Nie je zlato ako zlato. Prečo staviť na zlaté šperky?

Pozreli sme sa bližšie na zlato a zlaté šperky
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Darmo by ste na trhu hľadali šperky, ktoré by boli všeobecnejšie populárnejšie ako tie zlaté. Práve zlato totižto kraľuje všetkým materiálom, z ktorých sa módne doplnky vyrábajú. Samozrejme, obľube sa tešia napríklad aj strieborné šperky, prípadne šperky z chirurgickej ocele, no za zlaté šperky hovorí najviac benefitov. Tie si podrobnejšie priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Zlaté šperky: Nie je zlato ako zlato

Ešte predtým, ako vyzdvihneme výhody zlatých šperkov, sa však musíme pristaviť pri zlate ako takom. Možno sa vám už niekedy stalo, že zatiaľ čo v jednom zlatníctve vám šperky zo zlata pripadali sýto žlté, ba priam až príjemne teplé, tak v inom sa vám zdali byť o čosi chladnejšie. Mohlo to byť osvetlením? Mohlo… Oveľa pravdepodobnejším ale je, že šlo o zlaté šperky z odlišného zlata. Nie je totižto zlato ako zlato.

Popularita zlata a zlatých šperkov je nepopierateľná

Rozhoduje čistota zlata udávaná v karátoch

Vedeli ste, že čisté, resp. rýdze, 24-karátové zlato je priveľmi mäkké na to, aby sa z neho vyrábali zlaté šperky na každodenné nosenie?

Z toho dôvodu sa do zlata určeného na spracovanie v módnom priemysle pridávajú rôzne prímesi – najčastejšie striebro, meď, zinok alebo paládium. Na pultoch zlatníctiev tak môžete rozlišovať napríklad 18-karátové (75-percentné) zlato, 14-karátové (58,5-percentné) zlato alebo iné. Takýmto spracovaním získa zlato pevnosť a odolnosť potrebnú na využitie v šperkárstve.

Zapamätajte si: Čím viac karátov, tým sýtejšiu a teplejšiu farbu majú zlaté šperky.

Prečo staviť na zlaté šperky?

Ako sme už avizovali v samom úvode tohto článku, zlaté šperky, resp. zlato samotné, ponúka svojim majiteľom viaceré výhody. Za zmienku stojí napríklad:

Dlhá životnosť

Keďže zlato prispôsobené na ďalšie spracovanie v šperkárstve je mimoriadne odolné a nepodlieha oxidácii, vyznačuje sa dlhou životnosťou. Kúpou zlatého šperku tak získate doplnok, ktorý sa môže pri správnej starostlivosti a pravidelnej údržbe pokojne dediť v rodine aj niekoľko ďalších generácií. Vzhľadom na to je cena zlata z pohľadu jeho využitia v budúcnosti vcelku výhodná.

Rozmanitosť farieb

Áno, aj rozmanitosť farieb zlata sa dá považovať za jednu z jeho výhod. V tomto prípade však nenarážame na odtiene spôsobené obsahom zlata v danej zliatine, ktoré sme spomínali o čosi vyššie. Máme na mysli 3 farby zlata, v ktorých sa zlaté šperky objavujú na trhu najčastejšie. Konkrétne ide o:

  • šperky zo žltého zlata
  • šperky z ružového zlata
  • šperky z bieleho zlata

Pravdou však je, že aj za takouto farebnou úpravou zlata stoja použité prímesi. V závislosti od nich si môžete vybrať zlaté šperky presne podľa vášho gusta. Pre úplnosť len dodáme, že:

  • žlté zlato najčastejšie obsahuje meď a striebro
  • ružové zlato obsahuje ešte väčší podiel medi
  • biele zlato vzniká nanášaním ródia na povrch šperku

Hodnota, luxus a sebavedomie

Hodnotu zlata sme síce načrtli už o čosi vyššie, konkrétne v časti o jeho dlhej životnosti, no nedá nám ju neprízvukovať aj v súvislosti s luxusným podtónom zlatých šperky. Keď totižto stavíte na zlaté šperky, budete sa môcť tešiť z doplnkov, ktoré vám svojím nenapodobniteľným luxusom dodajú dávku sebavedomia. A ruku na srdce, takýto benefit nie je nikdy na škodu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Aké budú šperkové trendy na rok 2023?

Poznáte šperkové trendy na rok 2023?

Zdieľaj LinkedIn Farbou roka 2023 je Viva Magenta. Medzi šperkové trendy na rok 2023 môžeme zaradiť striebro, perly aj kombinácie rôznych kovov. Pozadu nebudú napríklad

Scroll to Top