Aj zapínanie náramkov môže mať rôzne prevedenia

Poznáte aké zapínanie náramkov existuje?
Zdieľaj
LinkedIn

Pri výbere náramku treba zohľadniť nielen jeho dizajn, ale aj praktickosť. S praktickosťou úzko súvisí aj zapínanie náramkov. Spoločne sa pozrieme na to, aké typy zapínania náramky môžu mať.

Obsah článku

Praktické zapínanie náramkov

Medzi najtradičnejšie a najpraktickejšie zapínanie náramkov patrí karabínka, pružinkový krúžok, spona s háčikom, posuvný uzlík a guľôčkové zapínanie. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Karabínka (Lobster clasp)

Zapínanie na karabínku je praktické a zároveň jednoduché. Samotnú karabínku stačí zatlačiť za páčku, ktorá sa automaticky otvorí, a spojiť ju s krúžkom na opačnej strane náramku. Tento typ zatvárania býva v rôznych veľkostiach, štýloch, farbách a tvaroch. Karabínka je samozatváracia a vhodná pre náramky na každodenné nosenie.

Pružinkový krúžok (Spring ring)

Ďalším typom je pružinkový krúžok. Princíp je rovnaký ako pri karabínke, a preto má tento typ zapínania obdobné výhody. Toto zapínanie majú zväčša dámske náramky minimalistických rozmerov.

Náš tip: Zapínaním na pružinkový krúžok disponuje napríklad dámsky náramok Fossil s produktovým označením JF02854998.

Spona s háčikom (Fishhook clasp)

Spona s háčikom je najstarším typom zapínania náramkov. Keďže spona má z oboch strán tvar písmena S, ide o veľmi jednoduché zapínanie. Je však potrebné dbať na to, aby bolo z kvalitného materiálu, vďaka čomu si zachová svoj tvar.

Vedeli ste, že spona s háčikom môže mať aj netypické prevedenie – napríklad v tvare písmena W?

Posuvný uzlík (Sliding knot)

Posuvný uzlík sa väčšinou nachádza na jemných a elegantných šperkoch. Vďaka nemu dokážete prispôsobiť náramok akejkoľvek veľkosti zápästia. Ak chcete niekomu darovať náramok, odporúčame zvoliť práve model s týmto typom zapínania.

Guľôčkové zapínanie (Ball clasp, Bead clasp)

Guľôčkové alebo korálkové zapínanie je taktiež praktické a jednoduché. Pozostáva z guľôčky na jednej strane, ktorá sa vkladá do háčika na strane druhej.

Dizajnové zapínanie náramkov

Okrem praktických funkcií plní zapínanie aj funkciu dizajnovú. Pri niektorých typoch ide skutočne o esteticky krásne prevedenia, ktoré vkusne dotvárajú aj tie najmenšie detaily šperku. Práve nasledovné typy patria medzi ne. 

Barelové zapínanie (Barrel clasp)

Barelové zapínanie je bezpečné a veľmi obľúbené. Často ho môžete vidieť napríklad pri náramkoch Pandora. Takéto zapínanie je nielenže pekné, ale ešte k tomu dokonale splýva s celkovým dizajnom náramku. Okrem toho, barelové zapínanie náramkov môže mať rôzne podoby.

Nás tip: Barelovým zapínaním v tvare srdiečka je vybavený napríklad Pandora náramok moments s produktovým označením 598827C01-20.

Magnetické zapínanie (Magnetic clasp)

Rovnako obľúbeným a nenápadným zapínaním je magnetická spona. Na oboch koncoch má spony, ktoré držia pokope vďaka magnetu.

Pozor! Pri ťažších náramkoch môže magnet časom povoliť a nedržať pevne.

Posuvná spona (Slide clasp)

Posuvná spona sa väčšinou nachádza na elegantných a dizajnérskych dámskych náramkoch. Toto zapínanie sa skladá z dvoch kovových tyčí, ktoré je potrebné spojiť, aby bezpečne držali pokope. Ide o spôsob, ktorý je síce komplikovanejší, no vynahrádza to krásnym a zároveň jedinečným dizajnom.

Americké zapínanie náramkov (Toggle clasp)

Americké zapínanie náramkov je ľahko rozpoznateľné. Na jednej strane je ozdobný krúžok, do ktorého sa pri zapínaní vkladá lišta v tvare T. Keďže sa jedná o veľmi bezpečný spôsob zapínania, zväčša je súčasťou šperkov z drahých a ťažkých materiálov.

Netradičné typy zapínania náramkov

Medzi netradičné typy zapínania náramkov patrí gombíkové alebo sponové, prípadne zapínanie na háčik či karabínku v rôznych netypických tvaroch – napríklad s podobou kvetu alebo slona. Práve takéto originálne prevedenia dokazujú, že zapínanie náramkov má skutočne nielen praktickú, ale aj dizajnovú funkciu, pričom tvorí dôležitú súčasť celého šperku. Preto nesledujte pri výbere módnych doplnkov, akými sú náramky, náhrdelníky alebo náušnice, len dizajn, ale takisto kvalitu ich zapínania.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top