Ametyst – fialový kameň, ktorý má hlboký význam

Spoznajte ametyst - vzácny drahokam s nezameniteľnou farbou
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Ametyst je cenný kameň, ktorý má z hľadiska svojich psychologických účinkov mimoriadne hlboký význam. Vyznačuje sa prekrásnymi fialovými odtieňmi, ktoré z neho robia drahokam vhodný na šperky a módne doplnky. Keďže patrí do mineralogickej skupiny kremeňa, charakterizuje ho pomerne slušná tvrdosť. Podľa Mohsovej stupnice sa mu pripisuje tvrdosť 7.

Kameň ametyst

Z historického hľadiska koluje o ametyste mnoho legiend. Dá sa povedať, že väčšina z nich (keď nie všetky) má jedného spoločného menovateľa – víno. Koniec koncov, samotný názov ametyst pochádza z gréckeho slova „amethystos“. Tento výraz môžeme preložiť napríklad ako „neopitý“, resp. „triezvy“. V minulosti sa totižto verilo, že ametyst posilňuje triezvosť mysle. Dokonca, vyrábali sa z neho aj poháre na víno. A aby toho nebolo málo, zvykol sa používať aj pri liečení otravy alkoholom.

Fialová farba ametystu

Fialové odtiene

Ametyst je verejnosťou vnímaný najmä ako fialový kameň. Za jeho fialové odtiene sú zodpovedné stopy hliníka a železa v jeho zložení. Zaujímavosťou je, že jeho farba má vplyv aj na jeho cenu. Spravidla najcennejšími sú ametysty sýto fialovej farby – bez inklúzií.

Iné odtiene

Za najbližšieho príbuzného ametystu sa považuje ametrín. Ide o kameň, pre ktorý sú príznačné odtiene fialovej a žltej farby. Okrem toho, existujú aj ametysty s farbou smaragdu, teda zelené. Tie však vznikajú pričinením ľudského faktora – konkrétne tepelným opracovaním. Ich cena je prirodzene nižšia ako pri sýto fialových odrodách.

Mimochodom, tepelným spracovaním sa dajú upraviť aj vyššie zmieňované ametríny. Ich odtiene fialovej a žltej sa pôsobením tepla zmenia na zlatisté tóny. Takto upraveným kameňom sa hovorí zlatisté citríny.

Vedeli ste, že ametyst nemá rád priame slnečné žiarenie? Jeho pôsobením vybledne a stratí účinky, ktoré sa mu pripisujú. Aby ich získal späť, mal by sa „dobíjať“ pod prúdom tečúcej vody.

Ametyst má viacero zaujímavých účinkov

Ametyst – jeho význam a účinky

Ako sme spomínali už v predošlých riadkoch, ametyst má skutočne hlboký význam. K jeho najvýznamnejším a zároveň najznámejším účinkom patria ochranné funkcie mnohých slova zmyslov. Nenarážame len na vyššie zmieňovanú ochranu pred alkoholom, ale napríklad aj pred urieknutím.

Okrem toho sa hovorí, že ametyst odbúrava stres a zlú energiu. Taktiež by mal posilňovať pokoj, mier, trpezlivosť aj rovnováhu. A podobne ako rubín, aj ametyst má čo dočinenia s láskou. Hovorí sa, že na ňu premieňa utrpenie.

Zaujímavosť: Najznámejším ametystom je kameň, ktorý má dĺžku až 3 m. S jeho šírkou 1,8 m, výškou 2,2 m a celkovou váhou 13 ton ide o vôbec najväčší ametyst, aký bol kedy objavený. K videniu je v múzeu v Číne.

Ametyst ako súčasť šperkov

Pre svoje krásne odtiene, odolnosť, možnosti výbrusov a tiež význam je ametyst aj obľúbenou súčasťou šperkov. Za zmienku stoja napríklad náušnice, náramky, náhrdelníky či prívesky z ametystu.

Ako nosiť šperky z ametystu?

  • Ametyst sa odporúča nosiť blízko pri srdci, čo je prípad náhrdelníkov.
  • Aby ste vyťažili čo najviac z jeho účinkov, mali by ste ho nosiť na nedominantnej ruke.
  • Keď ho budete nosiť na dominantnej ruke, dokážete preniesť jeho účinky na niekoho druhého.
  • Na účinky ametystu má vplyv aj nasmerovanie jeho hrotu – keď ho nasmerujete k sebe, môžete ťažiť z jeho sily.
  • Keď kameň ametyst, resp. jeho hrot, nasmerujete od seba, stratí svoj význam.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore