Najpopulárnejšie typy dámskych náramkov

Predstavíme si tie najpopulárnejšie typy dámskych náramkov
Zdieľaj
LinkedIn

Od každodenného retiazkového, cez elegantné perly až po výrazné manžety. Náramky sú súčasťou dámskeho šatníka už od nepamäti. Vek najstaršieho „modelu“ sa odhaduje na 40 000 rokov. Bol vyrobený zo zeleného kameňa a vedci ho objavili v sibírskej jaskyni. Naše prastaré mamy nosili náramok ako dekoračný predmet, symbol statusu aj ako ochranný prvok. A ako nosíte dámske náramky vy? Viete sa zorientovať v ponuke a vyhľadať si kúsok presne podľa svojich predstáv? Pomôže vám náš prehľad najpopulárnejších typov náramkov súčasného trhu.

Obsah článku

Retiazkové dámske náramky

Retiazkové dámske náramky sú vyrobené z kovových článkov. Dizajn takýchto náramkov výrazne ovplyvňuje typ retiazky. Najpopulárnejšie sú klasické retiazky s prepletenými oválnymi očkami. Konkurujú im lanové a byzantské retiazky. K najpoužívanejším kovom patrí chirurgická oceľ, striebro, biele a žlté zlato. Retiazkové náramky sú vhodné na bežné denné nosenie, do práce aj na menej formálne spoločenské udalosti.

Perlové dámske náramky

Perlové náramky sú považované za veľmi nežné, decentné a elegantné, vhodné aj na slávnostné okamihy. Klasický perlový náramok obsahuje šnúru perál, kde je každý kúsok pre vyššiu bezpečnosť viazaný individuálne. Popri nich sú veľmi obľúbené viacvrstvové perlové náramky a kúsky v dizajne striedajúcom retiazku a perly. Prevažná väčšina šperkov na trhu je vyrobená z takzvaných kultivovaných perál. Objavujú sa v rôznych farbách, z ktorých najobľúbenejšie sú klasické biele perly, jemné slonovinové, ružové či broskyňové, ale aj tmavé až takmer čierne perly.

Zaujímavosť: V starovekom Ríme boli perly považované za symbol najvyššieho postavenia. Boli natoľko cenené, že Július Cézar prijal zákon zakazujúci nosiť perly každému, kto nepatril k vyššej triede.

Pevné dámske náramky

Pevné dámske náramky

Pevné náramky sú neohybné náramky väčšinou kruhového dizajnu. Nemajú zapínanie, na zápästie sa prevliekajú. Existujú dva typy kruhových náramkov – klasické uzavreté a otvorené, ktoré sú flexibilnejšie a prispôsobivejšie širšej škále veľkostí. Pevné dámske náramky môžete nosiť jednotlivo alebo vrstvené. V závislosti od preferovaného štýlu sa nosia voľne na zápästí alebo vyššie na paži. Väčšinou sa vyrábajú z drahých kovov, ale v ponuke dámskej bižutérie nájdete aj pevné náramky z chirurgickej ocele, skla alebo z dreva.

Dámske náramky Charm

Náramky Charm sú v súčasnosti mimoriadne populárne. Väčšinou majú dizajn jednoduchého retiazkového náramku so zapínaním, ktorý je pripravený na zdobenie korálikmi, príveskami a rôznymi drobnosťami na karabínkach, ktoré z neho vytvárajú priam kúzelný doplnok. Dekorácie môžu mať dokonca osobný či symbolický význam. Náramky Charm nechávajú priestor vašej kreativite a sebavyjadreniu. K obľúbeným dekoráciám patria srdcia a iné symboly lásky, kvety, písmená či znamenia zverokruhu. Náramky Charm sú vhodné na bežné denné nosenie a mimoriadne obľúbené medzi mladými ľuďmi.

Medzi populárne “charm” náramky patria aj tie od značky Pandora

Tenisové dámske náramky

Nenechajte sa pomýliť, pomenovanie zďaleka nevystihuje dizajn šperku. Tenisové náramky nie sú športové kúsky vhodné na kurty. Práve naopak, jedná sa o veľmi elegantný až luxusný šperk vykladaný diamantmi. Väčšinu tenisových náramkov na trhu pravdaže zdobia cenovo dostupnejšie kubické zirkóny alebo iné brúsené kryštály. Tieto sú symetricky zasadené do retiazky alebo pevnej kovovej konštrukcie. Tenisové náramky sú považované za nadčasové šperky, ktoré rokmi nestrácajú na popularite.

Zaujímavosť: Názov tenisový náramok sa spája s menom tenistky Chris Evertovej, ktorá počas US Open 1987 požiadala o mimoriadnu prestávku v hre, aby našla svoj diamantový náramok, ktorý jej spadol zo zápästia.

Korálkové dámske náramky

Korálkové náramky sú veľmi podobné tým perlovým, ale namiesto perál ich tvoria plastové, sklenené, drevené alebo kamenné koráliky rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Môžu byť navlečené na šnúrke, drôte či retiazke, prípadne jednotlivo previazané. Korálkové náramky môžu mať zapínanie, uväzovanie alebo bývajú pružné, pripravené na prevlečenie. Tieto dámske náramky sú vhodné na rôzne príležitosti v závislosti od dizajnu korálikov.

Korálkové dámske náramky

Manžetové dámske náramky

Manžetové náramky sú typom otvorených pevných náramkov. Ako už ich názov napovedá, sú široké (približne ako bežná manžeta na rukáve) a vďaka tomu výrazné. Zvyčajne bývajú vyrobené z kovov, ale používajú sa aj pevné plasty či drevo. Mierne obopínajú zápästie alebo rameno. V kombinácia s vhodným outfitom docielite týmto typom náramkov atraktívne módne kreácie.

Zaujímavosť: Manžetové náramky sa nosili už pred 7 000 rokmi v starovekom Egypte, Grécku a Ríme, kde boli symbolom vysokého statusu.

Viacvrstvové dámske náramky

Vrstvenie je v súčasnosti mimoriadne populárne nevyhli sa mu ani dámske náramky. Tieto trendy šperky tvorí viac vrstiev, ktoré môžu byť jednotné alebo rôzne kombinované. Veľmi obľúbené sú kombinácie korálikov s koženými remienkami a retiazkami alebo inými kovovými prvkami. V závislosti od prevedenia sú vhodné na bežné denné nosenie, ale s niektorými kúskami, napríklad s viacvrstvovým perlovým náramkom, uspejete aj v spoločnosti.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore