Máte doma pravé zlato? Otestujte si svoj šperk

Overte si pravosť zlata pomocou týchto jednoduchých tipov
Zdieľaj
LinkedIn

Zlato je jednou z najcennejších a najvyhľadávanejších komodít na našej planéte. Považuje sa za symbol postavenia, moci, bohatstva a nesmrteľnosti. Pôsobí luxusne, ľahko sa s ním pracuje, neznečisťuje sa, nehrdzavie, jeho ťažba je mimoriadne náročná a náleziská veľmi vzácne. Práve kvôli jeho vysokej hodnote sa na trhu už od nepamäti objavujú napodobeniny. Lacné šperky môžu byť v tom lepšom prípade pozlátené, v tom horšom majú so vzácnym kovom spoločnú len farbu. Máte aj vy doma kúsok, o ktorom pochybujete? Poradíme vám, ako rozpoznať pravé zlato od falošného.

Obsah článku

Čo sa považuje za pravé zlato?

Na úvod je dôležité podotknúť, že ani pravé zlaté šperky sa nevyrábajú z rýdzeho zlata. Tento vzácny kov je totiž mimoriadne mäkký a poddajný, pre výrobu šperkov nevhodný. V šperkárstve sa preto využíva zmes zlata a iných kovov, ktoré zvyšujú tvrdosť a odolnosť materiálu. Najčastejšie sa jedná o platinu, paládium, zinok, striebro alebo meď. Rýdze zlato má 24 karátov. Podľa väčšiny medzinárodných štandardov sa všetko, čo má menej ako 10 karátov zlata (menej ako 41,7%), považuje za falošné zlato.

Máte doma pravé zlato?

Skontrolujte si puncovú značku

Punc najčastejšie nájdete na menej nápadných miestach šperku, napr. na vnútornej strane prsteňa alebo na zapínaní náramku či náhrdelníka.

Puncové označenie zlata

Každý zlatý šperk, ktorého váha presiahne 0,5 g, musí mať punc, vyjadrujúci rýdzosť zlata. Na punci môže byť uvedené trojciferné číslo alebo počet karátov, v závislosti od toho, aký klasifikačný systém bol použitý. Čisté zlato má 24 karátov (označenie 24k) a rýdzosť 999/1 000 (označenie 999). Na svojom zlatom šperku s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete označenie 585 (14 karátov) alebo 750 (18 karátov). Pravosť zlata však dokazujú všetky nasledujúce značky:

  • v systéme karát: 14k, 15k, 18k, 20k, 21k, 22k, 23k, 24k
  • v systéme milesimálnej rýdzosti: 585, 625, 750, 834, 875, 916, 958, 999

Iné puncové značky

Našli ste na šperku inú puncovú značku? Pokúste sa zistiť, čo toto označenie znamená. Šperkári využívajú ustálené systémy značenia, ktoré vám môžu o vašom šperku veľa napovedať. Nižšie uvádzame najčastejšie používané puncové značky, ktoré sa nevzťahujú na zlaté šperky:

  • čísla 800, 925, 950 – označenie striebra
  • GP – pozlátený šperk
  • GF – šperk naplnený zlatom
  • GE – šperk galvanizovaný zlatom
  • GEP – šperk galvanicky pokovovaný zlatom
  • HGP – šperk silne pozlátený
  • HEG – šperk pokovovaný ťažkým zlatom

Chýbajúca puncová značka

Ak punc na šperku chýba, nemusí sa v každom prípade jednať o falošné zlato. Puncovanie sa v rôznych krajinách zavádzalo postupne od 50. rokov minulého storočia. Staršie šperky teda nemusia mať puncové označenie.

Otestujte zlato magnetom

Pre tento test budete potrebovať dostatočne silný magnet, ktorý dokáže pritiahnuť aj kovové zmesi. Položte ho do tesnej blízkosti svojho šperku a sledujte reakciu. Pravé zlato nie je magnetické, preto ho magnet nepriťahuje. Ak zbadáte reakciu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o falošné zlato, respektíve imitáciu drahého kovu.

Magnetický test je spoľahlivý len čiastočne. Ak magnet váš šperk nepritiahne, nemusí sa zaručene jednať o pravé zlato. Existujú aj iné nemagnetické kovy, ktoré sa používajú na výrobu šperkov. K tým najobľúbenejším patrí chirurgická oceľ.

Pravé zlato vs. falošné zlato

Otestujte zlato octom

Zlato je veľmi stabilný kov, ktorý v kontakte s bežne používanými látkami nijako nereaguje. Pre test octom položte svoj šperk na rovný povrch. Pomocou kvapkadla naneste malé množstvo octu na menej viditeľnú časť šperku, napríklad na vnútornú stranu prsteňa. Nechajte pôsobiť 15 minút a skontrolujte výsledok. Pravé zlato v kontakte s octom nijako nezareaguje, zatiaľ čo väčšina kovov viditeľne zmení farbu.

Všímajte si sfarbenie svojej pokožky

Pravé zlato nereaguje ani v kontakte s potom alebo kožným mazom. Ak po zložení vášho prsteňa, náhrdelníka či náušníc zaznamenáte výraznejšie sfarbenie pokožky, pravdepodobne sa nejedná o pravé zlato. Striebro môže na koži zanechať čierne stopy a meď zelené. Majte však na pamäti, že zlaté šperky sú vyrobené zo zmesi zlata a iných kovov. Dokonca aj 14 karátové zlato môže na vašej pokožke zanechať nenápadné stopy. Nemalo by sa však jednať o výrazné sfarbenie.

Hoci každá z popísaných metód vám o vašom šperku čo-to napovie, žiadna nie je stopercentná. Ak teda vášmu obľúbenému kúsku chýba puncová značka a chcete vedieť, či sa jedná o pravé zlato, odporúčame vám odniesť ho ku klenotníkovi.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú nadčasové šperky

5 nadčasových šperkov, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Nadčasové šperky predstavujú klasické doplnky, ktorých popularita prechádza naprieč módnymi sezónami. „Must have“ každej klasickej dámskej šperkovnice pozostáva z perlového náhrdelníka, kruhových náušníc a tenisového