- Rýdze zlato sa v šperkárstve nepoužíva. Zlaté šperky sú vyrobené zo zmesi zlata a iných kovov, ktoré zvyšujú ich odolnosť.
- Strieborné šperky vynikajú cenovou dostupnosťou a vyššou tvrdosťou.
- Móda dáva zelenú kombináciám kovov rôznych farieb. Miešanie zlata a striebra už nie je faux pas.
Zlato a striebro sú vzácne kovy, ktoré sa v klenotníctve bok po boku používajú už stáročia. Vynikajú estetickou príťažlivosťou a vysokou hodnotou, čo sa pri výrobe šperkov mimoriadne cení. Diskusia o tom, ktorý z týchto drahých kovov je lepší, trápi klenotníkov a nadšencov šperkov už od nepamäti. Možno aj vy bezradne postávate pred výkladom klenotníctva a uvažujete, či uprednostniť strieborné šperky alebo zlaté šperky. Pomôže vám náš článok o výhodách a nevýhodách týchto drahých kovov.
Obsah článku
Zlaté šperky
Hoci sa im hovorí zlaté šperky, spravidla nie sú vyrábané z čistého zlata. Vzácny kov (zlato) je pre použitie v šperkárstve príliš mäkký. Pevnosť zlatých šperkov sa zvyšuje pridaním iného kovu – najčastejšie medi, zinku, striebra alebo paládia.
Výhody zlatých šperkov
- pôsobia honosne, predstavujú symbol statusu a bohatstva,
- žlté zlato pristane teplým tónom pleti,
- sú vysoko odolné voči korózii a poškriabaniu,
- zachovávajú si svoju investičnú hodnotu – ich cena závisí od ceny zlata na svetovom trhu,
- veľká dizajnová rozmanitosť – popri žltom zlate sú dostupné aj šperky z bieleho a ružového zlata.
Nevýhody zlatých šperkov
- vysoká kúpna cena,
- nízka tvrdosť – vyššia náchylnosť na preliačenie a deformáciu.
Strieborné šperky
Strieborné šperky sa väčšinou vyrábajú zo zmesi striebra a medi, vďaka čomu sú tvrdšie a odolnejšie. Prímes medi však spôsobuje, že striebro začne časom oxidovať a šperk černie. Ako ochrana sa využíva takzvané rhódiovanie striebra. Ide o povrchovú úpravu, pri ktorej sa šperky zo striebra pokryjú tenkou vrstvou rhódia, ktorá zabráni oxidácii.
Výhody strieborných šperkov
- pristanú chladnejším tónom pleti,
- veľmi dobrá cenová dostupnosť,
- hypoalergénne vlastnosti, sú ideálne pre ľudí s citlivou pokožkou,
- nižšia hmotnosť – vyššie pohodlie pri nosení,
- vysoká tvrdosť – odolnosť voči mechanickej deformácii,
- dizajnovo všestranné pre každodenné nosenie.
Nevýhody strieborných šperkov
- nízka odolnosť voči poškriabaniu,
- postupné zafarbenie a strata lesku.
Sú lepšie zlaté alebo strieborné šperky?
V konečnom dôsledku by mala voľba medzi zlatom a striebrom závisieť len od vašich osobných preferencií. Ani jeden kov nie je lepší alebo horší ako ten druhý a výpočet ich vlastností slúži len na to, aby ste si vedeli vybrať ten správny šperk pre seba alebo pre blízku osobu, ktorú chcete obdarovať.
Kedy zvoliť zlatý šperk?
Zlaté šperky viac imponujú dámam a pánom, ktorí si potrpia na hodnote a luxuse. Ich nositelia bývajú skôr konzervatívnejší, často skôr narodení, zakladajú si na tradičných hodnotách, menej experimentujú a majú zmysel pre detail. Často sú to minimalisti, ktorí budú mať v šperkovnici radšej menej kvalitných kúskov. Zlatý šperk je tiež vhodný pri výnimočných životných udalostiach ako je jubileum a svadba či ako šperk k narodeniu dieťaťa. Má ambíciu stať sa rodinným dedičstvom.
Kedy zvoliť strieborný šperk?
Striebro pôsobí sviežo, uvoľnenejšie a pritom vkusne. Preferujú ho mladí ľudia, ktorí radi kombinujú a experimentujú. Strieborné šperky sú cenovo dostupnejšie, takže ich môžete mať v šperkovnici neporovnateľne viac. Sú vhodné pre každodenné nosenie, pristanú športovým, ležérnym aj elegantným outfitom. Sú vhodné nielen ako vianočný darček, ale aj pri príležitosti narodenín či výročia.
Tip na záver: Kombinovanie kovov rôznych farieb už nie je tabu
Staré pravidlo hovorilo, že zlaté a strieborné šperky sa nikdy nenosia spolu. Tento módny prežitok je už na smetisku dejín, takže sa môžete s odvahou a vkusom pustiť do kombinovania. Ak preferujete zlaté šperky, dajte im vo vašom outfite dominantné miesto a strieborným kúskom ich len podčiarknite. Môžete napríklad zvoliť vrstvené náhrdelníky alebo náramky z rôznych kovov.