Počuli ste už o Promise Ring? Aký je rozdiel medzi sľubným a zásnubným prsteňom?

Viete, čo je to tzv. promise ring?
Zdieľaj
LinkedIn

Dva symboly záväzku. Aj keď sľubný a zásnubný prsteň sa v mnohom líšia, zdieľajú podobný význam: záväzok voči druhej osobe. Tradične sa zásnubný prsteň považuje za záväzok k manželstvu. Aký druh záväzku potom symbolizuje sľubný prsteň alebo takzvaný Promise Ring? Ako ho vybrať, koho ním obdarovať a v čom sa odlišuje od svojho tradičného náprotivku? Ak ste o tomto type šperku ešte nepočuli, v nasledujúcich riadkoch vám ho predstavíme bližšie.

Obsah článku

Čo je Promise Ring – sľubný prsteň

Promise Ring, po slovensky sľubný prsteň, sa najčastejšie považuje za prísľub monogamného zväzku a teda vernosti druhej osobe. Tento krásny šperk je symbolom trvalého vzťahu, lásky a spoločnej budúcnosti. Niekedy sa považuje za predchodcu zásnub, ale nemusí to byť pravidlom. Sľubné prstene si dávajú aj partneri, ktorí z akýchkoľvek dôvodov neplánujú svoj vzťah spečatiť manželstvom.

Existujú dokonca dvojice, ktoré si darujú tento typ prsteňa ako prísľub hlboko zakoreneného priateľstva. Nemusí teda nevyhnutne ísť o prísľub romantického partnerského vzťahu.

V niektorých kruhoch je sľubný prsteň považovaný za prísľub cudnosti a čistoty až do uzatvorenia manželstva. V takomto zmysle ho môže darovať rodič dieťaťu či partner partnerke, ale môže symbolizovať aj záväzok cudnosti voči sebe samému.

Promise Ring ako prísľub sebe je stále populárnejší. Ľudia nosia takéto prstene z najrôznejších dôvodov. Najčastejšie však ako prísľub abstinencie od alkoholu, nikotínu alebo iných druhov drog. Prsteň im slúži aj ako pripomienka, aby odolali pokušeniu.

Z histórie sľubných prsteňov

Aj keď mnohí považujú tento typ prsteňa za fenomén 21. storočia, zdá sa, že opak je pravdou. Už v staroveku nosili rímske nevesty prstene ako sľub budúceho manželstva. Zákon vtedy stanovoval, že páry musia od zoznámenia určitý čas počkať, až potom môžu svoj zväzok spečatiť manželstvom. Odborníci sa jednoznačne nezhodujú v tom, či išlo o predchodcu sľubných alebo zásnubných prsteňov.

V 15. a 17. storočí  sa nosili v Anglicku a vo Francúzsku prstene s gravírovaním romantickej básne, ktoré boli považované za symbol oddanosti a náklonnosti. Neskôr, v 19. st., vznikli tzv. akrostické prstene, ktoré symbolizovali úctu a lásku a páry si ich darovali ako prejav romantického vzťahu.

V posledných desaťročiach spopularizovali sľubné prstene celebrity ako Miley Cyrus alebo členovia Jonas Brothers, ktorí ich nosili ako symbol záväzku k čistote a cudnosti.

Sľubný prsteň vs. zásnubný prsteň

Sľubné a zásnubné prstene sa líšia najmä typom záväzku, ktorý symbolizujú. Zatiaľ čo zásnubný prsteň je vždy záväzkom k budúcemu manželstvu, sľubný prsteň môže symbolizovať prakticky akýkoľvek prísľub druhému alebo sebe. Najčastejšie nesie symboliku monogamného vzťahu a vzájomnej vernosti.

Komu sa darujú

Zo symboliky zásnubného prsteňa vyplýva, že by ste ho mali darovať partnerovi, s ktorým máte vážny vzťah a plánujete s ním uzavrieť manželstvo. Spravidla ho daruje muž žene pri požiadaní o ruku.

Sľubný prsteň si môžu partneri podarovať prakticky kedykoľvek. Najčastejšie si tento typ šperku vymenia v skorších fázach vzťahu, v momente, keď sa cítia odhodlaní zostať spolu, ale ešte nie sú pripravení na manželstvo. Nemusí to však byť pravidlom. Sľubný prsteň môžete darovať kedykoľvek a komukoľvek v závislosti od symboliky, ktorú pre vás nesie. Predstavuje akýsi pomyselný míľnik vzťahu.

Ako vyzerajú

Zásnubné prstene sú zväčša výraznejšie a masívnejšie. Býva pravidlom, že obsahujú aspoň jeden drahokam, často veľmi vzácny diamant. Oproti tomu sú sľubné prstene väčšinou jednoduchšie, menej okázalé, skôr jemné a nenápadné. Môžu, ale nutne nemusia byť dekorované drahými kameňmi.

Ako sa darujú

Zásnubný prsteň sa tradične odovzdáva spolu so žiadosťou o ruku a očakávaním odpovede. Jeho podarovanie sa často spája s pokľaknutím muža pred svojou vyvolenou, prípadne s požiadaním rodičov nevesty o vyjadrenie súhlasu so svadbou. S postupným uvoľňovaním rodových stereotypov však ani tento zaužívaný protokol nemusí byť pravidlom. Stále častejšie dochádza k situáciám, keď žiada žena o ruku muža alebo sa páry na uzavretí manželstva jednoducho dohodnú.

Protokol darovania sľubného prsteňa prakticky neexistuje. Spôsob podarovania je na kreativite darcu a do veľkej miery závisí od situácie a symboliky prsteňa.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY