- Šperky sú súčasťou histórie ľudstva už desaťtisíce rokov.
- Najdrahší šperk z filmového plátna má hodnotu viac ako 1 milión dolárov.
- Väčšina zlata pochádza z vesmíru.
Šperkárstvo je nielen krásne, ale aj mimoriadne zaujímavé odvetvie, ktorého korene siahajú desaťtisíce rokov do minulosti. Šperky sa nosili naprieč históriou ako symboly moci aj ako poslovia správ. Zaujímavé je, že to boli väčšinou muži, ktorým bol vznešený akt zdobenia tela blízky. Spomeňme honosnú kráľovskú korunu ako najvzácnejší šperk krajiny. Ak si teda pod šperkárstvom predstavujete len to, čo prezentujú súčasné výkladné skrine klenotníctiev, nasledujúce fakty o šperkoch vás možno prekvapia.
Obsah článku
Najstaršie šperky
Zdobenie tela je v histórii ľudstva zakorenené oveľa hlbšie ako by ste čakali. Potvrdzujú to fascinujúce archeologické objavy. V roku 2004 bol v Južnej Afrike objavený náhrdelník z mušlí, ktorého vek odhadujú vedci na 75 000 rokov. Medzi ďalšie staroveké šperkárske zaujímavosti patria koráliky zo škrupín pštrosích vajec nájdené v Keni alebo šperky vyrobené z ľudských zubov, ktoré vedci objavili v Bulharsku. Keď si budete najbližšie zapínať svoj obľúbený náhrdelník, spomeňte si na toto starodávne dedičstvo predkov.
Prvé nálezisko diamantov
Prvé diamanty boli objavené na území Indie, odkiaľ sa legendárnou Hodvábnou cestou vyvážali do Číny a iných častí sveta. Ľudstvo dokonca roky verilo, že India je jediná krajina, kde sa nachádzajú diamanty. Dnes sa oveľa viac týchto vzácnych kameňov ťaží v Rusku, Kanade a v Afrike. Vyrábajú sa dokonca aj v laboratóriách.
Diamanty sa v zásnubných prsteňoch nepoužívali
V 30. rokoch minulého storočia tvorili diamantové prstene asi len 10 % zásnubných prsteňov. V 90. rokoch 20. storočia sa už diamanty nachádzali v 80 % zásnubných prsteňov. Čo sa za tých 60 rokov zmenilo? Diamantová spoločnosť De Beers prišla na trh s reklamným sloganom „Diamanty sú večné“. Tento šikovný marketing urobil z diamantov symbol lásky a večného zväzku.
Najdrahšie šperky na filmových plátnach
Keď sa povie šperky a film, ktorý kúsok si predstavíte? Srdce mora z Titanicu? Alebo prsteň z Pána prsteňov? Najdrahší šperk si v skutočnosti zahral spolu s Nicole Kidman v Moulin Rouge. Bol ním náhrdelník z platiny vykladaný diamantmi. Jeho hodnota presahuje 1 milión dolárov. V tesnom závese za ním sa drží náhrdelník z filmu Pretty Woman a diamantový zásnubný prsteň z filmu Sex v meste 2.
Zafír a rubín je z rovnakého kameňa
Také odlišné a pritom také podobné. Jeden nádherne modrý, druhý ohnivo červený a obidva pochádzajú z rovnakého minerálu, z korundu. Zaujímavým faktom šperkárstva je, že zmenu farby spôsobuje stopové množstvo iných prvkov. Výsledkom korundu obohateného o titán a železo je modrý zafír. Krásna červená farba rubínu zas pochádza zo stopového množstva chrómu v mineráli.
Číre zlato zohnete medzi prstami
Hoci hrdo nosíte šperky z pravého vzácneho kovu, s čírym zlatom ste sa pravdepodobne ešte nestretli. 24-karátové zlato sa pre svoju mäkkosť a poddajnosť v šperkárstve nepoužíva. Je dokonca také mäkké, že by ste ho bez väčšej námahy poohýbali medzi prstami. Pre použitie v šperkárstve sa vzácny kov preto leguje inými, pevnejšími prímesami.
Všetka platina sveta by sa zmestila do vašej obývačky
Platina je mimoriadne drahý a vzácny kov. Na svete jej je tak málo, že by sa bez problémov zmestila do priemernej obývačky. Platina sa prirodzene vyskytuje v prírode, ale len veľmi výnimočne a vo veľmi malých množstvách. Na 30 g platiny je potrebné v priemere vyťažiť asi 10 ton rudy.
Zlato pochádza z vesmíru
Nie je žiadnou novinkou, že zlato je na zemi mimoriadne vzácnym kovom. Zaujímavé fakty o šperkoch však hovoria, že väčšina zlata pochádza z vesmíru. Predpokladá sa, že na Zem dorazilo v meteorickom roji pred viac ako 4,5 miliardami rokov. Takže zlato, z ktorého dnes máte prsteň, sa možno pred miliardami rokov túlalo ďalekým vesmírom.