Briliant – to najdôležitejšie o tomto drahom kameni

Briliant je obľúbeným drahým kameňom v šperkárstve
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Vedeli ste, že briliant a diamant nie sú synonymickými výrazmi? Aj napriek tomu si ich však mnohí ľudia po celom svete mylne zamieňajú. V nasledujúcich riadkoch si ale vysvetlíme zásadný rozdiel, na základe ktorého ich rozlišujeme. A samozrejme, nevynecháme ani to najdôležitejšie o týchto drahých kameňoch – dokonca ani zaujímavosti z ich histórie.

Briliant vs. diamant

Jednoducho povedané, briliant je brúsený diamant. Znamená to, že každý briliant je vo svojej podstate diamantom. Avšak, nie každý diamant musí by automaticky briliantom. Stáva sa ním len v prípade mimoriadne precízneho briliantového brúsenia, vďaka ktorému dokáže pri lámaní svetla hrať všetkými farbami dúhy. Takéto opracovanie však zvládnu len tí najpovolanejší odborníci.

Zaujímavosť: Diamant môže byť opracovaný rôznymi spôsobmi – nielen okrúhlym briliantovým brúsením. Spomenúť môžeme napríklad oválne či srdcové brúsenie, prípadne brúsenie princes a marquise.

Diamant je svojim spôsobom opracovaný briliant

Nahliadnutie do histórie

Diamanty, teda „surové brilianty“, sa ťažia predovšetkým v Južnej Afrike, no ich náleziská sú rozmiestnené aj po Brazílii, Austrálii, Kanade, Indii či Rusku. Najpopulárnejšie briliantové brúsenie sa začalo používať v roku 1910. Zaslúžil sa o to Marcel Tolkowskí.

Briliant ako dar? Aká je jeho cena?

Brilianty, resp. briliantové šperky, zhmotňovali už dlhé desaťročia dozadu náramne cenné a vzácne dary. Dá sa povedať, že im to zostalo až do dnešného dňa. Azda najznámejšie briliantové šperky sú dnes zásnubné prstene. Pri ich kúpe si však dajte pozor – nenechajte sa nalákať na prekvapivo nízku cenu. V neserióznych obchodoch sa totižto za ne často vydávajú zirkónové napodobeniny.

Je síce pravdou, že nový zirkón môže vyzerať úchvatne. Oko laika ho v podstate pri prvom pohľade nemusí ani len rozlíšiť od pravého briliantu. Časom by ste však rozdiely medzi nimi stopercentne spozorovali.

Zatiaľ čo briliant si po celú svoju existenciu udrží tvar a lesk, tak zirkón stratí jedno aj druhé. Keďže sa mu postupom času ošúchajú fazety, logicky sa nebude lesknúť tak ako na začiatku. Naopak, diamanty sa vyznačujú  extrémne vysokou tvrdosťou. V dôsledku toho nepríde briliant ani o svoj tvar, a ani o svoj lesk. Koniec koncov, nie nadarmo pochádza slovíčko briliant z talianskeho výrazu „brillare“ – teda lesknúť sa.

Zapamätajte si: Každý briliantový šperk, nielen prsteň, musí mať platný certifikát, ktorý vyvráti všetky obavy z falzifikátu.

Briliant sa často využíva aj v šperkárstve

Brilianty alebo iné šperky?

Brilianty majú jednoznačne niečo do seba. Šperky, na ktorých sú použité, žiaria nenapodobiteľnými odtieňmi. Ako sme už zmieňovali o čosi vyššie, prirodzene sa to odzrkadľuje aj na ich cene. Pri kúpe briliantového šperku by ste si však mali uvedomiť, že ide o vzácnosť, ktorá má potenciál dediť sa po ďalšie generácie. Iné šperky takéto privilégium nemusia ponúkať. To však automaticky neznamená, že cenovo dostupnejšie šperky nemôžu byť pekným a úprimným darom.

Keď ich darujete s tým najlepším svedomím a najúprimnejším úmyslom, budú spĺňať všetky predpoklady na to, aby sa stali pre obdarovaných tým najvzácnejším kúskom. A to bez ohľadu na to, či budú obsahovať briliant, alebo nie.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top