Karneol – kameň s početnými účinkami a veľkým významom

Karneol je kvôli svojej farbe často využívaný aj v šperkárstve
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Na svete je známych mnoho kameňov, ktorých účinky môžu dosahovať takpovediac nevídaných rozmerov. Samozrejme, na to, aby ste z nich dokázali vyťažiť čo najviac, musíte skutočne veriť ich významu. Keď ich s vierou a presvedčením budete nosiť so sebou každý deň, napríklad v podobe náramkov či príveskov, ich sila na seba nenechá dlho čakať. Jedným z takých polodrahokamov je aj karneol.

Čo je to karneol?

Karneol je kameňom, ktorého charakterizuje jeho sýta oranžová, ba až červená, farba. Vďačí za nej obsahu železa vo svojom zložení. Pomenovanie dostal z latinského caro, čo v preklade znamená mäso. Zaujímavosťou je, že ľuďom bol známy už v časoch starovekého Egypta, kedy sa označoval aj ako kameň zmŕtvychvstania. V súčasnosti sa však skôr stretáva s označeniami ako kameň prírodného okamihu či kameň sexuality. Jeho význam je však podstatne širší.

Karneol je známy svojou farbou a účinkami

Karneol a jeho význam

Karneol sa označuje aj ako kameň prírodného okamihu. Vyslúžil si to najmä vďaka tomu, že svojim majiteľom a nositeľom pomáha lepšie sa sústrediť na daný moment. Preto sa hovorí, že karneol vo vašej prítomnosti vás môže naučiť, ako správne a plnohodnotne žiť – ako si užívať každý jeden moment.

Čo sa týka významu karneolu, veľmi úzko sa spája aj so sexualitou. Má totižto zvyšovať plodnosť a tiež pomáhať ženám nielen počas tehotenstva, ale takisto pri ženských problémoch. Okrem toho sa karneol považuje aj za kameň, ktorý dokáže chrániť pred urieknutím. Koniec koncov, pramení to už z jeho červenkastého sfarbenia, akým sa vyznačuje napríklad aj drahokam plný lásky – rubín.

Aké účinky má karneol?

Čo sa týka konkrétnych účinkov karneolu, tie sú úzko späté s jeho významom, ktorý sme spomínali už o čosi vyššie. Pre lepšiu prehľadnosť ich uvádzame spolu s ďalšími účinkami v nasledujúcich odrážkach:

  • môže posilňovať sebavedomie
  • dokáže motivovať a prinášať pozitívny pohľad na svet
  • zlepšuje vnímavosť a koncentráciu
  • vie byť nápomocným pri rôznych sexuálnych problémoch
  • priaznivo vplýva na činnosť krvného systému
  • môže pomáhať pri tráviacich ťažkostiach a problémoch
  • pozitívne ovplyvňuje hojenie kostí aj šliach

Karneol v šperkoch

Tak ako pre svoj význam, tak aj pre svoje blahodarné účinky sa karneol s obľubou používa aj na výrobu šperkov. Samozrejme, do značnej miery za to môže aj jeho atraktívne sfarbenie. Vzhľadom na spomínané skutočnosti ho môžete najčastejšie nájsť na rôznych náramkoch, príveskoch či náušniciach.

Ak budete nosiť karneol v podobe šperku všade so sebou, spojíte príjemné s užitočným. Hovorí sa totižto, že najsilnejšie účinky má karneol práve vtedy, keď mu doprajete priamy kontakt s vašim telom. Náramky aj prívesky z karneolu sa preto javia ako najefektívnejšie.

Karneol ako náramok

Karneol ako náramok sa odporúča nosiť na ruke prijímajúcej energiu. To znamená, že zatiaľ čo praváci by ho mali nosiť na ľavej ruke, tak ľaváci zase na pravej. Keďže náramok bude po väčšinu noseného času v priamom kontakte s vašou pokožkou, budete môcť vstrebávať jeho pozitívne účinky.

Karneol ako prívesok

Podobne efektívnym sa z hľadiska prijímania priaznivej energie karneolu zdá byť jeho nosenie v podobe prívesku. Rovnako ako v prípade náramku, aj karneol zakomponovaný v prívesku bude počas nosenia v neustálom kontakte s telom. Navyše, ešte k tomu bude aj blízko pri srdci.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore