Šperky pre deti: Áno alebo nie?

Sú šperky vhodné pre deti?
Zdieľaj
LinkedIn

Detské šperky predstavujú tému, v ktorej sa prelínajú tradície, osobné postoje a rodičovské kompetencie. Pre mnohé kultúry po celom svete je nielen bežné, ale aj dôležité zoznamovať deti so šperkmi už v ranom veku. Aj v našich zemepisných šírkach je zaužívané prepichovanie ušiek bábätkám dievčenského pohlavia, aby mohli nosiť detské náušnice. Ozývajú sa však aj hlasy odporcov zdôrazňujúce nevhodnosť či dokonca riziká šperkov pre deti v útlom veku. Pozrime sa teda bližšie na tému detských šperkov a povedzme si, ako predísť nepohodliu či nebezpečenstvu pri nosení šperkov u detí.

Obsah článku

Nielen módny výstrelok: História šperkov pre deti

Hoci odporcovia označujú šperky pre deti za módny výstrelok novodobých rodičov, opak je pravdou. História detských šperkov sa píše už celé storočia. Spočiatku sa zdobenie detí primárne spájalo s poverčivosťou alebo prezentáciou spoločenského postavenia. Šperky mali vtedy charakter náhrdelníkov a náramkov vyrobených z prírodných materiálov ako mušle, koža, kamienky či pierka.

O niečo neskôr vznikla tradícia obdarovávania detí šperkom už pri narodení. Rodičia verili, že niektoré šperky majú moc chrániť dieťa pred zlom a chorobami. Išlo najmä o náramky a náhrdelníky, ktoré už boli veľmi podobné súčasným detským šperkom.

Vo viktoriánskom období nosili deti strieborné alebo zlaté náramky s personalizovanými rytinami. Tieto šperky boli rodinným dedičstvom a dones sa dajú nájsť v múzeách.

Šperky pre deti: Prečo áno?

  • Kvalitné šperky darované vo významných životných okamihoch sa v budúcnosti stanú pre deti vzácnymi spomienkami.
  • Výber a kombinovanie šperkov ponúka deťom možnosť pre uplatnenie a rozvíjanie fantázie.
  • Nosenie šperkov vytvára deťom priestor pre sebavyjadrenie.
  • Niektoré druhy šperkov môžu slúžiť ako ochranné amulety alebo talizmany pre deti.
  • V niektorých kultúrach sú šperky darované pri významných príležitostiach a obradoch vnímané ako symbol šťastia a požehnania.
  • Darovanie rodinných šperkov dáva dieťaťu pocit spolupatričnosti a spája ho s predchádzajúcimi generáciami.

Šperky pre deti: Prečo nie?

  • Možnosť vzniku alergickej reakcie na kovy prítomné v šperkoch.
  • Riziko zranenia dieťaťa ostrými hranami.
  • Riziko prehltnutia drobných šperkov alebo ich častí.
  • Šperky sú pre deti príliš vzácne. Ľahko ich zničia alebo stratia.

 

Ako vybrať bezpečné šperky pre deti

Ak ide o šperky pre deti, kritériá bezpečnosti musia stáť nad dizajnovými preferenciami. Najdôležitejšie je zvážiť materiálové zloženie, typ šperku a jeho vhodnosť z hľadiska veku.

Bezpečné materiály pre detské šperky

U detí je obzvlášť dôležité voliť šperky z hypoalergénnych kovov. Vhodná je chirurgická oceľ, titán alebo zlato bez obsahu niklu. Riziko vzniku kožnej reakcie je v prípade týchto materiálov minimálne. Zďaleka sa vyhýbajte šperkom a detskej bižutérii obsahujúcej nikel, olovo a kadmium. Zatiaľ čo nikel a olovo sú silné alergény, kadmium je toxické a môže dieťaťu spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Bezpečné typy šperkov vzhľadom na vek dieťaťa

Pre najmenšie deti sú ideálne šperky, ktoré sú jednoduché, bez ostrých hrán a nenáročné na údržbu. Najbezpečnejšie sú jemné detské náušnice, pri ktorých nehrozí udusenie ani nebezpečné zachytenie šperku pri pohybe. Ak zvolíte náhrdelník alebo náramok pre dieťa, dbajte na bezpečné, pevné zapínanie. Pre najmenšie deti sú nevhodné napríklad magnetické spony. Mimoriadne nebezpečné sú šperky s malými časťami, napríklad koráliky.

U starších detí (starší školský vek) už môžete zvoliť o niečo sofistikovanejšie šperky, ako sú personalizované náhrdelníky, náramky alebo prstene, ktoré odrážajú ich osobný štýl a vkus. Bez ohľadu na vek však vyberajte šperky pre deti vhodnej veľkosti. Predídete tak viacerým nepríjemnostiam. Napríklad, náramky by mali byť dostatočne voľné, aby dieťa netlačili, ale nie tak voľné, aby mohli skĺznuť.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY