Tajomstvá kryštálov: Prekvapivé fakty o značke Swarovski

Fakty o značke Swarovski
Zdieľaj
LinkedIn

Od parížskych módnych scén až po americké jazzové domy, šaty a šperky posiate kryštálmi Swarovski odrážajú popularitu rakúskej rodinnej značky. Víziou Daniela Swarovskeho bolo vytvoriť „diamant pre každého“. To sa mu aj podarilo a drahý vzhľad vybrúsených sklenených kryštálov si získal množstvo priaznivcov. Útržky takmer 130-ročného príbehu Swarovski dnes fascinujú a prekvapujú svet. Niektoré z nich sme sa rozhodli s vami zdieľať v nasledujúcom článku.

Obsah článku

Swarovski chcel byť huslistom, ale chýbal mu talent a trpezlivosť

Zakladateľ značky Swarovski je český umelecký sklár Daniel Swarovski. Hoci vyrastal obklopený bohatou tradíciou brúsenia skla, túžil sa stať hudobníkom. Husle mu však neboli súdené a pre nedostatok talentu a trpezlivosti ich napokon zavesil na klinec. Vyštudoval umelecké sklárstvo. Vlastný stroj na brúsenie skla si dal patentovať v roku 1892. Energiu na jeho pohon čerpal z alpskej rieky Inn.

Labuti predchádzal plesnivec

Značka Swarovski uzrela svetlo trhu v roku 1895. Štyri roky nato k názvu pribudlo prvé logo. Nebola to však vznešená labuť, ktorá prezentuje šperky Swarovski dnes. V logu sa objavil kvet plesnivca ako symbol Rakúska, alpinizmu a čistoty. Vintage kryštál s týmto logom je dodnes veľmi cenný.

Swarovski vyrába ďalekohľady

Swarovski to nie sú len nablýskané šperky, honosné lustre a exkluzívna móda. Značka už v prvej polovici 20. storočia založila dcérsku firmu Swarovski Optik. Spoločnosť vyrába ďalekohľady, puškohľady a teleskopy. Jej optické prístroje sú mimoriadne obľúbené kvôli vysokej kvalite a presnosti.

Zaujímavé fakty o značke Swarovski

Kryštály Swarovski hviezdia aj v Hollywoode

Kryštály Swarovski si zahrali na zlatom plátne po boku alebo lepšie povedané na tele známych herečiek. Marilyn Monroe nosila náušnice Swarovski v komédii Páni majú radšej blondínky. Sarah Jessica Parker mala na sebe trblietavé šaty s kryštálmi Swarovski vo filme Sex v meste a Audrey Hepburn nosila kryštály Swarovski v malej čelenke vo filme Raňajky u Tiffanyho.

Merilyn Monroe spievala pre prezidenta Kennedyho v šatách z kryštálov Swarovski

Keď Merilyn v roku 1962 zaspievala v Madison Square Garden kontroverznú skladbu Happy Birthday Mr. Presidnet mala na sebe vyzývavé priesvitné šaty s viac ako 2 500 kryštálmi z dielne Swarovski. Práve tento okamih spustil vlnu pochybností o vzťahu medzi Merilyn Monroe a prezidentom Kennedym a špekulácie o ich pomere.

Vianočný stromček Rockefeller centra zdobia každoročne kryštály Swarovski

Na vrchole vianočného stromčeka pri Rockefeller centre sa každoročne ligoce nádherná hviezda. Už roky ju pre túto príležitosť navrhuje a vyrába spoločnosť Swarovski. Posledná kryštálová hviezda vážila približne 250 kg, zdobilo ju 25 000 kryštálov a merala takmer 3 m.

Kryštály Swarovski zdobia aj veľkú mešitu šejka Zayeda

Tretia najväčšia mešita na svete dominuje centru Abú Dhabí. Interiér fascinujúcej stavby zdobí sedem monumentálnych lustrov rôznych veľkostí vyrobených z kryštálov Swarovski. Celkovo obsahujú tieto skvosty milióny dokonale vybrúsených kúskov skla. Najväčší z nich je dokonca považovaný za najväčší luster na svete.

Tajomstvo kryštálov Swarovski

Hoci sú kryštály Swarovski na trhu už desiatky rokov, ich zloženie je aj v súčasnosti veľkým tajomstvom. Sklenené kryštály sa vyrábajú z piesku, kremeňa a iných minerálov. Nikto však nevie, aké je presné zloženie dokonale vybrúseného ligotavého skla. Spoločnosť Swarovski Crystal je aj naďalej v rukách potomkov Daniela Swarovskeho a rodina si svoje dedičstvo dôsledne chráni.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú najobľúbenejšie typy dámskych náramkov

6 typov náramkov, ktoré ženy milujú

Dámske náramky patria k najobľúbenejším šperkom a vyhľadávaným módnym doplnkom. Ak hľadáte doplnok do práce alebo na voľný čas, vyberte si retiazkový, charm alebo korálkový

Scroll to Top