ste vedieť, že ich krásna farba sa dosahuje legovaním meďou, ktorá tiež môže spôsobiť podráždenie.

Ako alergickým reakciám predchádzať?

Alergia na kov väčšinou pretrváva počas celého života, hoci v niektorých obdobiach môžu byť jej prejavy intenzívnejšie. No inokedy ich takmer nepocítite. V každom prípade je najdôležitejšie zistiť, aký kov vám spôsobuje alergickú reakciu. Pomôže vám s tým imunoalergológ, ktorý urobí potrebné testy a tiež vás poučí o tom, ako sa v bežnom živote alergénu vyhýbať. Najčastejšie sa potvrdí alergia na nikel, ktorou trpí 12 až 15 % žien.

Ani potvrdená alergia na niektorý zo spomínaných kovov však nemusí znamenať, že by ste sa mali nosenia šperkov definitívne vzdať. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako predchádzať nepríjemným alergickým reakciám.

Vyberajte si kvalitné šperky

Pri kúpe šperkov si vždy overte ich zloženie. Spoľahlivý predajca by vám mal vedieť povedať, aké kovové prímesi ponúkaný šperk alebo kovová bižutéria obsahuje. Vyhnete sa tak neskorším nepríjemnostiam.

Existuje mnoho krásnych kovov, u ktorých je veľmi malá pravdepodobnosť, že by vám pri nosení spôsobili ťažkosti. Obľúbené je napríklad biele zlato legované striebrom alebo klasické žlté zlato, ktoré by však malo mať aspoň 14, najlepšie 18 karátov. Mimoriadnej priazni sa tešia šperky z chirurgickej ocele. Absolútnou istotou je tiež platina, ktorá je obľúbená napríklad pri detských náušniciach. Ak trpíte alergiou na nikel, dobrou voľbou môže byť pre vás aj sterlingové striebro s puncovou značkou 925. Zvyčajne však obsahuje prímes medi, preto by sa mu mali vyhýbať ľudia s alergiou na tento kov.

Nechajte si vaše šperky pokovovať

Ak už máte vo vašej šperkovnici doplnok, ktorý vám spôsobuje ťažkosti, nemusíte sa s ním nutne rozlúčiť. Možným riešením je takzvané pokovovanie. Najmä ak sa jedná o snubný prsteň, obrúčku alebo iný vzácny šperk, rozhodne skúste osloviť dobrého klenotníka. Ten posúdi, či je váš šperk možné potiahnuť vrstvou hypoalergénneho kovu – najčastejšie sa využíva ródium. Tenká vrstva kovu sa však nosením postupne opotrebuje a tak bude tento proces v budúcnosti pravdepodobne potrebné zopakovať.

Ochranné opatrenia

Najistejším spôsobom, ako sa vyvarovať alergii na šperky, je úplne sa vyhýbať šperkom, ktoré obsahujú kov spôsobujúci ťažkosti. V prípade, ak je vaša reakcia len veľmi mierna, možno vám pomôžu aj niektoré z nasledujúcich tipov:

  • zadovážte si špeciálne plastové kryty na náušnicové puzety
  • pokožku, ktorá prichádza do kontaktu so šperkom, prepudrujte
  • šperky noste len na nevyhnutne dlhý čas
  • vyhnite sa noseniu šperkov pri fyzicky namáhavých aktivitách, vlhkosť zvyšuje podráždenie

Ako si poradiť s alergickou reakciou

Ak sa vám napriek všetkým opatreniam nepodarí nepríjemnému podráždeniu vyhnúť a alergia na šperky sa na vašej koži lokálne prejaví, postupujte nasledovne:

  • okamžite odstráňte šperk, ktorý vám spôsobil podráždenie
  • použite studený obklad – chlad zmierni svrbenie a zníži opuch
  • na podráždenú pokožku aplikujte upokojujúci krém alebo mlieko
  • postihnuté miesto pravidelne hydratujte, aby ste napomohli regenerácii po alergii na šperky

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top