Nie je zlato ako zlato. Prečo staviť na zlaté šperky?

Pozreli sme sa bližšie na zlato a zlaté šperky
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Darmo by ste na trhu hľadali šperky, ktoré by boli všeobecnejšie populárnejšie ako tie zlaté. Práve zlato totižto kraľuje všetkým materiálom, z ktorých sa módne doplnky vyrábajú. Samozrejme, obľube sa tešia napríklad aj strieborné šperky, prípadne šperky z chirurgickej ocele, no za zlaté šperky hovorí najviac benefitov. Tie si podrobnejšie priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Zlaté šperky: Nie je zlato ako zlato

Ešte predtým, ako vyzdvihneme výhody zlatých šperkov, sa však musíme pristaviť pri zlate ako takom. Možno sa vám už niekedy stalo, že zatiaľ čo v jednom zlatníctve vám šperky zo zlata pripadali sýto žlté, ba priam až príjemne teplé, tak v inom sa vám zdali byť o čosi chladnejšie. Mohlo to byť osvetlením? Mohlo… Oveľa pravdepodobnejším ale je, že šlo o zlaté šperky z odlišného zlata. Nie je totižto zlato ako zlato.

Popularita zlata a zlatých šperkov je nepopierateľná

Rozhoduje čistota zlata udávaná v karátoch

Vedeli ste, že čisté, resp. rýdze, 24-karátové zlato je priveľmi mäkké na to, aby sa z neho vyrábali zlaté šperky na každodenné nosenie?

Z toho dôvodu sa do zlata určeného na spracovanie v módnom priemysle pridávajú rôzne prímesi – najčastejšie striebro, meď, zinok alebo paládium. Na pultoch zlatníctiev tak môžete rozlišovať napríklad 18-karátové (75-percentné) zlato, 14-karátové (58,5-percentné) zlato alebo iné. Takýmto spracovaním získa zlato pevnosť a odolnosť potrebnú na využitie v šperkárstve.

Zapamätajte si: Čím viac karátov, tým sýtejšiu a teplejšiu farbu majú zlaté šperky.

Prečo staviť na zlaté šperky?

Ako sme už avizovali v samom úvode tohto článku, zlaté šperky, resp. zlato samotné, ponúka svojim majiteľom viaceré výhody. Za zmienku stojí napríklad:

Dlhá životnosť

Keďže zlato prispôsobené na ďalšie spracovanie v šperkárstve je mimoriadne odolné a nepodlieha oxidácii, vyznačuje sa dlhou životnosťou. Kúpou zlatého šperku tak získate doplnok, ktorý sa môže pri správnej starostlivosti a pravidelnej údržbe pokojne dediť v rodine aj niekoľko ďalších generácií. Vzhľadom na to je cena zlata z pohľadu jeho využitia v budúcnosti vcelku výhodná.

Rozmanitosť farieb

Áno, aj rozmanitosť farieb zlata sa dá považovať za jednu z jeho výhod. V tomto prípade však nenarážame na odtiene spôsobené obsahom zlata v danej zliatine, ktoré sme spomínali o čosi vyššie. Máme na mysli 3 farby zlata, v ktorých sa zlaté šperky objavujú na trhu najčastejšie. Konkrétne ide o:

  • šperky zo žltého zlata
  • šperky z ružového zlata
  • šperky z bieleho zlata

Pravdou však je, že aj za takouto farebnou úpravou zlata stoja použité prímesi. V závislosti od nich si môžete vybrať zlaté šperky presne podľa vášho gusta. Pre úplnosť len dodáme, že:

  • žlté zlato najčastejšie obsahuje meď a striebro
  • ružové zlato obsahuje ešte väčší podiel medi
  • biele zlato vzniká nanášaním ródia na povrch šperku

Hodnota, luxus a sebavedomie

Hodnotu zlata sme síce načrtli už o čosi vyššie, konkrétne v časti o jeho dlhej životnosti, no nedá nám ju neprízvukovať aj v súvislosti s luxusným podtónom zlatých šperky. Keď totižto stavíte na zlaté šperky, budete sa môcť tešiť z doplnkov, ktoré vám svojím nenapodobniteľným luxusom dodajú dávku sebavedomia. A ruku na srdce, takýto benefit nie je nikdy na škodu.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top