Vyberáme kovy, ktoré neoxidujú: Aby vaše šperky ostali krásne

Ktoré kovy neoxidujú?
Zdieľaj
LinkedIn

Nikto nechce nosiť náramok alebo náhrdelník, ktorý akoby cez noc stratil svoj lesk a s ním aj pôvab. Keď si vyberáme kovové šperky, vždy dúfame, že ich krása bude večná. Niektoré kúsky sa naozaj vydržia ligotať celé roky a iné začnú strácať svoju pôvodnú farbu už po pár dňoch nosenia. Ďalšie nám dokonca zanechajú nevkusné modro-zelené „tetovanie“ na koži. Aby ste predišli sklamaniu pri výbere kúskov do svojej šperkovnice, pripravili sme pre vás zoznam kovov, do ktorých sa oplatí investovať.

Obsah článku

Kovy, ktoré sa nezafarbia

Nasledujúce šperkárske kovy sú zárukou, že vaše kúsky zostanú krásne a ligotavé aj po rokoch nosenia. V šperkárstve sú preto mimoriadne obľúbené a cenené.

Zlato

Zlato vo svojej čistej forme nepodlieha oxidácii, nezafarbí sa a prakticky nestráca svoj lesk. Problém spočíva v tom, že čisté 24-karátové zlato je pre použitie v šperkárstve príliš mäkké. Zlato sa preto v rôznom pomere leguje inými kovmi (napr. striebrom, meďou alebo niklom), ktoré zvyšujú jeho pevnosť, ale súčasne môžu časom spôsobiť neželané zafarbenie. Riešením je výber šperkov z 18-karátového zlata, ktoré si zachovávajú svoju krásu dlhé roky.

Zlato patrí k natrvácnejším kovom

Platina

Vzácny kov, ktorý je sám o sebe pevnejší a odolnejší ako zlato. Platina je tiež hypoalergénna a vystavením teplu sa nerozťahuje, čo z nej robí ideálnu voľbu pre hodnotné šperky ako sú snubné prstene či obrúčky.

Nehrdzavejúca oceľ

Nehrdzavejúca oceľ je pevná, odolná a ako už jej názov napovedá, nepodlieha korózii ani oxidácii. Prípadné poškodenie je takmer nemožné a spravidla trvá roky, kým sa oceľové šperky opotrebujú. Krásny, moderný vzhľad, cenová dostupnosť a dlhá životnosť robí z nehrdzavejúcej ocele obľúbenú voľbu pre náramky, náhrdelníky a náušnice na bežné nosenie.

Titán

Titán je mimoriadne pevný inertný kov, ktorý je odolný nielen voči mechanickému poškodeniu, ale aj voči zakaleniu a korózii. Titánové šperky sú preto stále obľúbenejšie nielen v pánskom segmente. Súčasný trh ponúka aj titánové snubné prstene a obrúčky.

Paládium

Vzhľadovo veľmi pripomína striebro alebo platinu. Paládium je krásne lesklý biely kov, ktorý si nevyžaduje ródiovanie ani časté leštenie. Šperky z paládia sa budú aj pri minimálnej údržbe a starostlivosti lesknúť celé roky. Veľkým plusom je aj jeho priaznivá cena.

Prečo iné kovy strácajú na lesku?

Šperky bývajú počas nosenia vystavené mnohým nežiaducim vplyvom. Vzdušná vlhkosť, pot, prach, kozmetické prípravky, ale aj samotný vzduch, všetko sa podpisuje pod ich krásu a vonkajší vzhľad.

Zatiaľ čo vyššie popísané kovy sú veľmi stále a v kontakte s bežnými látkami chemicky nereagujú, niektoré kovy podliehajú takzvanej oxidácii. Ide vlastne o druh korózie, v priebehu ktorej sa na povrchu kovu vytvára nepekne sfarbená vrstva. Keď kov oxiduje, naše šperky postupne matnejú, strácajú lesk aj pôvodnú farbu, zakalia sa, sčernejú a v kontakte s kožou môžu zanechávať modro-zelené odtlačky.

Ku kovom, ktoré podliehajú oxidácii patrí meď, mosadz, bronz, nikel, ale napríklad aj striebro. Tu však pomôže správne čistenie šperkov. Šperky s vysokým podielom striebra sa však dajú pomerne ľahko vyleštiť, čím opäť nadobudnú svoj pôvodný krásny lesk.

Ako si vyberať šperky podľa kvality kovu

Existujú šperky, u ktorých sa predpokladá nielen vysoká hodnota, ale aj dlhá životnosť. K takýmto kúskom patria snubné prstene, obrúčky, ale aj šperky darované pri rôznych významných udalostiach a životných jubileách. Tieto šperky si priam vyžadujú drahý kov s dlhou životnosťou. Vhodnou voľbou je kvalitné, ideálne 18.karátové zlato alebo platina. K netradičnejším výberom patrí paládium alebo titán.

Druhú kategóriu tvoria šperky na bežné nosenie. Jedná sa o kúsky, ktoré by mali vynikať dobrou kombináciou odolnosti a priaznivej ceny. Môže ísť o náušnice, náramky či prívesky určené pre radosť nám alebo našim blízky. V tomto prípade je vynikajúcou voľbou nehrdzavejúca oceľ.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore