Šperky na výročia: Zvoľte ten správny šperk na 1. až 10. výročie manželstva

Aké šperky sú vhodné na výročie svadby?
Zdieľaj
LinkedIn

Takmer každé manželstvo začína snubným prsteňom a obrúčkami, vyjadrujúcimi spečatenie zväzku. V nadväznosti na to sú šperky prirodzeným a veľmi vhodným darčekom aj pri oslave výročí. Významné výročia svadby sa pritom už tradične spájajú nielen so zaužívanou symbolikou, ale aj s konkrétnym drahým kovom alebo vzácnym kameňom. Vďaka tomu sa šperky na výročie vyberajú nielen jednoducho, ale aj veľmi zábavným a inšpiratívnym spôsobom. Podľa časovej osi nižšie bude výber šperku pre vašu polovičku hračkou.

Obsah článku

1. výročie: Bavlnená svadba

Prvý rok spoločného života si novomanželia väčšinou vychutnávajú vzájomnú blízkosť, náklonnosť a spoločné chvíle. Jednoducho povedané, nažívajú si ako v bavlnke. O toho aj označenie bavlnená svadba.

Šperky na prvé výročie: Zlato

Prvé výročie je väčšinou najsladšie, plné krásnych spomienok na spoločne prežité dni. Ako klasický šperk sa preto volí jednoduchý, jemný a decentný kúsok z bieleho, ružového alebo žltého zlata. Dôvod je tiež veľmi praktický: po prvých rokoch organizácie spoločného života páru často nezostáva veľa finančných prostriedkov. Jednoduchý zlatý náhrdelník alebo jemný zlatý náramok je preto vynikajúcou voľbou.

2. výročie: Papierová svadba

Papier sa v tomto prípade používa ako symbolika nepopísaných listov. Pripomína dvojici, že dva spoločne prežité roky sú len malým zlomkom toho, čo ich v budúcnosti čaká a že je len na nich, akými prežitkami naplnia svoje dni.

Šperky na druhé výročie: Granáty

Granát je veľmi všestranný a rozmanitý. V šperkárstve sa používa v rôznych farebných prevedeniach, ale klasikou je hlboká granátová červená. Popri prsteňoch s granátom vyniknú aj granátové prívesky či granáty vsadené do náušníc.

3. výročie: Kožená svadba

Tretí rok v manželstve zvykne sprevádzať prvá kríza. Keď sa ju manželom podarí úspešne prekonať, ich vzťah bude pevnejší a silnejší ako koža. Od toho pomenovanie kožená svadba.

Šperky na tretie výročie: Perly

Perly pôsobia elegantne, jemne a pritom veľmi vzácne a slávnostne. Predstavujú preto skvelý darček k výročiu vo chvíli, keď manželia už čo-to v spoločnom živote zvládli. Slávnostnú atmosféru evokuje nielen klasický perlový náhrdelník, ale aj retiazka s perlovým príveskom či perlové náušnice.

Vyberáme šperky na výročie svadby

4. výročie: Kvetinová svadba

Kvety sú v manželstve symbolom lásky, ale aj vzájomného udobrovania po predchádzajúcich nezhodách. Prepožičali preto názov štvrtému výročiu svadby, pri príležitosti ktorého je popri šperku vhodným darčekom aj veľká kytica.

Šperky na štvrté výročie: Modré topazy

Podobne ako kvetiny aj topaz sa vyskytuje v mnohých farbách a odtieňoch. Modrý topaz je ale zo všetkých najvzácnejší a historicky sa spája s láskou a náklonnosťou. Je preto priam predurčený ako súčasť šperku na štvrté výročie.

5. výročie: Drevená svadba

Drevo symbolizuje teplo domova, ale predstavuje aj veľmi pekný, odolný a pomerne stabilný materiál. Stalo sa preto symbolom prvého veľkého medzníka – piateho výročia manželstva.

Šperky na piate výročie: Zafíry

Zafír je vzácny, tvrdý a odolný drahokam. Historicky symbolizuje lojalitu a úprimnosť. To sú pravdepodobne hlavné dôvody, prečo sa šperky so zafírom spájajú s piatym výročím. Obľúbené sú najmä zafírové prstene a prívesky.

10. výročie: Ružová alebo cínová svadba

Manželia, ktorí spolu prežili desať rokov, majú väčšinou už pevný a stabilný vzťah naplnený vzájomným rešpektom. Muži zvyknú pri tejto vzácnej príležitosti ženy obdarovať ružami a dámy im kedysi na oplátku darovali spomienkové predmety z cínu. Z toho pochádza aj symbolický názov výročia.

Šperky na desiate výročie: Diamanty

Diamanty sú mimoriadne cenené už od stredoveku. Sú veľmi vzácne a vďaka svojej tvrdosti aj nesmierne odolné. Právom si teda vyslúžili spojenie s desiatym výročím svadby. Diamantový prsteň môže byť krásnou pripomienkou zväzku, ktorý ste pred desiatimi rokmi spečatili obrúčkami.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Scroll to Top