- Rubín sa označuje aj ako kráľ všetkých drahokamov.
- O jeho vzácnosti a cene rozhoduje jeho farba a čistota.
- Tento drahokam má viacero liečivých účinkov na ľudské telo.
Obsah článku
Na svete existuje mnoho drahokamov, no len máloktorý z nich sa dokáže svojou vzácnosťou vyrovnať rubínu. Koniec koncov, vedeli ste, že rubín môže byť za určitých okolností drahší ako diamant rovnakej veľkosti? Každopádne, spolu so zafírmi, smaragdami a diamantmi sa radí medzi najcennejšie kamene. Nie nadarmo sa mu hovorí aj kráľ všetkých drahokamov.
Tvrdší ako oceľ
Rubín patrí vo všeobecnosti medzi najtvrdšie drahokamy. Keďže je tvrdší ako oceľ, jeho syntetické formy sa s obľubou používajú aj v priemyselnej výrobe. Čo sa však týka jeho prirodzeného pôvodu, ten sa spája s Cejlónom. Jedna z legiend ale hovorí, že rubín vznikol z krvi orlice Lal z Barmy, ktorej sa báli všetky zvieratá. Až na sklonku jej života sa k nej odvážil priblížiť výr, ktorý ju dlho pozoroval. Chcel sa s ňou podeliť o jedlo, no ona odmietla. Vraj nastal jej čas. Ešte raz ale vyletela ponad hory. Postupne však začala klesať, až z jej krvi na skalách vznikli krásne sýtočervené rubíny.
Zapamätajte si: Rubín je druh korundu. Červenej farbe vďačí za chróm, ktorý je v ňom obsiahnutý.
Rubín a jeho liečivé účinky
Okrem označenia „kráľ všetkým drahokamov“ sa rubín často stretáva aj s pomenovaniami ako drahokam lásky, vášne či emócií. Vyplýva to aj z jeho červenej farby, ktorá dokáže spomínanú vášeň prirodzene vzbudzovať. Okrem toho ale dokáže rubín aj pozitívne vplývať na telo človeka. Za zmienku stoja niektoré z jeho liečivých účinkov, ako napríklad:
- dopĺňanie životnej energie
- vedenie k pozitívnemu mysleniu
- prispievanie k lepšej rovnováhe
- vzbudzovanie lásky a vášne
- podporovanie správnej funkcie srdca a obehového systému
- zlepšovanie zraku
- zmierňovanie menštruačných bolestí
Rubín a jeho vzácnosť
Vzácnosť rubína pramení najmä z jeho farby a čistoty. Ako sme zmieňovali už v samom úvode tohto článku, za určitých okolností môže by rubín dokonca drahší ako diamant v podobnej váhovej kategórii.
Farba
Keď ide o farbu, rubín môže mať rôzne odtiene. Síce sa najčastejšie spája so sýtočervenou farbou, no žiadnym prekvapením nie sú ani odtiene ružovej, oranžovej, hnedej či fialovej. Mimochodom, čo sa týka ružových sfarbení, názory odborníkov sa často rozchádzajú. Zatiaľ čo jedna skupinka hovorí o rubíne ružovej farby, tak tá druhá ho označuje za úplne iný druh korundu – ružový zafír. Každopádne, najcennejšími rubínmi sú tie sýtočervené, ktorých farbe sa hovorí aj „holubia krv“.
Čistota
Pre rubíny sú charakteristické takzvané ihličky – malé inklúzie, resp. kazy, ktoré prirodzene znižujú kvalitu, čistotu a celkovú vzácnosť kameňa. Pokiaľ však dokážu vytvoriť zaujímavé a jedinečné obrazce, môže cena rubína paradoxne narásť.
Rubín a šperky
Tak ako samotný rubín, aj rubínové šperky patria medzi náramne cenené kúsky. Aj preto sú súčasťou mnohých kráľovských rodín, resp. korunovačných klenotov. Mimoriadne žiadané a cenené sú však aj v bežnom živote. Dámy, ktoré nosia šperky s rubínmi, obvykle hýria sebavedomím.
Vedeli ste, že rubínové šperky sa zvyknú dávať ako dar na 40. či 50. výročie svadby?
No a na záver si neodpustíme jednu pútavú zaujímavosť, v ktorej zohráva rubín hlavnú úlohu. Hovorí sa, že keď chcete vyťažiť z liečivých účinkov rubína čo najviac, mali by ste ho nosiť na srdci alebo na prste. Ako najefektívnejší šperk sa teda v tomto prípade javí rubínový prívesok/náhrdelník alebo rubínový prsteň. Na druhej strane, myslíme si, že nič nepokazíte ani rubínovým náramkom či rubínovými náušnicami.