Šperky s kryštálom: Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Povieme vám viac o šperkoch s kryštálom
Zdieľaj
LinkedIn

„Zbožňujem  nosiť drahokamy, ale nie preto, že sú moje. Žiaru nemôžete vlastniť, môžete ju len obdivovať,“ povedala Elizabeth Taylor, známa svojou nádhernou zbierkou drahokamov. Kryštálom, vrátane drahých kameňov,  vskutku nemožno uprieť krásu, ktorá oslňuje a zvyšuje príťažlivosť každého šperku. Z hľadiska vzhľadu a hodnoty sú prakticky nadčasové. Aké materiály sa používajú pri výrobe trblietavých pokladov a aká je ich hodnota? Vyžadujú si špeciálnu starostlivosť? Dnes vám šperky s kryštálom predstavíme bližšie.

Obsah článku

Kryštály to nie sú len diamanty

Slovo kryštál pochádza z gréckeho krystallos, čo označuje mýtický ľadový palác, v ktorom sídlili olympskí bohovia. Dokonca ani slnko nedokázalo roztopiť tento úžasný výtvor. To je pravdepodobne dôvod, prečo si kryštály spájame s niečím mimoriadne vzácnym. Ich cena sa v skutočnosti odvíja od materiálu, z ktorého boli vyrobené a samozrejme od spracovania. Nemusí sa jednať len o drahokamy.

Aký je rozdiel medzi kryštálom a drahokamom?

Kryštály a drahokamy by sme si nemali zamieňať. Drahokamy sa vyskytujú prirodzene v prírode ako minerály vo forme kameňov alebo sa vyrábajú synteticky. Vo svojej prirodzenej podobe sú drsné a beztvaré avšak veľmi vzácne. Kryštál zas charakterizuje trojrozmerný geometrický tvar ako je štvoruholník alebo šesťuholník. Do podoby kryštálu sa nebrúsia len drahokamy, ale aj polodrahokamy alebo špecificky upravené sklo.

Kryštál predstavuje špecifický tvar, do ktorého sú brúsené drahé kamene

Šperky s kryštálom: Aké kamene ich zdobia najčastejšie?

Ceny kryštálových šperkov sa začínajú na desiatkach a končia na tisícoch až desať tisícoch eur. Primárne sa odvíjajú od hodnoty použitých materiálov.

Šperky s drahokamom

Najvzácnejšie v šperkárstve využívané kryštály tvoria drahokamy. Vaše vzácne klenoty môžu zdobiť:

 • Rubíny: krvavočervené kamene, vyžarujúce pôvab, luxus a eleganciu.
 • Smaragdy: vynikajú krásnou zelenou farbou a tajomným čarom.
 • Zafíry: známe kráľovskou modrou a jedinečnou noblesou.
 • Diamanty: králi drahokamov, ideálne bezfarebné, bezchybné a číre kryštály s jedinečným leskom.

Šperky s polodrahokamom

Polodrahokamy sú cenovo dostupnejšie minerály, ktoré nie sú natoľko vzácne, ale v podobe kryštálov zasadených do šperkov často nádherné. K tým najobľúbenejším patria:

 • Granáty: v červenej alebo v zelenej farbe sú ohnivé a vášnivé.
 • Topásy: väčšinou v svetlej modrej farbe výborne ladia so striebrom alebo bielym zlatom.
 • Turmalíny: fascinujú očarujúcimi odtieňmi jemnej až sýto-ružovej farby.
 • Ametysty: vo fialovej farbe sú symbolom kráľovstva.
 • Zirkóny: najstaršie minerály na zemi, v syntetickej podobe sa používajú ako výborná alternatíva diamantu.

Šperky s krištáľmi Swarovski

Elementy Swarovski sú pravdepodobne najslávnejšie krištále na svete, ktoré sa nenesú v znamení drahých kameňov. Jedná sa o presne brúsené, trblietavé krištále z olovnatého skla prémiovej kvality. Vyrábajú sa z piesku, kremeňa a ďalších minerálov. Nikto však nepozná ich presné zloženie, ktoré je už stáročia výrobným tajomstvom spoločnosti.

Kryštálové šperky: Akú starostlivosť potrebujú?

Kryštálové šperky, tak ako každé iné, by ste mali udržiavať v čistote. Správne uskladnenie na tmavom, suchom mieste ochráni vaše poklady pred prachom a iným znečistením. Aby nedošlo k vzájomnému poškriabaniu (kryštály a kovy môžu mať rozdielnu tvrdosť), odporúčame vám ich skladovať jednotlivo.

Jednoduchý návod na čistenie kryštálových šperkov z nehrdzavejúcich kovov:

 • S použitím bežného fénu na vlasy vyčistíte svoje šperky s kryštálom od jemných čiastočiek prachu a suchých nečistôt. Použite studený vzduch.
 • Ponorte šperk do teplej vody s kvapkou jemného čistiaceho prostriedku na 10 – 15 minút. Dôkladne opláchnite.
 • Šperk osušte a dočistite jemnou handričkou.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore