Šperky na výročia – 2. časť: Ako vybrať šperk na 15. až 50. výročie manželstva?

Pokračovanie seriálu o výročiach manželstva
Zdieľaj
LinkedIn

Šperky na výročia predstavujú ideálny spôsob, ako oceniť milovanú osobu. Od 1. po 10. výročie sa dáva najväčší priestor šperkom zo zlata, granátovým doplnkom, perlovým kúskom, modrým topazom, zafírom či diamantom. Viete však, aké šperky sa zvyknú darovať na 15. až 50. výročie manželstva?

Obsah článku

15. výročie: Krištáľová svadba

O láske, ktorá prežila 15 rokov, sa predpokladá, že je čistá ako krištáľ. Odtiaľ dostalo 15. výročie tiež pomenovanie krištáľová svadba.

Šperky na pätnáste výročie: Rubíny

Ak hľadáte šperk na výročie po pätnástich rokoch, vyberajte prsteň alebo náhrdelník s rubínom. Tento krásny červený kameň symbolizuje vášeň, lásku, ale aj prosperitu a mier. Spája sa preto s manželstvom, ktoré je postavené na stabilných dlhoročných základoch vzťahu s dobrými vyhliadkami do budúcnosti.

20. výročie: Porcelánová svadba

Rovnako ako sa porcelán spája so slávnostným stolovaním, tak sa 20. výročie vníma ako niečo výnimočné a mimoriadne. Nie každému sa totiž podarí po boku milovaného človeka prežiť celé dve desaťročia.

Šperky na dvadsiate výročie: Smaragdy

Smaragd bol vďaka svojej výnimočnosti a prekrásnemu žiarivo zelenému vzhľadu uznaný ako drahokam kráľovskej rodiny. Rovnaké vlastnosti ho predurčujú ako šperk vhodný k oslave dvadsiateho výročia svadby. Mimoriadne vhodné sú smaragdové náušnice, ale aj prívesok či prsteň s ligotavým smaragdom.

25. výročie: Strieborná svadba

Prvé výročie, ktoré sa aj symbolicky spája s drahým kovom. Štvrťstoročie manželského zväzku sa tiež zvykne oslavovať zopakovaním sľubu, pri ktorom daruje muž žene šperk na výročie.

Šperky na dvadsiate piate výročie: Striebro, biele zlato, platina

Vhodným šperkom na oslavu striebornej svadby je prsteň, ktorý symbolicky obnoví zväzok. V súlade s tradíciou by mal byť z bieleho vzácneho kovu. Okrem striebra máte na výber biele zlato alebo platinu.

30. výročie: Perlová svadba

Tridsiate výročie sa symbolicky spája s perlami. V tomto prípade sú vnímané ako symbol dlhoročného rastu do krásy a hodnoty. Tak ako rastú perly, rástol aj váš vzťah. Teraz je z neho niečo nesmierne vzácne a jedinečné.

Šperky na tridsiate výročie: Perly

V porovnaní s tretím výročím by dámske šperky k 30. výročiu mali byť už honosnejšie, výraznejšie a aj exkluzívnejšie. Predpokladá sa, že ich nositeľka je dáma v najlepších rokoch, ktorá bude pôsobiť veľmi elegantne s prekrásnym perlovým náhrdelníkom.

40. výročie: Rubínová svadba

Po štyridsiatich rokoch manželstva je vhodné si pripomenúť lásku a vášeň, ktorá kedysi spojila vaše cesty. Preto sa symbolom tohto výročia stal opäť rubín.

Šperky na štyridsiate výročie: Rubíny

Šperk s rubínom k 40. výročiu by mal byť opäť o niečo honosnejší a výraznejší ako ten, ktorý ste svojej vyvolenej možno darovali pri príležitosti pätnástich rokov manželstva. Veľmi vhodné sú prstene a prívesky s rubínom vo vintage štýle. Pôsobia veľmi vzácne a exkluzívne.

50. výročie: Zlatá svadba

Polstoročie spoločného života, tým sa naozaj nemôže pochváliť ktokoľvek. Manželia si pri tejto príležitosti často opakujú svoj sľub, ktorý podobne ako pred 50 rokmi spečatia zlatými obrúčkami.

Šperky na päťdesiate výročie: Zlato

Zlaté šperky prislúchajú oslave prvého aj päťdesiateho výročia svadby. Oslava polstoročnice by sa však mala spájať so vzácnymi kúskami ako sú masívnejšie zlaté prstene, ale vhodné sú aj výraznejšie náhrdelníky alebo vzácne hodinky. Šperk na výročie po 50. rokoch si môžete zvoliť ľubovoľne, mali by však symbolizovať zlaté výročie vašej svadby.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Scroll to Top